Last Hardrock Outsider


Vložit příspěvek
Jméno


Text příspěvku 


 

J.Rose
11.09.2020 12:28

Valič: Není zač. Já se o sériové, masové, případě hromadné vrahy zajímal pár let, celkem intenzivně. Jednak za to mohou horory z dětství a pak celkově ten fenomén, jako takový. Jako kdyby fiktivní monstra z hororů skutečně existovala. Právě ta nepochopitelná brutalita jejich zločinů, které často provádí bez emocí, bez důvodů či osobním vazbám k obětem (né vždy), je zarážející. Od organizovaných vrahů, přez šílence se schizofrenií, vždy jde o něco nad čím zůstává rozum stát.

Perfektní knihy psal Stéphane Bourgoin. Namátkou třeba "Černá kniha sériových vrahů'. Ten chlap se spoustou z nich opravdu mluvil a je to tedy silné čtení. Albert Fish, Edmund Kemper, Arthur Shawcross, Gary Ridgway...
Pak třeba Hugh Laurie a jeho "Zátah na ďábla". Kompletní rozebrání zločinů Čikatila. Z dokumentů mě celkem bral seriál "Zrozeni k zabíjení" z českých "Legendy kriminalistiky" nebo "Hrdelní zločiny". Slováci mají hodně nekompromisní počin "Najväčšie kriminálne prípady Slovenska" epizodu "Horehronsky rozparovač" z hlavy už nikdy nevymažu... Pokud na to máš žaludek tak:
https://youtu.be/iOZmhOgXy34

Ten film co jsi popisoval není špatný a hodnocení na CSFD je celkem kruté. Daleko, daleko horší je třeba "Masakr v Texasu" (1994). Nechápu jak tam mohla hrát Renée Zelweger, nebo Matthew McConaughey.

Když už jsem u filmu, tak třeba seriál "Mindhunter" je jiná káva. Doporučuji.

Jinak co se týče Geina tak to pro mě vlastně ani nikdy nebyl typický sériový vrah, nehledě na fakt že v té době termín sériový vrah neexistoval. Spíš je neuvěřitelné to nepřeberné množství poruch a úchylek, které ho sužovaly. Ne nadarmo se z domu kde žil, stala na nějaký čas turistická atrakce.
 

Valič
11.09.2020 10:55

J.Rose: Díky za tip, ukázka vypadá celkem zajímavě. Na filmy se už teď moc nedívám, ale po přečtení Limova článku jsem si pustil snímek Leatherface z roku 2017, který jsem jako jediný z té série dosud neviděl. Je to vlastně „origin story“ a „prequel“ k tomu původnímu Texaskému masakru motorovou pilou z roku 1974. Moc jsem od něj nečekal, ale nakonec se mi i celkem líbil (možná víc než některá z těch volných pokračování, která vznikla v osmdesátých a devadesátých letech).

O tématiku sériových zabijáků jsem se trochu zajímal někdy před pětadvaceti lety, ale spíš jen okrajově. Prostě mě jen zajímalo, o čem vlastně zpívají metalové kapely typu Macabre (příběhem Eda Geina se ale volně inspirovali i takoví Slayer, a to konkrétně ve skladbě Dead Skin Mask). Měl jsem doma pár „knížek i s obrázky“ (ty jsem ale později všechny odnesl do antikvariátu) a taky jsem si občas četl články z jakéhosi bulvárního časopisu o šokujících kriminálních případech, který si kupoval můj děda. Když jsem měl později přístup k internetu, tak mě celkem bavily stránky Crime Library (ty už sice pár let neexistují, ale jejich obsah se dá vyhledat v archivu Wayback Machine: web.archive.org). Ty níže zmíněné články o Edu Geinovi jsem si prošel po přečtení Limovy recenze, protože jsem k ní chtěl původně přidat komentář hned po jejím zveřejnění a chtěl jsem si ty údaje nejdřív pořádně prověřit.

