Last Hardrock Outsider

Redakční žebříčky za rok 2021

Nejdřív odbočím mimo rámec aktuálních nahrávek k něčemu, co se mně momentálně honí hlavou. Devátá sezóna těchto stránek je za námi, v lednu 2023 možná oslavíme dekádu. Těší, že jsme stále schopni pravidelně produkovat články, které nepůsobí odflákle či zbytečně, a že uvnitř teamu existuje stále velký hlad po muzice (či filmu) a po zhodnocení všech děl, které nás v průběhu roku alespoň trochu zaujmou.  Před pár dny jsem se v úvodníku na jiném webu dočetl, že tamní redakce cítí i ve vztahu k čtenáři jistou povinnost, tohle u nás totiž není. Necítíme naprosto žádnou povinnost v tom pokračovat. Jediná věc, co nás tu drží, je fakt, že nás to stále ještě hodně baví. Máme radost z toho, když někoho dokážeme oslovit a on se vrací, stejně tak si chceme hlídat kvalitativní úroveň zveřejněných textů, protože nám záleží spíš na kvalitě než na kvantitě článků. Tenhle web totiž drží každodenní práce pouze několika lidí. Dokážu si představit, že by ten čas každý z nás dokázal využít i úplně jinak. Tenhle web určitě není samozřejmostí.


Stray


Vlastně to byla docela zajímavá hudební sezóna, tedy pouze co se nových nahrávek týče. I když jsem spíš konzervativec, můj žebříček za rok 2021 je směsí očekávaných alb od prověřených stálic, které sleduji desítky let, s několika jmény, jenž patří v mé sbírce  k méně probádaným a nesporně překvapivým. MASTODON nakonec vše ovládli, i když velké a po umělecké stránce pozitivní překvapení jsem zažil na samotném sklonku roku s albem, na kterém se podíleli CONVERGE s valkýrou zvoucí sebe CHELSEA WOLFE (recenze velmi brzy), tomu se říká dokonalý epitaf k epoše temnoty...1.MASTODON – Hushed And Grim

2.CONVERGE+CHELSEA WOLFE – Bloodmoon I

3.GRETA VAN FLEET – The Battle At Garden´s Gate

4.AT THE GATES – The Nightmare Of Being

5.FLOTSAM AND JETSAM – Blood In the Water

6.THE NIGHT FLIGHT ORCHESTRA – Aeromantic II

7.THE DRAIN – Old Big Bad, New Big Good

8.EXODUS – Persona Non Grata

9.CARCASS – Torn Arteries

10.HELLOWEEN - Helloween

11.THE DEAD DAISIES – Holy Ground

12.VOLBEAT – Servant Of The Mind

13.STEVEN WILSON – The Future Bites

14.GOJIRA – Fortitude

15.IRON MAIDEN – Senjutsu

16.UNTO OTHERS – Strength

17.TRIVIUM – In Court Of The Dragon

18.THUNDER – All The Right Noises

19.CRADLE OF FILTH – Existence Of Futile

20.SPIDERGAWD – VIPekárek


Rok 2021 nebyl po hudební stránce špatný. Sestavit dvacítku novinkových desek, které jsem během něj s uspokojením poslouchal, šlo takřka samo. Vesměs a logicky jde ve velké většině o recenzovaná alba. Hodnocení až na naprosté výjimky neměníme, takže resumé na konci roku se k „nápravě křivd“, popř. k jemnému doladění hodí. Spoustu muziky jsem si poslechnout nestihl, asi nejvíc mě mrzí MASTODON, kteří však neutečou. Jak už jsem zmiňoval minule, žebříček neodráží kvalitu, pouze ono „líbí více – líbí méně“. Dokonce neodráží ani rok vydání. Prosincová, nebo některá primárně digitální vydání by totiž měla smůlu. Stovka letos nakonec nepadla. Nenašel jsem totiž opus „v sudové síle“, i když řada desek se podobnému označení přiblížila či ještě blíží. Vítězem se stali DEAFHEAVEN. Jejich jemňoučká blend-melody-facka „Infinite Granite“ v závěru roku drtivě zafinišovala a do absolutního hodnocení nakonec chybělo málo. Velmi si cením zde přítomné progrese, nápadů, souhry a komunikace. Dokonce se těším na jejich další desku. Takový pocit jsem už dost dlouho nezažil. Doufám, že navzdory všem možným protivenstvím přinese rok 2022 podobné pocity i čtenářům CrazyDiamond. Poslouchejte a kupujte hudbu, posílíte mír.:-)
1. DEAFHEAVEN – Infinite Granite

