Boomer Space

METALFEST - Plzeň, Lochotínský amfiteátr, 5.-7.června 2015 (den druhý)

Druhý den festivalu byl pro mne především ve znamení mnoha největších nej, jaké se za ty tři dny na lochotínské stráni udály, nebo naopak ovlivňovaly celkový chod mého plzeňského dne mimo areál. Jednak bylo největší vedro, takže jsem fungování na poledním slunci uvnitř místního amfíku (při pohledu na program akce) okamžitě zavrhnul a šel si raději zaplavat na tři kilometry vzdálené rybníky, ale to vás asi nezajímá :-), takže se tématicky vrátím k Metalfestu. Vlastně právě složení sobotního programu festivalu nahrávalo nejkratší délce mého výskytu v areálu, vždyť kromě TESTAMENT mne vlastně v sobotu skoro nic nelákalo, tak proč se mořit, že jo? Zde znovu odskočím, protože potřebuji tenhle první odstavec nějak vypointovat a zdůvodnit své několikahodinové absence. Druhou událostí byl samozřejmě finálový duel Lucie Šafářové se Serenou Williamsovou na Rolland Garros v Paříži, z jehož odpoledního sledování jsem na pouhých dvacet minut odběhl krátce před šestnáctou hodinou, abych si šel na letňák poslechnout frankfurtské pivaře TANKARD. Jejich vystoupení sice mělo ohromný drive a nasazení, takže skladby jako „Zombie Attack“ a „Morning After“ vcelku bodly, ale po dalších dvou položkách už jsem znovu ležel v obýváku na gauči a sledoval „riterny“ obou poctivě osvalených aktérek finále ženské dvouhry zmíněného tenisového turnaje. O mém rozhodnutí vrátit se domu rozhodly v průběhu koncertu německých žíznivců dvě skutečnosti, za prvé - nějak jsem nebyl ve své příčetnosti naladěn nechat si řvát brutálně do ucha hospodský slogany od tlouštíka Gerreho a za druhé s tím související fakt, že thrash metal TANKARD se sice při určité náladě stále vcelku dobře poslouchá, nicméně na tuhle partu civilně vyhlížejících strejců se už podstatně méně dobře kouká.


 

Podruhé do areálu přicházím až okolo sedmé večerní, kdy do davu už nějakou chvíli hrnou nepříliš nápadití dravci z EQUILIBRIUM svoje halasné mordy. Jejich hudba v sobě spojuje slyšitelné „pagan“ prvky stejně jako celou řadu momentů, které odhadem přiřazuji spíše do blackmetalového chlívku, což opravdu není spojení, které by bylo mým šálkem kávy, takže reflektuji pouze zajímavě vyhlížející baskytaristku a při diskusi s několika známými mi tedy nezbývá nic jiného, než se podvědomě těšit na nadcházející vystoupení amerických matadorů TESTAMENT.


 

Legendární kalifornská kapela TESTAMENT, která stále patří ke špičce thrashmetalové škatulky, odehrála ten večer naprosto nejlepší koncert, jaký jsem od nich kdy viděl a doslova a do písmene všechno před pódiem rozsekala. Zvukově naprosto brilantní, co se týče nasazení neuvěřitelně energické vystoupení, kterému nechyběla ani tvrdost, ani potřebná virtuozita, mělo zkrátka všechno potřebné, co jen může špičková metalová show mít. Čekal by snad někdo něco jiného od jmen jako Chuck Billy, Alex Skolnick, Steve DiGiorgio (jeho příchod kapele neskutečně prospívá, zde navíc třímal v rukách vkusnou bezpražcovou třístrunku, ano prazvláštní nástroj, kterému nedal vydechnout měl pouze tři od sebe dost vzdálené tlusté struny), Gene Hoglan nebo Eric Petterson? Naprostá souhra všech členů, brilantní Skolnickova sóla, Pattersonovy riffy a songy vyšperkované ďábelským zpěvem  mohutého indiána Chucka Billyho, to vše utvářelo vrcholný set celého klání, na kterém jsem za těch sedmdesát minut nezaznamenal jediné slabší místo či zaváhání. I fanoušci se kapelou nechali strhnout a vydatně přispěli k atmosféře v průběhu jejich koncertu. Ten se skládal jak ze starých klasik - jako „Over The Wall“, „Do Or Die“, „Disciplies Of The Watch“, „The New Order“, „Into The Pit“ nebo „Trial By Fire“ (celkově se hrálo hned pět skladeb z alba „The New Order“ a tři z „The Legacy“), tak ze songů příslušícím ke dvěma posledním albům. Osobně jsem uvítal rovněž netradiční zařazení titulních skladeb z opomíjených alb jako jsou „Practice What You Preach“ nebo „Souls Of Black“, ale i parádní zakončení setu a to připomenutím nejdravější etapy z konce devadesátých let, kde hrála prim skladba „D.N.R.“. Za mne – naprosto dokonalý a strhující koncert, na který nikdy v životě nezapomenu.