To, že Gein svého bratra tenkrát zabil (údajně se předtím dost často neuctivě vyjadřoval o jejich matce), je dost pravděpodobné, ale v té době nikoho nenapadlo, že by byl něčeho takového schopen. Sousedé ho většinou považovali za neškodného podivína a užitečného troubu, který jim ochotně a často i zcela zdarma vypomáhal s různými neoblíbenými pracemi. Jednou prý sice kdosi v jeho domě zahlédl dvě masky z lidské kůže, ale spokojil se s Edovým vysvětlením, že se jedná o exotické suvenýry, které mu během druhé světové války poslal jeho bratranec sloužící na Filipínách.

 

J.Rose
11.09.2020 05:59

Valič: Moc pěkné čtení. Je vidět že se o fenomén sériových vrahů patrně zajímáš.
Jinak na základě toho co jsem přečetl, se přikláním tomu, že Gein svého bratra opravdu zabil.

Z poslední doby bych ti rád doporučil film "U Zlaté Rukavice", ale počítám že jsi ho už viděl. Pokud ne tak neváhej. Zajímalo by mě zdali film před svou smrtí viděl i božský Kája, vzhledem k tomu že tam zní i jeho song :-)

 

Valič
10.09.2020 23:06

Limův článek je samozřejmě opět skvělý, stejně jako ty předchozí. Je to vůbec poprvé, co jsem v jeho recenzi narazil na nějaké nepřesnosti, ale splést se může občas každý. Nechtěl jsem na ně původně vůbec reagovat, protože jsem předpokládal, že si jich nikdo nevšimne, ale když už na ně dnes někdo upozornil, dovolil bych si uvést některé ty údaje na pravou míru (vycházel jsem z pěti nezávislých zdrojů, které se v drtivé většině věcí shodovaly).

1) Gein byl usvědčen pouze ze dvou vražd, které byly spáchány střelnou zbraní mimo jeho dům (o žádných suterénních jatkách se žádný z článků nezmiňoval). Všechny ostatní nalezené části těl prokazatelně pocházely z vykradených hrobů. Vyšetřovatelům se nepodařilo prokázat žádnou zásadnější spojitost s několika dalšími záhadnými zmizeními, ke kterým dříve v okolí došlo. Objevily se i spekulace týkající se podivného úmrtí Edova staršího bratra, který zahynul za krajně podezřelých okolností při vypalování suché trávy na rodinném pozemku.

2) Gein ve svém domě v žádném případě neuchovával ostatky své vyšinuté matky a k výrobě masek, částí oděvů, nábytku a dalších svých morbidních parafernálií používal výhradně těla získaná výše uvedenou trestnou činností. Jednalo se převážně o ženy středního věku, které mu jeho matku připomínaly. Je dost sporné, jestli se v jeho případě jednalo o transsexualitu v pravém slova smyslu. Za vším byl podle všeho právě jeho patologický vztah k panovačné matce, s jejíž smrtí se nebyl schopen vyrovnat a podle vlastních slov toužil „vklouznout do její kůže“.

3) Žádný z dostupných pramenů neobsahuje jedinou zmínku o tom, že by Gein části svých obětí pojídal (celkem by mě tedy zajímalo, jak se dostal do knihy s názvem Historie kanibalismu). V profilech některých jiných sériových zabijáků se sice někdy objevují historky o nabízení divně chutnajících hamburgerů sousedům (Jeffrey Dahmer), pořádání grilovaček s podezřele vypadající zvěřinou (Nathaniel Bar-Jonah) nebo dokonce prodeji mletého masa pochybného původu na černém trhu (Fritz Haarmann), ale většinou se jedná pouze o ničím nepodložené fámy (nedá se samozřejmě vyloučit, že v některých případech k něčemu podobnému došlo).

