Last Hardrock Outsider


Vložit příspěvek
Jméno


Text příspěvku 

1 2

 

Jirka Čáp
24.05.2020 20:23

Tuhle knížku jsem měl taky moc rád a doteď jsem si nemohl vzpomenout, jak se jmenovala. Vy jste mi to všechno zas oživili. Díky!!!

 

DarthArt
24.05.2020 07:24

Walram: To je snad telepatie - Kiraly a Hida Hida mě včera napadlo taky :) --- Kiraly je maďarsky král, to druhý nevim.

 

Walram
23.05.2020 22:46

To byla skvělá kniha! Bohužel ji dostal mladší bratr, a ne já :(( Mně utkvěly v paměti výkřiky Uhrů (nebo Tatarů?): "Hida hida kiraly" - dodnes nevím, co to znamená ... :))

 

DarthArt
23.05.2020 22:41

"Jó sekaná" .... snad největší hláška v knížce !!! :):)

 

Stray
23.05.2020 20:50

Mě se líbila ta pasáž v den Bitvy na Bílé Hoře, Pražský hrad, Fridrich Falcký obědvá a v obláčku nad jeho hlavou: "Jó sekaná, to je moje." :-)

 

Pekárek
23.05.2020 20:32

Jj, to je kult. Společně s paní profesorkou zneuctěnými Toulkami;)

 

Stray
23.05.2020 20:02

Bylo to pro děti skvěle zpracováno, poutavě, napínavě a srozumitelně. Vůči Němcům prakticky brutálně nekorektně a pravdivě, já jsem od té četby vždycky odcházel s pocitem, jaký jsou to svině.:-) Což mě prarodiče rovněž potvrzovali, neboť nuceně nasazený člověk se určitě neměl za války jako v bavlnce. Nicméně oni naši západní sousedé nikdy NEBYLI našimi přáteli, na to je třeba stále pamatovat a furt to dokola omílat. Těším se na čtvrtý díl seriálu, Darthe!

 

DarthArt
23.05.2020 19:33

Stray: Moje taky .... kurva, vždyť tahle knížka mě vlastně přivedla k dějepisu !!! Tak to sakra !! Po sametu vyšel ještě druhej díl, kde byl Masaryk apod., ale prolistoval jsem to a už to nějak nebylo ono...

... ona je tam spousta hlášek, třeba "Hele, zajíc!" u pověsti o Čechovi, "Toť věru skvělý rumrajch" u Jiříkova mírového poselstva nebo "Bacha, šutráky!" u nějaké husitské bitvy! "Zle matičko zle" je ale až u Jana Lucemburského, bylo to po zavraždění Václava III. Pověst o Durynkovi a Lucká válka je ale jedna z nejmrazivějších, o tom žádná! Jak tam spolu s Lučanama útočej ti zdivočelí psi a sovy, to ve mně vzbuzovalo doslova hrůzu :)

 

Stray
23.05.2020 19:08

A já znám Pověst o Durynkovi ...zle matičko zle, Braniboři zde ...bylo to v mé veleoblíbené knížce Obrázky z českých dějin a pověstí, kterou jsem si oblíbil v druhé třídě základní školy ...byli tam někde i ti Lučani, ta knížka byla vlastně komiks, tehdy v roce 1982 toho zas tolik nevycházelo, ale tohle mne dokonale sejmulo. :-)

 

Pekárek
23.05.2020 18:32

Já znám Debustrol - Vyhlazení:)

 

Valič
23.05.2020 17:31

DarthArt: To snad ví každý, ne? :-)
Spíš by mě zajímalo, kolik lidí už slyšelo o tom, že extravagantní klávesák Keith Emerson z kapely ELP používal na některých koncertech k fixování kláves ve stlačené poloze mimo jiné i dvě originální obřadní dýky Hitlerjugend. Prý je dostal od jejich bedňáka, který podobné krámy sbíral. Jmenoval se Lemmy Kilmister nebo tak nějak. Znáte ho někdo?

https://www.youtube.com/watch?v=xggFzkyd288

 

DarthArt
23.05.2020 13:08

Mimochodem, jak moc se ví, že třeba TIAMAT se na začátku jmenovali TREBLINKA?

 

DarthArt
23.05.2020 13:03

Přátelé, díky všem. Tak to doděláme - příští díl se bude věnovat osvětimskému komplexu - takový popis, jak to v tom táboře fungovalo. Poslední díl pak bude konec války, pochody smrti a koncentrační tábory na českém území. Překvapivě jich tu bylo kolem čtyřiceti.

Poté chystáme tu Kambodžu, zřejmě ve dvou dílech. Ale možná ji proložíme ještě jiným tématem, hodně mě teď láká téma starých Lučanů - Lucká válka, Durynk a Neklan ... jsou to sice staré pověsti české, ale tématicky to není úplně mimo, zabývají se tím třeba black metaloví MANIAC BUTCHER.

S tím odkazem na kapely přímo v článku - to byl dokonce záměr to nakombinovat, ale zatím se mi to nějak nepovedlo. Tak asi na konec toho pátého dílu - nebo krátký samostatný díl? To by možná bylo i lepší. Vše je v procesu ...