 

Tyto horní čtyři fotografie poskytnuty od: Martin Hanáček


S příchodem německých EDGUY, které pořadatelská agentura stále nepochopitelně zařazuje do pozice headlinerů, vyvstávala další otázka. Zůstat a dát německým melodikům ještě jednu a poslední šanci (už jsem je kdysi naživo viděl) a nebo odejít na právě začínající berlínské finále Ligy Mistrů mezi FC Barcelonou a Juventusem Turín? Brzy se tedy rozhoduji pro metalový večer a zůstávám, což si zdůvodňuji: ...když toho Tobiase Sammeta pořád zařazují mezi hlavní kapely, tak přeci nemůže být tak špatný, ne? Jenže mezi druhou až čtvrtou skladbou už je mi to jasné, je však pozdě na odchod či přemístění, a tak držím zadek na lavici a poslouchám. Nicméně nestačím vycházet z údivu. Myslím tím hlavně na úspěšnost podobného bandu a jeho ustavičné zvelebování promotéry, novináři a vlastně díky tomu i širokou fanouškovskou základnou, byť si stále myslím, že hudbu EDGUY v Plzni zas až tolik lidí nežralo, nežere a nikdy žrát nebude, ... zdejší pařiči museli být prostě nějací cizáci :-), ať už šlo o moravsko-slezský venkov (východ) nebo malebný německý jih (západ). Ovace při EDGUY byly zhruba stejné jako v případě TESTAMENT, ale je jasné, že stanové městečko právě v té době muselo být prázdné, zatímco Plzeňáci kontrolovali časomíru nebo už byli dávno na cestě domů, výkon hlavní kapely opravdu nebyl příliš inspirující. Věčně poskakující jarabáčik vlastně není ani moc dobrý zpěvák - o nějakém silném hlase, rozsahu či zajímavé barvě si můžeme v jeho případě nechat jenom zdát, a vlastně ani skladatel, protože songy, kterými se EDGUY prezentují, rovněž nejsou bůhvíjaké. Když dotyčný frontman mezi každou skladbou podbízivě vychvaloval téměř všechno plzeňské a slovo - Pilsen - užíval snad v každé druhé větě, dodržujíc podobně afektovanou hlasovou polohu jako při svém zpěvu, bylo tohle i na mne příliš. Na prvním místě byla ambice poutat pozornost a dělat show, u které bude Tobi uznáván a až poté nějaká hudba. Jasně, hrály se vypalovačky jako „Defenders Of the Crown“ nebo „Rocket Ride“, ale můj pocit byl ten, že veškerá Tobiho snaha vrcholila zejména v pauzách mezi songy, často baladickými. Přes občasné výlety až někam k albu „Theater Of Salvation“ převládaly samozřejmě skladby z posledního alba „Space Police“, které naživo nepůsobily špatně, ale co to bylo platné při veškerém tom doprovodném povyku? Když nezabralo na polovinu diváků několik procítěných balad, došlo zde na klávesový motiv ze Star Wars, když ani to ne, dočkali jsme se snahy o rozskandovávání či vytleskávání a to z jedné či z druhé strany pódia, nakonec všechno vrcholilo nezkrácenou českou verzí songu „Včelka Mája“ od Karla Gotta, kdy jsem se opravdu sám sebe ptal – „Na co to tady vlastně už asi hodinu koukám?“ EDGUY se pro mne bez větší námahy stali doslova největším provarem celého klání, děsně průměrná a přeceňovaná kapela, pravý opak k vystoupení TESTAMENT.

