Boomer Space

VISACÍ ZÁMEK - Anarchie a totál chaos

Asi nejznámější ryze punková kapela u nás, VISACÍ ZÁMEK, vydala před více než měsícem novou řadovou desku a musím říct, že v rámci jejich stylu vlastně povedenou. Kapele se podařilo udržet si drajv, správnou zapráskanost a i v textech leckde pobaví. Co od nich chtít zkrátka víc? Na jejich produkci mě vždy nejvíc bavil nablblý hlasový projev zpěváka, jehož hrané panáctví dodávalo vždy správně zábavný ráz zvuku tuzemské punk-rockové legendy. Ona lehce bystřivá, byť chtěná mátožnost zde zažívá silné chvíle, což je již poznat od první vypalovačky, decentně nahrublé skladby „Nestojí mi“.


Deska souhrnně nazvaná poměrně neoriginálně „Anarchie a totál chaos“ je vlastně dělaná především pro fanoušky, kteří jsou s kapelou v dobrém i ve zlém po mnoho let. Následná skladba „Vegetarián“, nastřelující ve svém textu téma zdravožroutství, tak může pouze bodovat. Přesně na podobné móresy stran předpisové životosprávy jsou totiž posluchači ze staré rockové školy vysazení. Pobaví i „Hrubý Jeseník“ dotýkající se mezilidských i partnerských vztahů. Ve studiu spontánně vzniklá „Na úřadě“ se pro změnu naváží do nesmyslností vyvěrajících z byrokratických systémů dneška. Titulka „Anarchie“ je vlastně velmi dobře přetextovanou největší punkovkou všech dob, skladbou „Anarchy In the U.K.“ od SEX PISTOLS. V podání Visáčů se však ze songu může vyklubat velký hit, který, díky jeho pivnímu naturelu, může v pohodě zlidovět....Mám rád pořádek, kdepak ňáká anarchie,

a když už jsem řek, tak to tak taky je,

moje slovo platí, když se něco zhatí,

já jsem bez viny, jenom plním pokyny...

(„Píčus“)


Poměrně rázná „Polednice“ vlastní text, jehož fragmenty jsou převzaty ze stejnojmenné básně K.J.Erbena a jeho sbírky Kytice. Musím říct, že text perfektně sedí k onomu zevloidnímu punkovému provedení. Kytary rachotí a varovný text o příšeře, která si přijde pro nezbedníky má něco do sebe. A možná proto, že mé příjmení začíná originálně na „Pí“ jsem za své dva největší favority z desky zvolil skočné songy „Píčus“ a „Pípa“. Oba s vrcholně vtipným textem, silně zpěvným spádem a výrazně bujarou melodikou. První zaobírající se určitým typem místního přizdisráčství a druhý je tak nějak vtipně český sám o sobě a platí za venkovskou hymnu z největších.


Zaboduje i plně závěrečný song, konkrétně „Zlověstné palmy šumí“, jenž je hozen do potemnělé atmosféry a rytmu reggae, přičemž popisuje nebezpečenství, kterých je možné nechat se vystavit v rámci přímořské dovolené, a to ať už je člověk turista či plavčík. Celkově jde v podání kapely VISACÍ ZÁMEK o pohodovou desku, která plně ctí vše, co jejich hudba dosud nabízela, se všemi pro a proti.


12.04.2020Diskuse (3)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Zetro
07.02.2021 11:46

Mam ich rad 70%

 

zdenos
12.04.2020 18:00

tak tady jsem se aspon dobře nasmál u recenze :) vlastně mi to stačí, nikdy je stejně sledovat nebudu. To bych je musel začít poslouchat někdy v pubertě

 

Alda
12.04.2020 11:44

Pěkná krásná krátká recenze, plná pozitivních postřehů, proto mi trochu uniká nízká výsledná známka. Za mě v klidu 80-90%. A název mi přijde supeeer! :-)