Boomer Space

MALIGNANT TUMOUR - The Metallist

Ostravští MALIGNANT TUMOUR patří mezi kapely, od kterých víte, co s novým albem zhruba tak dostanete. Přesto si neodpustím upozornit, že novinka „The Metallist“ patří k tomu úplně nejlepšímu, pod co se čtveřice kdy podepsala. Ještě více než předchozí práce novinka tíhne k předobrazu metalových osmdesátek a hlavně dle očekávání k britským legendám MOTÖRHEAD, a tak jsou skladby napěchovány povědomými party a říznými riffy, co upalují stále vpřed a ctí danou abecedu drsňáckého rock´n ´rollu. Jasně že Bilosův hlas je znovu kdesi na půli cestu k deathovému chroptění a kapela stále užívá označení crust´n´roll, ale letos mám pocit, že to nadšení po heavy metalu celou kolekci doslova opanovalo a  pozitivně rozjasnilo.

 

 

Výsledek je především ten, že „The Metallist“ zkrátka baví: působí zábavně, odlehčeně a hodně životaschopně. Když mluvím o zábavnosti a odlehčenosti, nemyslím to tak, že by šlo o nějakou ležérně hala bala sestavenou punkovou sranda desku, právě naopak, kapela odvedla výbornou práci a souhra dvojice kytaristů působí natolik jistě a nápaditě, že máte chvíli pocit, jakoby jste opravdu poslouchali nějakou legendární motorkářskou formaci v jejich nejlepších chvilkách. Vše už od úvodního příjezdu hord „Fine Hellride“ podtrhuje zejména výborný zvuk umocňující plnost a dravost této desky, což také nebylo v minulosti vždycky pravidlem.


 

 

Většina skladeb se nese v rychlém tempu, a tak zde jeden kvapík střídá druhý a vy nevíte, zdali vás víc baví titulní hymna, následná „Fly High“ nebo úderné šípy „I Want To Die With No Pants On“ či „Missing Rebellion“. Mezi nejpozoruhodnější songy se zrovna tak může dostat kolovrat „1989“, ale i jeden z mála mohutných a ne zrovna rychlých válců „Kiss By Hammer“, což je skladba, jenž má skutečně potenciál bortit a deformovat. Chvílemi by někoho mohla napadnout souvislost s určitou etapou švédských ENTOMBED, ale je třeba okamžitě druhým dechem dodat, že právě MALIGNANT TUMOUR vyznívají mnohem šťavnatěji, melodičtěji a co se kytar týče, tak rovněž více zajímavě a nápaditě.

 

 

Je poznat, že heavymetalová klasika má u MALIGNANT TUMOUR dnes přednost před ingrediencemi z hudebních extrémů a to je jen a pouze dobře, neboť kapela každou skladbou dokazuje, že na to, dělat zábavnou hudbu ve vší serióznosti, prostě má. Tohle prostě není jen nějaká blbá recese, ale zábavná deska s pevnými kořeny v 80´s rocku a jasným směrem. Když to navíc hodně baví i samotné tvůrce, což je samozřejmě cítit, zdařilý výsledek se musí chtě nechtě dostavit.


15.12.2016Diskuse (4)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Valič
19.01.2017 18:54

80% Na mě ta deska rozhodně křečovitě ani vyčichle nepůsobí (co se týče hudby, texty jsem nijak podrobněji nezkoumal). Ta inspirace Lemmyho partou tam samozřejmě slyšet je, ale určitě se nejedná o nějakou lacinou kopírku. Pod výrazem Motörhead revival se mi vybaví spíš tahle kapela: https://www.youtube.com/watch?v=DhEw6rGpiWg

 

Subeer16.12.2016 16:00

Strayi, hodnocení je v pořádku..Já mám problém s tím, že mi to připadá volaké vyčíchlé, zvláště v druhé půli, ale je možný, že to rozdejchám .. asi jsem možná až moc těšil. Zakoupil jsem to v metalboxu, mám z toho i tak radost, další CD v metalboxu vedle KRABATHORU-Lies as IRON MAIDEN-The Final Frontier..

 

Stray
16.12.2016 14:31

Subeer: Moje hodnocení vychází z toho, že u mne ona původnost, právě v případě MALIGNANT TUMOUR, není zas až tolik oceňovaná a lákavá, takže proto ono výraznější zmotörheadovatění považuji zrovna u téhle kapely za sympatické. :-)

 

Subeer16.12.2016 02:38

Pokud jsem se u minulého alba radoval, že MT nachází svojí vlastní cestu a do Kilmistrova baru chodí jenom v sobotu a dubnu, tak novinka jako by byla jednou velkou poctou právě Lemmyho ikoně. Momentálně ještě nevím jestli to je dobře nebo špatně. Současná kolekce určitě nabízí mnoho hezkých momentů, nicméně na mě občas působí až příliš křečovitě a to jak hudebně, tak i textově.