Last Hardrock Outsider


Vložit příspěvek
Jméno


Text příspěvku 

1 1

 

Valič
02.11.2018 17:02

DarthArt: Já jsem hned věděl o koho se jedná. Mě bylo jasné, že jsi slušný kluk, už když jsi tu někde zmiňoval, že nemůžeš poslouchat Type O Negative, protože se bojíš Petera Steela :-) To je naprosto v pořádku. Já na podobných filmech taky neujíždím, i když to tak možná z mých obsáhlých komentářů vypadá. Staré béčkové horory mám celkem rád, ale tohle už je i pro mě hodně přes čáru (už jen kvůli tomu zabíjení zvířat). Většinu jsem jich sice kdysi viděl, protože jsem chtěl znát všechny italské horory z té doby, ale podruhé už bych se na ně určitě nepodíval. Ten subžánr mi ale "z čistě vědeckého hlediska" přijde celkem zajímavý. Škoda, že se Lima nerozepsal i o tom, proč právě v Itálii tenkrát vznikalo tolik kontroverzních filmů s extrémně násilnými a morbidními scénami, ale třeba se tomuto tématu bude věnovat v některém ze svých dalších článků. Předpokládám, že nejsem jediný, kdo by si rád něco přečetl o hororových klasikách od Argenta nebo Fulciho. :-)

 

Stray
02.11.2018 16:59

bez tak si valič (asi nejen on) bude myslet, že největší normalizační zlo těchhle stránek jsem já. Nic nenaděláš.:)

 

DarthArt
02.11.2018 16:56

:) Jen jsem nechtěl zůstat zbaběle skrytej, že jako já nic. Jen ať plijou na mě :):):)

 

Stray
02.11.2018 16:41

DarthArt: Buď v klidu, seš z obliga, mě Tvůj přístup přijde v naprostém pořádku. Kdyby něco a čelili bychom útokům třeba ze strany MeToo, tak do kriminálu si jdu když tak sednout já.:-)

 

DarthArt
02.11.2018 15:55

Ten vyděšený jsem byl já - prostě ty filmy jsou jen soubor prasáren a ohavností (teda takhle si to myslím, taky jsem je neviděl a ani se k tomu nechystám)a nepovažuju za moc normální dívat se na to, jak někde tejraj zvířata a vyžívaj se v nechutnostech. To jen aby bylo jasné, kdo byl ten "měkouš".

 

Valič
02.11.2018 15:44

Jak už z článku vyplývá, tento subžánr byl vlastně jeden velký "cashgrab" a v podstatě všichni, kdo se na něm podíleli, to dělali pro prachy. Netvrdím, že tímhle způsobem nemohou vzniknout kvalitní umělecká díla (Edgar Allan Poe psal svoje geniální povídky taky kvůli penězům), ale tohle opravdu není ten případ. :-)

Tyto filmy tvoří nicméně nedílnou součást "pokleslé" italské kinematografie 70. a 80. let a z hlediska diváka, který se o ni zajímá, se jedná o celkem zajímavý fenomén, na kterém je mimo jiné názorně vidět, jak daleko jsou filmoví tvůrci zajít kvůli dosažení komerčního úspěchu. Co se týče toho článku, tak se Lima rozhodně nemá za co stydět (to, že ty filmy nemá rád, v něm ostatně uvádí), jen si ho měl asi nechat na později a začít třeba s giallem, které není ani zdaleka tak kontroverzní. Na zařazení fotek z těch nejnechutnějších scén taky nevidím nic špatného, aspoň si nezasvěcený čtenář hned na začátku udělá představu, co byly ty kanibalské filmy za svinstvo. :-)

 

Stray
02.11.2018 15:01

Valič: Máš tomu tak rozumět, že jsem od začátku chtěl, aby článek byl zveřejněn, byť foto-dokumentace byla velice kontroverzní. Věř tomu nebo ne, ale nebyl jsem to z teamu zrovna já, kdo měl vůči článku značné výhrady a chtěl jej neprodleně stáhnout už ve středu ráno (byl jsem bombardován vyplašenými esemeskami):-), stůj co stůj. Nezveřejnit to by mě bylo líto, přeci jen autor odvedl dobrej kus práce, jakkoliv to asi není jeden z těch jeho lepších textů. Tím že to zveřejním vlastně přebírám zodpovědnost, tak se slušelo zbavit to aspoň toho nejhoršího. Tyto filmy jsem v životě neviděl. A právě protože v nich hrají mizerní herci a jejich kvalita není valná se vůbec divím, proč byl v té hromadě nádhery, co jinak nabízí filmová historie, zrovna vybrán pro napsání článku tento okruh, nicméně, ujasnili jsme si to a vše je již ok. Kdybys furt nekritizoval pana domácího a radši už konečně poslal nějaký prachy!!! hezký víkend. :-)

 