10.06.2015Diskuse (10)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Valič
14.06.2015 18:06

Někdo, kdo nemá celou diskografii Edguy na vinylech, nezná zpaměti všechny jejich texty a podrobné životopisy současných i bývalých členů, nepozná každou skladbu po třech vteřinách poslechu, nemá nad postelí Sammetův plakát v nadživotní velikosti a na podbřišku vytetovanou včelku Máju, by neměl mít právo se k jejich festivalovému vystoupení vůbec vyjadřovat. Autor článku by měl být pro výstrahu popraven. ;-)

 

stray
13.06.2015 22:43

Scarecrow: Příspěvky beru. Ale obsahleji odpovim az v pondělí. Jinak - objektivní kritika neexistuje. Jsem jen člověk s mnoha + a -.:-) Sammet je borec, ovšem z mého pohledu hlavně co se týče snazivosti.

 

Scarecrow13.06.2015 20:51

TOHLE (http://www.spark-rockmagazine.cz/metalfest-2015-plzen-lochotin) je pro mě objektivní kritika na Edguy - autor uvádí, že se mu nelíbí, ale koncert byl v pohodě. A to samé vlastně na začátku píše i o Majesty a kritice na ně.

 

Scarecrow13.06.2015 20:44

rumcajs - Jak napsal Myší chlap, je toto přece diskuze a s oponenty je potřeba počítat ;-) Spíš mě vadilo než jakože kritika jako spíš naschvál zaměřená kritika. Je něco jít na Edguy a říct, že to není můj šálek piva a nelíbí se mi, a nebo jít na Edguy s tím, že ˇat zahrajou jak chtějí, tak je prostě zkritizuji a hotovo. Ten článek nevyzdvihuje nic dobrého na Edguy a správná kritika má shrnout jak dobré tak špatné věci a udělat člověku, který si to čte, objektivní kritiku, aby věděl, zda má na tuto kapelu někdy jít a nebo ne. Pokud napíše autor, že všechno bylo špatně, tak Edguy ztratí potencionálního fanouška bez toho, aniž by si je ten člověk poslechl... Jinak ten playlist - my kteří známe všechny písně, tak si je napíšeme na mobil, nebo si je zapamatujeme nějak postupně a po koncertě to dáváme dohromady. A na internetu jsou playlisty také k nalezení. Další věc je, že několik lidí z našeho fanklubu ukořistilo papírovou verzi playlistu, takže tam už není o čem moc diskutovat :-)Myší chlap - Tohle je těžké.... není to náš pochybný vkus, to je zase z různého úhlu pohledu. Kdyby tu byli nejoblíbenější kapelou Slayer, Amon Amarth, Manowar a jiné, tak zase lidé poslouchající Nightwish budou říkat to samé, protože to nejsou jejich oblíbenci :-) Zajímavé je to třeba u Arch Enemy. Oni hrajou dobře, nemám nic proti nim, ale občas mě zaráží, jestli někteří (většinou pánští) fanoušci nechodí místo za jejich hudbou jako spíš se jen kouknout na zpěvačku, protože (upřímně) je pěkná. Já to hodnotím hudebně a není to špatné, tím to pro mě končí, a víc v tom nějak nehledám, i když je Alyssa kočka - o tom žádná. Ale potkal jsem už pár "fanoušků", kteří od nich neznali skoro nic, jen tak stáli v davu a byli hypnotizováni jejím poprsím a celkově vším na ní a hudbu ani moc nevnímali :-D A pak kde je objektivní fanouškovství :-)

