Last Hardrock Outsider


Diskuse ke článku : ZEMĚTŘESENÍ - Zemětřesení
Vložit příspěvek
Jméno


Text příspěvku 


 

DarthArt
10.05.2018 21:46

"Zemětřesení je takové vyvrcholení metalové euforie přelomu 80. a 90. let. Na co Brichta tehdy sáhnul, to proměnil ve zlato (Arakain, Zemětřesení i jeho sólovky si našly svou cílovou skupinu)" - TOHLE PODEPISUJU!

 

Avram
10.05.2018 10:59

Zemětřesení je takové vyvrcholení metalové euforie přelomu 80. a 90. let. Na co Brichta tehdy sáhnul, to proměnil ve zlato (Arakain, Zemětřesení i jeho sólovky si našly svou cílovou skupinu), vlastně byl mnohem větší hvězdou než nejlepší metalový zpěvák všech dob Láďa. A když si vezmeme, že hvězdou v pravém slova smyslu byl vlastně i baskytarista blackmetalové kapely... Za mořem se metaloví muzikanti objevovali na titulních stranách bravíček, u nás si všichni svou chvíli slávy užívali koncertováním a užíváním si rockového života.

 

Kelly
05.05.2018 21:09

Info k reedici:

https://www.supraphon.cz/novinky/988-zemetreseni

 

DarthArt
05.05.2018 17:47

Ono stačí pustit si původní verzi od Schelingera (těch písniček na webu pár je - Willy, Stavros, Frankenstein) a srovnat to se Zemětřesením, ten posun je ohromující... Schelinger mě taky nebaví, a je skoro zázrak, že to Dodo a spol. dokázali takhle posunout...

Jinak - jasně, že to jsou bigbítový odrhovačky, však taky vznikaly před rokem 1980.

 

Valič
05.05.2018 17:20

Já jsem přesvědčený, že ten původní materiál tenkrát lépe zpracovat nešel. Některé z těch písniček podle mě špatné nejsou a ani ty texty místy nejsou zase až tak hrozné. Samozřejmě se tu najdou i dost velké blbiny, ale to by snad nikoho, kdo zná aspoň zběžně starší tvorbu Františka Ringo Čecha, nemělo překvapit. :-)

https://www.youtube.com/watch?v=j2s3jcLwauo

 

Stray
05.05.2018 16:43

Album ZEMĚTŘESENÍ z roku 93´ jsem si poprvé poslech až dneska, na procházce v lese. :-) Jako narozený v roce 1975 jsem nikdy dřív neměl potřebu k poslechu hudby oslavující J.S., nevím proč, tehdy mě to nenapadlo se po tom shánět, v první půli 90tých let jsem měl hromadu práce se sháněním zahraničních nahrávek. Dojmy z dnešního poslechu: Výtečný zvuk nejen na české tehdejší poměry, fakt masivní, skvělá instrumentace v čele s kytarou Doležala, obstojný Brichtův hlas, kde se ukazuje jako všestranější zpěvák než před tím u ARAKAIN a vlastně docela blbá skladatelská stránka věci, nevím, "Holubí dům" je jasně nejsilnější skladba, "Jsem prý blázen jen" je taky dobrá, ale co ty odporný bigbítový oddrhovačky jako "Lupič Willy", "Co dělá indián", "Nám se líbí", "Cesta", "Zemětřesení" atd.? Docela se povedla "Galéra" ale to je tak všechno, za těma textama prostě cítím až moc takovýho toho pozdně sedmdesátkovýho lehce venkovskýho socialistickýho smradu, řekl bych že v tom 93tím roce to Ti zúčastnění svým vkladem prostě dost pozvedli, jinak by to byli prostě "Jahody mražený".

 

DarthArt
05.05.2018 16:28

Co se týče těch dalších skladeb, některý jsou na tom živáku, ve střední části koncertu. Ale zrovna mi přijdou slabší, až na "Pohřeb přítele", kde je celkem bizarní situace: Schelinger odříkává otčenáš... když si u toho představím Henycha s těma prstenama na tlapách, jak má na sobě tričko Törr a druhej den pak se svou kapelou vyřvává: "na kněze volám hej hej, vyliž mi řitní otvor", je to trochu komický :)

 

DarthArt
05.05.2018 16:24

Jo, ty "dvojčata" jsou dobrý. Taky jsem to před článkem studoval :)

A moc nechápu, proč Ringo ty skladby nabízel zrovna Petru Kolářovi, kterýmu je nějakej bigbít úplně volnej ... nebo myslel Ringo na schelingerovskej muzikál :):):)

 

Valič
05.05.2018 16:20

90% Po všech stránkách mimořádně zdařilý projekt, kterému není co vytknout (mě se z něj kromě titulní skladby líbí spíš pomalejší věci, u těch rychlejších mi moc nesedí ty texty). O tom chystaném pokračování jsem vůbec nevěděl, ale pokud vím, tak se na tom prvním albu neobjevily všechny skladby, které byly pro to původní Zemětřesení napsány, a také prý existují nějaké další písničky, které vznikly ještě před Jirkovou tragickou smrtí. František Ringo Čech je údajně nedávno zdarma nabízel Petru Kolářovi a byl pak strašně naštvaný, když o ně nejevil moc velký zájem (místo osobního setkání mu prý dokonce vzkázal, ať se obrátí na jeho management).

„A teď něco pro zasmání.“

https://www.youtube.com/watch?v=C_VTU4GpeDU

Netušil jsem, že u nás měli tvůrci televizních hudebních pořadů v 70. letech přístup k halucinogenním drogám. V tomhle případě to ale možná i trochu přepískli. :-)

 


 

 

 

 

TOPlist