Valič
02.11.2018 07:56

Stray: Mám tomu rozumět tak, že po tom "normalizačním zásahu" se tu místo článků o zajímavých obskurních filmech můžeme těšit už jen na politicky korektní recenze neškodných starých kriminálek s Corradem Cattanim? :-(

Co se týče těch lidožroutů, zdá se mi, že z toho děláš zbytečnou vědu. I v rámci béčkových hororů se sice jedná o dost velký extrém, ale pořád jsou to jen skoro půl století staré špatně natočené filmy s mizernými herci a ani ty kontroverzní scény nejsou tak realistické, jak by se na první pohled mohlo zdát. Znalosti jejich tvůrců o lidské anatomii byly evidentně dost omezené a v některých scénách jsou navíc vidět i použité rekvizity (z useknuté hlavy spadne paruka nebo je možné zahlédnout plastový sáček na odpadky, ve kterém jsou umístěny vnitřnosti kuchané oběti). Většina z těch filmů u nás byla navíc běžně dostupná ve videopůjčovnách a jednu dobu je bylo možné koupit za pár šupů na DVD ve všech trafikách (nemluvě o tom, že koncem 80. let tady kolovaly na pirátských videokazetách). Myslím, že fotky z těchto snímků můžou v dnešní době šokovat snad už jen pana faráře z Valašských Klobouků. :-)

 

Cyberolas
02.11.2018 07:13

No ale já bych tady chtěl zrovna tu Kesslerku na hácích!!!

 

Stray
01.11.2018 15:56

Jinak tenhle článek byl den před zveřejněním po důsledné diskusi zbaven tří nejbrutálnějších fotek, oříšek bylo nalézt tu tenkou linii mezi razítkem OK a NG (NO GOOD!).:-) Ale Ulla Kessler visící na hácích už bylo asi moc. Nicméně jsme si parádně popovídali o kinematografii a stanovili mantinely našich článků, z čehož vyplynula i pozoruhodná shoda ohledně odporu k současným marvelovkám a jejich naprosté ignoraci. Naopak se těším na kriminálky z prostředí Palerma, Neapole a Říma sedmdesátých let - Polizziatechi!:-)

 

J.Rose
31.10.2018 23:44

Bože to je gramatika! Ehm... nemá smysl to zastírat, joint s kámoše po půl roce :-) No nic. Výborný článek. Lima to má opravdu v malíku, čte se to samo. Jen tak dále.

 

J.Rose
31.10.2018 23:36

Já jsem četl že konkrétně v Cannibal Holocaust, si štáb bez výjimky pochutnal na každém zvířeti, které bylo zabito. Některé speciality (např opice),jim připravovali místní 'domorodci' a zároveň komparzisté, představující ve filmu kanibaly.
Né že by to ospravedlňovalo to zabíjení Cannibal Holocaustí, to ne. Na druhou stranu úplně na zmar, jejich smrt nebyla. Ovšem samozřejmě s tím zabíjením, také nesouhlasí. Smrt želvy ve zmíněném snímku,se mnou v 16 dost otřásla.

 

Valič
31.10.2018 22:37

Vzhledem k tomu, že se tyto stránky zaměřují hlavně na hudbu, určitě stojí za zmínku, že filmy o lidožravcích ovlivnily i řadu kapel z jedné odnože metalu a myslím, že asi každý uhodne, o kterou se jedná. :-)

Na snímek Cannibal Ferox odkazuje například text skladby Torn To Pieces z první desky Death.

Impetigo zase nazvali svůj debut Ultimo Mondo Cannibale, což je původní italský název filmu Last Cannibal World a kanibalskými úchylárnami jsou inspirovány i všechny verze jeho obalu. Na druhém albu zase použili úryvek z filmu Cannibal Holocaust, který obsahuje i geniální hlášku, kterou pronáší místní průvodce nad kosterními pozůstatky náhodně objevenými při pátrání po zmizelém filmovém štábu: „Hej profesore, ty zuby poznávám! To je Felipe Ocanya. Ten znal džungli stejně dobře jako já.“ :-)

Poctu tomuto snímku složila i Necrophagia (v době, kdy v ní ještě působil Phil Anselmo) ve stejnojmenné skladbě, která obsahuje i jeho ústřední melodii.

Další skupinou, která odkazuje na zmíněnou kontroverzní odnož italské kinematografie, jsou Gruesome (obal debutu Savage Land a text jeho titulní skladby, ke které byl z různých „klenotů“ žánru sestříhán i videoklip).

Jako poslední bych zmínil projekt Morte Macabre, ve kterém působili členové švédských Anekdoten a Landberk. Nejedná se o metal, ale o temný prog rock ve stylu King Crimson. Jejich jediná deska Symphonic Holocaust obsahuje převážně přepracované melodie ze starých nízkorozpočtových filmů (jsou to převážně horory, ale najde se tu i jeden erotický snímek) a začíná předělávkou hlavního motivu z filmu Cannibal Holocaust od Rize Ortolaniho.