 

Myší chlap
12.06.2015 11:09

Stray na své stránce může psát chce, ale když dá čtenářům možnost diskutovat, musí taky počítat s oponenty. Jinak ale chápu jeho postoj, jakkoli mám Tobiase rád jako skladatele ve výtečné Avantasii a už jsem si za ty léta zvykl i na to jeho krákání, musím potvrdit, že celí Edguy jsou jen odvar pořádných hevíkových kapel a jejich vystoupení Edguy jen průměrný nášup. Enormní popularita Edguy a Nightwish v ČR je jen odraz našeho poněkud pochybného vkusu. Rozhodně ne nejlepšího koncertního fanouškovství.

 

rumcajs12.06.2015 09:10

Amaranthes a Scarecrow - já chápu, že bráníte svou oblíbenou kapelu. Ale proč by Stray na SVÉM webu nemohl napsat způsobem, jakým uzná za vhodné, že se mu nelíbí a nemá je rád? A chuj s faktografickými chybami, já po téměř žádném koncertě, ani svých oblíbenců, nejsem schopen dát dohromady setlist zhlédnuvšího vystoupení.

 

Amaranthes11.06.2015 16:51

Trochu faktických připomínek: Možná to je nepochopitelné pro fanouška Testament, že agentura dává jako jednoho z hlavních headlinerů kapelu, která mu nic neříká. Jenže Edguy nejsou zdaleka začátečníci. Na hudební scéně se pohybují přes 23 let a za tu dobu si získali značné uznání - ať se vám to líbí, nebo ne. Je sice pravda, že Pragokoncert má Edguy v oblibě a pokud to jde, tak je sem zve. Ale ruku na srdce - proč by ne? Kapela tu má opravdu velkou fanouškovskou základnu (a ne, nejsou to jen "vlhké" holčičky, což je oblíbená hláška Sammetovic haterů, ale i úplně normální fanoušci, kterým se ta hudba líbí...) a také sem ráda jezdí, především díky tomu, že tu nejspíš máme nejlepší publikum v Evropě a také největší fanouškovskou základnu, jak jsem již psala. Nehledě na to, že na MF v Plzni ještě nehráli, takže nevidím důvod, proč je neobsadit. Na druhou stranu si říkám, proč jste vlastně neodešel, když se vám to nelíbilo už od začátku? Argument v podobě toho, že je pozdě na přemístění, není na místě, vzhledem k tomu, že pokud se člověku něco fakt nelíbí, tak prostě odejde a v reportu to pak radši vynechá. Po Edguy nebyl už žádný program, takže nebylo třeba se tam na tak bídné kapele (pro vás) zdržovat. Co se týče ohlasu publika: byla jsem na Testament a potom i na Edguy a to se opravdu nedá srovnávat. Na Testament se v pohodě dalo pohybovat jak v předních řadách, tak i více na kraji. Na Edguy bylo daleko víc narváno a je trochu nevhodné říkat, že si Tobi musel vynucovat náš aplaus, když jsme sami spontánně řvali jak o život a on sám z toho byl dost překvapený. To je asi první minela od vás, kdy si říkám, jestli jste na tom koncertě opravdu byl. Chápu, že vám Tobiho hlas nemusel sednout, ale říkat, že je špatný a nevýrazný zpěvák, to je trochu mimo. Souhlasím s tím, že měl v době turné k Age Of The Joker a částečně i The Mystery of Time (Avantasia) velké hlasové výkyvy, které byly spojené se změnou hlasové techniky a s nemocí, ale na Metalfestu zpíval opravdu dobře. Nebýt špatné práce techniků, díky níž měl problém s odposlechem, tak by ani v začátcích tolik nevynechával. Že je špatný skladatel, to je taky váš názor, ale pouštěl jste si někdy Avantasii? Chápu, že vám to říká tolik, co mě říkají Testament, ale proč se proboha pouštíte do verdiktu o