 

čubírková
22.05.2020 11:01

Rozhodně dopište tuto válečnou esej. Je to velice zajímavé, to bezesporu. Byť brutální.

Pokud to je psáno primárně s tím, že hudební tělesa se takovou tematikou zaobírají - a lze to chápat jako do-vysvětlující materiál, pak proti tomu nelze přece nic namítat.
Je to v pandemoniu, tak zde mohou být třeba časem rozebrány okultní vědy, KKK, satanismus, nekrofilie, čarodějnické procesy, studená válka, budovatelský škvár, válka ve Vietnamu, Korea, Jugoslávie atp. Nebo v diskusi již výše zmiňovaná Kambodža.
Neb tato témata jsou v textech a postojích kapel zmiňována taktéž.

Jen takový nápad - rozhodně by se mi líbilo, kdyby v tomto typu článku na tomto webu byla např. v posledním odstavci trochu zmíněna i navázanost hudebních těles na tato témata. Pokusit se zjistit/zmapovat, proč na toto téma konkrétní kapela poukazuje... je-li teda vůbec reálné nějak se k takové informaci dobrat.

Každopádně dík.

 

Fenris 13
19.05.2020 09:22

Dobrý článek. A naprosto nevnímám Darthovy "politické" příspěvky jako nějakou propagandu. Já se taky děsím, co se budou učit děti za pár let v dějepisu. Snad že v roce 45 se německá vojska po boku Spojenců postavila bolševické invazi do Západní Evropy? Přeháním, ale tendence k přepisování historie tu byly, jsou a budou, ovšem v případě 2.sv. války mi to přijde tak nějak obludnější. Už s námi takhle v dějepise vyjebali komunisté, tak to prosím nedopusťmě znovu, tentokrát opačným směrem.

 

DarthArt
17.05.2020 22:42

Asi máte s tou politikou recht. Občas to z člověka vypadne, ale k ničemu to nevede. Dobrý se nad tím zamyslet.

 

Pekárek
17.05.2020 18:46

Myslím, že Valič to vše(!) shrnul dobře. Politika už dávno nahradila vyznání. Kdo by se o něj nechal připravit argumenty? Tady výjimečně pomůže jen zkušenost, někdy bohužel dost krutá. Navíc jsme permanentně stavění proti sobě i bez ní, vypusťme to...

 

Stray
17.05.2020 17:50

Darthovi jsem dopoledne zavolal a vyslovil jsem jeho projektu podporu, bude pokračovat. Chápu, že je to drsné čtení. Nevidím ale větší problém tady podobný článek mít. To že se tady něco podobného vyskytne, ještě neznamená, že tím něco sleduju. Možná jen to, abych měl v týmu spokojeného a plně realizovaného Dartha. Kdo nechce, číst nemusí, chápu to. Na jiných stránkách taky nečtu všechno, ale občas si něco vyberu. Po pátém dílu týkajícího se tohoto tématu se pravděpodobně přesuneme do Kambodže sedmdesátých let.

 

Valič
17.05.2020 15:44

Seriál mi přijde naprosto v pořádku. Je sice určený spíše pro laiky, ale rozhodně se nejedná o nějaký senzacechtivý bulvár, a věřím tomu, že DarthArt má všechno podloženo studiem spolehlivých historických pramenů. S tím, že se v komentářích občas objeví nějaké divné příspěvky, se bohužel u podobného tématu musí počítat (třeba vychvalování textů Orlíku, u kterých dokonce i samotný Landa s odstupem času uznává, že byly otevřeně rasistické, pod článkem o táborech, ve kterých byly systematicky vyvražďovány etnické menšiny, mě osobně přijde už hodně přes čáru, a to rozhodně nejsem žádný pravdoláskař).

Podobné téma se na stránky Crazy Diamond zdánlivě nehodí, ale vzhledem k tomu, že se tu mimo jiné objevují i články o kapelách, jejichž někteří členové bývají občas (ať už právem nebo neprávem) obviňování ze sympatizování s jistými pochybnými ideologiemi, je možná dobře, že si tu jejich fanoušci můžou přečíst jaké svinstvo jejich miláčci propagují. To, že se někdo v textech zabývá tématikou druhé světové války a sbírá dobové relikvie, je samo o sobě v pořádku, ale zdobit si kytaru „totenkopfy“ a dalšími nacistickými symboly, nosit trička s názvy divizí SS a nalepit si na zeď zkušebny plakát se svastikou mi nepřijde ani „cool“ ani „awesome“ (velká část zejména amerických posluchačů to ale bohužel vidí jinak). :-(

Co se týče různých osobních politických názorů, které se tu pod články občas objevují, bylo by asi lepší, kdyby si diskutující vybrali pro jejich prezentaci nějaké vhodnější webové stránky, zvlášť když často nejsou schopni respektovat názory, které se liší od těch jejich. Nevím, jak ostatní čtenáři, ale já sem chodím hlavně kvůli hudbě, a ne nějakým absurdním politickým debatám, které navíc většinou nikam nevedou (tedy kromě kolektivního „nasrání se“ všech zúčastněných.). :-(

 

DarthArt
17.05.2020 11:00

Taky děkuju.

 

1 2

 

 

 

 

TOPlist