A na závěr ještě jedna perlička. O posledně jmenovaném filmu se v nějakém starším rozhovoru obdivně vyjadřoval i Mike Patton z Faith No More, což ale asi moc nepřekvapí nikoho, kdo ví o jeho zálibě v různých obskurních bizarnostech. :-)

Necrophagia (video): https://youtu.be/NpWEXnnq2Z8?t=33
Gruesome (video): https://www.youtube.com/watch?v=f2fJXTs_-Vc
Morte Macabre (audio): https://www.youtube.com/watch?v=ImEFmGphVKc

 

Cyberolas
31.10.2018 16:20

Carcass, vzhledem k tvému nicku...uvědom si, že film je především zábava (až na ta zabitá zvířata)

 

carcass
31.10.2018 12:06

co k tomu říci....snad jen to, že je mi upřímně líto lidí, kteří si tímhle svinstvem vydělávají na chleba, bo karmické následky, které je na 108% doběhnou fakt nebudou "příjemné"...

 

Valič
31.10.2018 12:02

Nebýt toho samoúčelného zabíjení zvířat, tak by většina těchto filmů byla spíš k smíchu (zejména kvůli dementním scénářům, neskutečně špatným hereckým výkonům a často i nepříliš povedeným speciálním efektům). Jedinou výjimkou jsou ty Deodatovy snímky. Celkem slušný Last Cannibal World bych s trochou nadsázky označil spíše za drsnější dobrodružný film, který by snad „přežil“ i běžný divák, Cannibal Holocaust naopak patří k těm nejextrémnějším filmům, které kdy byly natočeny. Filmové triky v něm sice taky nejsou úplně dokonalé, ale i tak působí neskutečně realisticky a sugestivně.

Co se týče hereckého obsazení podobných snímků, hodně o něm vypovídá už to, že jednu z hlavních rolí ve filmu Cannibal Holocaust ztvárnil pornoherec Robert Kerman (ten se ale po několika pokusech prosadit se mimo svůj původní obor a zjištění, že z něj pravděpodobně nikdy žádná velká hvězda nebude, zase pokorně vrátil k „poctivé fyzické práci“), postavu rituálně ztrestané cizoložnice si zahrála hlavní kostymérka Lucia Costantini (poté, co se místní komparzistky odmítly této chlívárny zúčastnit) a ta domorodá děvčata, která při koupání v řece tahají pana profesora za cambáska, jsou ve skutečnosti zaměstnankyně místního nevěstince. :-)

 

Fenris 13
31.10.2018 11:18

Tohle je pro mně už nekoukatelné. Mám rád horory typu Evil Dead 2/3, Hellraiser 2/3, Vetřelec, ale takovéto nechuťárny jsou už moc. Ale článek samozřejmě super, tady lze jen chválit :-)

 

Stray
31.10.2018 10:16

Se zveřejněním článku jsem do poslední chvíle velice váhal.

 

Valič
31.10.2018 09:51

Jsem nadšen, že tyto stránky po letech konečně vykročili tím správným směrem. ;-)

Článek je samozřejmě skvělý, jen mě trochu překvapilo, že se autor zaměřil spíše na ty nepříliš povedené Lenziho snímky. Zvláště Eaten Alive je dost velká slátanina, ve které jsou navíc použity scény ze tří starších kanibalských hororů. Zmíněné dva filmy Ruggera Deodata jsou přitom po všech stránkách zdařilejší a v rámci daného žánru i významnější. To autentické zabíjení zvířat je samozřejmě neomluvitelné a s natáčením těch kontroverzních scén měli tenkrát problémy i někteří herci a členové filmového štábu, nicméně hlavním důvodem, proč byl Deodato předvolán k soudu, bylo podezření ze skutečného zabíjení herců. :-) Ti měli totiž ve smlouvě zakotveno, že se rok po natočení filmu nesmí ukazovat na veřejnosti. Cannibal Holocaust byl totiž propagován jako snímek, který obsahuje autentické záběry natočené skupinou filmařů, kteří byli podle propagačních materiálů skutečně zabiti a skonzumováni. Režisér tak musel do soudní síně přivést všechny "pohřešované" herce a popsat triky, které byly použity při natáčení některých obzvláště působivých scén. Například divoška "nabodnutá" na kůl ve skutečnosti seděla na sedle z jízdního kola, které bylo upevněné na jeho dolní části, přičemž tu horní držela v zubech.

 

Cyberolas
31.10.2018 08:44

Ještě perličku ke Cannibal ferox - hlavní představitelka Zora Ulla Keslerová je původem Češka a zahrála si i v řadě našich filmů, např. Fešák Hubert

 

1 1

 

 

 

 

TOPlist