tom, jaký je Tobi zpěvák a skladatel, když od nich de facto skoro nic neznáte a sám přípouštíte, že to není váš šálek čaje? Edguy jsou sice praštění a k tomu mají i praštěnou hudbu, ale i tak je Sammet stále jedním z nejvíce uznávaných skladatelů v melodickém metalu (a to pro mnoho fundovaných lidí) - a to jak po textové stránce, tak i po hudební. Je tedy poněkud zbytečné soudit, jaký je ten a ten člověk skladatel, když jste od něj slyšel pár věcí. Fajn, nelíbí se vám to, ale vaše objektivnost je asi někde na houbách, ne? Co se týče podbízivosti - opravdu? Ano, chápala bych, že kapely to ve větší míře používají jako klišé, ale Tobi má české kořeny a je tu rád, takže bych řekla, že z jeho strany šlo spíše o fakt, než o klišé. A když už jsme u toho mluvení - je známo, že Tobi rád mluví, ale věřte mi, že se za ty léta docela zmírnil a tentokrát v jeho projevu nelítali žádní "motherfuckeři" a ani nic takového. Další věc - vy jste někde slyšel, že by hráli Rocket Ride? Ano, z této desky se hrála Save Me, Superheroes, Fucking With Fire a Sacrifice, ale Rocket Ride opravdu nezazněla. Buď jste tam nebyl, nebo neznáte skladby.Co se týče baladických songů - jediná balada tam byla Save Me, zbytek bylo střední až rychlejší tempo. Fakt začínám mít pocit, že buď jste to vzal stylem "jedna babka povídala", nebo jste tam vůbec nebyl. Že převládaly skladby ze Space Police? Pokud vím a neklame mě setlist ze stage, který tu přede mnou leží, tak ze Space Police se hrály pouze tyto skladby: Love Tyger, Defenders of the Crown a Space Police, víc nic. Z Theater of Salvation to pak byl jen Babylon, ale hráli i Vain Glory Operu, která je ze stejnojmenného alba, které je ještě starší, než Theater of Salvation. Nehledě na to, že Edguy hráli The Best of setlist k příležitosti 23. výročí od prvního koncertu. "Několik procítěných balad" - jen si klepu na čelo a říkám si "WTF? Na kterém koncertě jsme to my dva byli?" :D "Klávesový motiv ze Star Wars" - jak psal pode mnou Scarecrow, Imperial March je orchestrální skladba od Johnna Williamse. Opravdu nevím, kde jsou ty vaše klávesy. Třeba byly na tom koncertě "Edguy", na kterém jste byl vy, ale na tom na Metalfestu teda zaznělo pouze bubenické sólo na orchestrální Imperial March. Vyvrcholení v podobě nezkrácené verze Včelky Máji - až na to, že ta zazněla v první čtvrtině koncertu, tak dobrý vtip celkem. Chápu, že Mája se kdekomu nemusela líbit, ale už jen to, že to Tobi zpíval česky, si nějaké to uznání zaslouží. Na vaši tak trochu řečnickou otázku "Na co se tady vlastně už hodinu koukám?" mě napadá jen to, že by mě to, vzhledem k vašemu "reportu" (spíš neobjektivní kritice, kdy jste se ani nenamáhal seznámit se s fakty), taky docela zajímalo. Protože to nevypadá, že byste na tom koncertu vůbec byl a pokud ano, tak v tom máte docela guláš. Pro vás je provarem jejich vystoupení. Ok, brala bych to, kdybyste byl aspoň trochu obeznámený s problematikou a nedával tak najevo to, že jimi pohrdáte. BTW: Opravdu nechápu, proč vůbec někam chodíte, když odejdete z Tankard jen kvůli tomu, že se vám vizuálně nelíbí členové ve skupině? Je docela průser říct, že hudba byla super, ale na členy se nedalo koukat. To jste asi velký milovník hudby, že?