Hlavní část recenze je naprosto v pořádku a ty zmíněné nepřesnosti se samotného filmu vůbec netýkají, takže Limova pověst neomylné kráčející filmové encyklopedie vlastně vůbec poškozena nebyla. :-)

 

DarthArt
10.09.2020 18:28

Wikipedie je fantastický projekt, ale jeho slabinou je samozřejmě to, že nemá konečnou redakci, takže tam může nějaký trouba nakydat nesmysly. Třeba v mém oboru jsou ale informace na Wiki až neuvěřitelně přesné a hloupostí je tam zanedbatelné množství - logicky, proč by někdo při popisování gotického kostela někde ve Slaném cpal do článku fámy a blbosti. Horší to asi bude s popkulturou, když jsem ale sahal do Wiki při zjišťování informací pro recenze, byla taky z 99 % správná. Konkrétně - potřebuju vědět sestavu, kouknu v rychlosti na Wiki a pak si to ověřím v bookletu nebo na Discogs. Je toho ale samozřejmě mnohem víc.

Ještě přesněji řečeno - wiki stránku o profesoru Heyrovském bude s největší pravděpodobností dělat někdo serióznější, než křiklavý příspěvek o masovém vrahu. I ten je ale na wiki zdá se v pořádku.

Čili rezultát --- Wiki je geniální zdroj, ale pokud ty informace pak chcete používat nějak seriózněji, je nutno dál ověřovat.

 

Lima
10.09.2020 15:40

O bulvár se rozhodně nesnažím, tenhle přístup je mi krajně nesympatický a bulvárními médiemi, potažmo bulvárními pisálky pohrdám. Nicméně jsem vycházel ze zdrojů, které - pokud je pravda, co píše Obsolete - nejsou přesné, tak se omlouvám. Měl jsem si to asi ověřit z více zdrojů. Mezi validní zdroje ovšem NEPOČÍTÁM zde zmíněnou Wikipedii, ta je čistě fan-base projekt, plnej sraček, neověřených a z prstu vycucaných. Vzpomínám, jak jsem na tohle téma vedl diskuzi na CSFD s jedním uživatelem, který se mi na základě informací z Wikipedie smažil vtlouct do hlavy, že Apocalypto Mela Gibsona je historický škvár. V tomhle ohledu se tu střetávaly dva okruhy zdrojů - právě ty pseudoinformace z Wikiny a mnou nasbírané prameny z díla Miroslava Stingla, našeho největšího odborníka na tohle téma. Nakonec jsem se oba shodli, že Wikipedie prostě kecá a mně už to ani nepřekvapuje. Kdyby vás ta diskuze náhodou zajímala, je zaznamenaná v diskuzním CSFD fóru pod filmem. Takže abch to shrnul - při psaní jakkýchkoliv článků se zásadně nikdy neopírám o Wikipedii a do budoucna to ani nehodlám měnit :O)

 

Stray
10.09.2020 15:26

Ještě k popření bulvárnosti odhalím jeden detail zákulisí vzniku tohoto článku - jako fotka č.1 byla původně Limou zamýšlena černobílá fotografie Eda Geina, což jsem mu z producentského křesla zamítl, ne snad kvůli skandálnosti té postavy, ale přišlo mě divné, aby na důležité pozici první fotky v článku účinkoval někdo, kdo ve filmu není a kdo s ním v podstatě z herecké stránky nesouvisí, nahradil jsem jí tak barevným posterem tančícího Leatherfacea, hlavním důvodem změny byla především vizuální ucelenost kompletu a jeho odstředěná dramaturgie.

 

DarthArt
10.09.2020 15:12

Navíc tam Lima ani nepíše, že všechny ty mrtvé Ed Gein zavraždil - když tě vytáhnou z hrobu, vyroběj z tebe pláštěnku a kosti rozházej po bytě, tak seš přece taky oběť, akorát ti předtím nezkrátili život a tobě samotnýmu je to už jedno. Ale dceři, vnučce, matce asi moc ne...

 

DarthArt
10.09.2020 15:09

Pojem "bulvární" bych nepoužíval - kdyby tam napsal, že mrtvoly vykopával na hřbitově a dělal si z nich oblečení, dělalo by to z Ed Geina lepšího člověka? Udělat si celotělový oblek z vlastní matky, to se pěkného, sluníčkového a bezproblémového "curriculum vitae" vtělit dost dobře nedá. I když dlužno přiznat, že ona byla ultrasadistická svině a v Geinovi to šílenství jednoznačně probudila.