 

Scarecrow11.06.2015 16:05

Typický článek zaměřený proti Edguy :-)Je vidět, že autor, který to psal je nefanoušek této kapely, už jenom z důvodu, že si nezjistil playlist, když už je tak chytrý a všechno ví :-) Píseň "Rocket Ride" nezazněla vůbec a nebo jsem v tu chvíli musel asi zamrznout, jelikož hráli akoráte píseň "Save Me" z onoho alba, jinak nic jiného. "Save Me" byla taktéž jediná balada celého večera (už teď za čínám pochybovat, že tam dotyčný vůbec byl a spíš to jen napsal co odchytil z cizích konverzací mimo areál). Ohledně Včelky Máji to bylo příjemné zpestření, ale chápu, že ne každému to může sednout.Kdyby ovšem nebyli Edguy tak oblíbení se svými texty a písněmi, tak by je ani nenechali pořadatelé hrát. Pokud Testament měli stejný počet fanoušků před sebou a tak jsou buď obě kapely dobré a nebo obě stejně špatné, jelikož obě nalákaly dost fanoušků - a to bych mohl ještě rovnou říct na druhou stranu, že polovina lidí když skončili Testament odešla, a zůstali čekat na Edguy a kupodivu to byla veliká část Edguy fanklubu...Klávesový motiv Star Wars??? A to jako vážně? Začínám pochybovat o zdravém rozumu autora. Je to klasický motiv on Johna Williamse "Imperial March" z páté episody Hvězdných Válek nahraný orchestrem. Chvilinku předtím zazněl ještě motiv "20th Century Fox" a ta je taktéž hrána orchestrem.Ohledně další nevraživosti - já Testament také nikdy žrát nebudu, ale poslechl jsem si je, za srdce mě nevzali a víc to neřeším, není to úplně mj styl, ale psát o tom dlouhé slohy zaměřené na cokoliv z celého koncertu, to by se opravdu minulo objektivitou... Hláška "občasné skoky až k Theatre Of Salvation" jsou úsměvné. Jelikož měli výročí na ten den, tak zahráli (vyjma prvního alba) minimálně jednu píseň z každého alba, a "Vain Glory Opera" ze stejnojmeného alba vyšla ještě před TOS, jen pro info, aby autor nabral novou inspiraci při psaní dalších recenzí zaměřených proti této kapele.Pokud se mi něco nelíbí, tak to můžu někomu říct, a dál bych to měl neřešit, a ne to cpát všude, kde se dá. Na druhou stranu, buďme za autora rádi, že alespoň nezacláněl v prvních řadách, kde jsme my ostatní měli krásný výhled. ;-)

 

Meresz
11.06.2015 14:31

Na takom feste v Snine minulý rok ich ľudia žrali, boli tam za hlavné hviezdy, ale ja som ich pretrpel v prvej rade len kvôli Amaranthe ktorí nasledovali potom. Proste sú to typickí Nemci, tento rozjuchaný happy speed metal ide absolútne mimo mňa a Samet nie je bohviečo, najmä hlasom. Šou síce prevádzal dobrú, ale ako spevák... no neviem. Z ranku veselého power metalu tak maximálne Helloween, ale ani tí to tak nepreháňajú ako mám pocit.

 

rumcajs11.06.2015 11:01

Edguy - někdy v době vydání Hellfire Club jsem na ně byl ve zlínském Golemu. V té době jsem jejich hudbu žral - Theatre of Salvation a Mandrake stále považuji za skvělá alba - ale z živé prezentace jsem byl tehdy docela zklamaný. Přišlo mi, že "předkapely" Nocturnal Rites a hlavně Brainstorm měly mnohem větší drajv. A tak mi z celé akce utkvěly v hlavě hlavně dvě věci - Tobiasovy neustálé mezikecy a připomínky k fanouškům ve smyslu "motherfuckers", a zpáteční noční jízda autem se "zpikovaným" řidičem, při které jsem se chvílemi vážně obával o svůj život.Edguy jsem pak slyšel ještě jednou na Noci plné hvězd a musím říct, že naživo jsou fakt nepříliš přesvědčiví. Strayovo "wtf" naprosto chápu.