Jinak jsem pročetl kapitolu o Ed Geinoviv knize "Historie kanibalismu" (2007) a podle ní to bylo tak, že měl jakéhosi parťáka, který mu pomáhal vykopávat mrtvoly z hrobů, ale když kamarád zemřel/odstěhoval se (nevím teď přesně), neměl fyzickou sílu na exhumace začal ty ženy zabíjet, protože to bylo lehčí. Ke dvěma vraždám se přiznal, další dvě jsou nejisté, protože šlo o zmizení zhruba ve stejné době, a pak možná zavraždil ještě nějakého kluka. O lidském mase pro sousedy v té kapitole nic nebylo, ale pamatuju si, že jsem něco podobného četl, možná někde jinde v té knížce. To už přesně nevím.

Jo, a píše se tam taky, že tenhle příběh inspirsoval nejen Psycho a TChM, ale taky Kingův román "It". Strayi, znalče Stephena K, je to možné?

 

Stray
10.09.2020 14:17

Jestli je tenhle článek hodný nějaké výraznější kritiky, tak pak snad už všechno. Chci jen říct, že autor určitě nepřibarvoval schválně. A že v prváku v praktických cvičeních něco přeříz? To se mu pane kolego stane v životě ještě mnohokrát.:-)

 

Obsolete
10.09.2020 14:12

Neříkám že článek není skvělý,jenom si myslím když autor zminuje Geina,tak at se drží faktů,tot vše..

 

Stray
10.09.2020 14:03

Obsolete: Proč si myslíš, že by mělo být známé, kolik objetí měl Ed Gein na svědomí? Máš pocit, že je to nějak důležité? Nemyslím, že autor touží po zvýraznění bulvárnosti a rochnění se v sračkách - ten článek napsal skvěle a bezkonkurenčně a sesumíroval hodně vědomostí o daném filmu. Koho do hloubky zajímá Ed Gein?

 

Obsolete
10.09.2020 13:47

Ed Gein byl magor ale že se neví kolik obětí měl na svědomí?Stačí kouknout na wikipedii,pravděpodobně spáchal dvě vraždy.Kusy těl co byly v jeho domě "exhumoval" s místního hřbitova.Chápu že se snažíš to napsat co nejpoutavěji ale takhle to působí bulvárním dojmem.Taktéž by mě zajímalo jak si přišel na to že Gein podával své oběti sousedům?(Neříkám že to tak není,jenom jsem to nikde nečetl) Každopádně TCM je naprostá klasika a kult.

 

Japko
06.09.2020 10:10

Limo, to je zase špe(r)k.
Nevím, jak dlouho to píšeš (ale jak Tě znám, tak to máš za pár dní hotový), každopádně snažit se Ti oponovat v Tvých článcích je téměř nemožné, neb bych na to já, venkovský sprosták, spotřeboval půl roku. Myslím nastudování dané problematiky a souvisejících souvislostí :-).
Výběr témat suprový.
Blíží se dlouhé zimní večery, díky za inspiraci.
Klobuk dole. Šohajko...

 

Pekárek
05.09.2020 14:00

Jakkoli podobné filmy nemusím, tak recenze je fakt super a v podstatě navnadila:)

 

J.Rose
04.09.2020 14:45

Tobe Hooper je skutečně režisérem jednoho dobrého filmu. "Poltergeist" neberu, protože se Spielberg angažoval tolik, že Hooper fungoval spíš jako pomocný režisér.
Celkem zajímavý (obzvláště pro mužské oko) je ještě Sci-fi horor "Síla života", poslední lepší film od Hoopera. Pro opravdové trash fandy hororu, bych ještě zmínil "Děs v prádelně", jasný důkaz o tom že Robert Englund nehrál jen toho Kruegera. Jinak je to ale dost ujetej filmeček.

Mimochodem krásný rozbor.

 

down
04.09.2020 11:50

Joooo, tak tohle je klasika, stejně děsivá pecka jako první Evil Dead. Kdysi, v temném středověku, kdy měl video jen jeden člověk ve městě jsme to zkoukli (myslím, že dokonce bez dabingu) a domů jsme šli solidně připosraní.

 


 

 

 

 

TOPlist