2. NIKOL BÓKOVA - Prometheus

3. CYNIC – Ascension Codes

4. NECROCOCK – Bipolární noci

5. BETWEEN THE PLANETS – Parallel World

6. PHARAOH – The Powers That Be

7. ANNEKE VAN GIERSBERGEN – The Darkest Skies Are The Brightest

8. CAMBION – Conflagrate the Celestial Refugium

9. VOJTA NÝDL – Dítě z větru

10. PRIS – Kopřivy

11. !T.O.O.H.! – Free Speech

12. CRADLE OF FILTH – Existence Is Futile

13. CRYPTA – Echoes Of The Soul

14. INFERNO – Paradeigma (Phosphenes of Aphotic Eternity)

15. TIMES OF GRACE – Songs Of Loss And Separation

16. EPILOG – Providence Asylum

17. KITTCHEN – Puls

18. RIEXHUMATION – The Final Revelation of Abaddon

19. PESTILENCE – Exitivm

20. CANNIBAL CORPSE – Violence Unimagined
HivrisIRON MAIDEN – Senjutsu

ASPHYX – Necroceros

THE CROWN – Royal Destroyer

CYNIC - Ascension Codes

CHEVELLE – Niratias

DVNE - Etemen Ænka

TREMONTI - Marching In Time

ABLAZE MY SORROW - Among Ashes And Monoliths

IN MOURNING – The Bleeding Veil

MASTODON - Hushed And GrimMajk1. DREAM THEATER – A View From The Top Of The World

2. WITHERFALL – Curse of Autumn

3. FLOTSAM AND JETSAM – Blood In The Water

4. LIQUID TENSION EXPERIMENT – 3

5. SILVER TALON – Decadence And Decay

6. OBSCURA – A Valediction

7. RONNIE ATKINS – One Shot

8. KK´S PRIEST – Sermons Of The Sinners

9. THUNDER – All The Right Noises

10. CZ scéna a desky letošního roku
Konnie MASTODON – Hushed And Grim

GOJIRA – Fortitude

MELVINS – Working With God

FOO FIGHTERS – Medicine At Midnight

MONSTER MAGNET – A Better Dystopia

VLADIMÍR MIŠÍK – Noční Obraz

STING – The Bridge

10 MINUTES WARNING - This Could Be Heaven

BILLIE EILISH – Happier Than Ever J.Rose


1.Poslední souboj - Ridley Scott - Návrat krále, jinak to snad nazvat ani nejde. Ridley Scott dokazuje, že věk je pouze číslo a servíruje nám naprosto skvostné historické drama o dvou kohoutech na jednom smetišti.

2. Duna - Denis Villeneuve - Novodobá sci-fi klasika? Kéž by. Vizuální dokonalost v každém záběru a zároveň velký příslib do budoucna. Už teď se nemohu dočkat pokračování.

3. K zemi hleď - Adam McKay - Štve vás Covid, manipulativní média, vláda, restrikce a dnešní doba všeobecně? Pak dejte šanci téhle nekompromisní, velmi chytré satiře s hvězdným obsazením. Budete zvracet a brečet smíchy zároveň.

4. Old Henry - Potsy Ponciroli - Komorní, chlapácký western o tom, že minulost se člověka drží stejně, jako nenasytné klíště sladké krve.

5. Rozhněvaný muž - Guy Ritchie - Akční jízda, která si na nic nehraje. Spousta bouchaček, záplava testosteronu a ultra tvrdý Jason Statham.6. Zhoubné zlo - James Wan - Žánrové hrátky zalité krví. James Wan se snaží být originální a kupodivu mu to celkem vychází.

7. Benedetta - Paul Verhoeven - Provokatér Paul Verhoeven je zpět a jako tradičně si nebere žádné servítky. Historie, potlačovaný chtíč, ženská sexualita a režisér kopající do církve.

8. Není čas zemřít - Cary Joji Fukunaga - Epilog Daniela Craiga je jiný než asi čekala většina jeho fanoušků. Tak to má být a za mne palec nahoru.

9. Free Guy - Shawn Levy - Praštěný hrdina, divoká akce, ujetý humor a především hromada nenáročné zábavy. Ideální film na oddech.

10. Quo vadis, Aida? - Jasmila Žbanić - Národ, který zapomene svou minulost, nemá žádnou budoucnost. Jedna z největších tragédií moderních dějin v sugestivním podání talentované režisérky.


03.01.2022Diskuse (17)Redakce

 

Tigi666
20.01.2022 19:17

Carcass - Torn Arteries
Rage - Resurrection Day
1914 - When Fear And Weapons Meet
Cradle Of Filth - Existence Is Futile
Iron Maiden - Senjutsu
Exodus - Persona Non Grata
Brainstorm - Wall Of Skulls
Trivium - In The Court Of The Dargon
Billy F. Gibbons - Hardware
Helloween - Helloween

 

Pekárek
13.01.2022 19:51

Z toho seznámku teď jedu Lucifyre, a to je fakt nádherný a hodně temný death metal. Sněť jsem ještě nezkusil, ale chystám se.:-) Chvála zní všude.

 

Mickej
13.01.2022 19:09

A zabudol som na Cradle Of Filth a Flotsam And Jetsam!!!

 

Mickej
13.01.2022 14:06

Ja by som si, skromne, dovolil takto;

Iron Maiden,
Mastodon,
Gojira,
Unanimated,
Hate,
Lucifyre,
Exodus,
Fluisteraars,
Lock Up,
Memoriam,
Asphyx,
1914,
Yoth Ira,
Lenka Dusilova,
Mindwork,
Snet,
Thy Catafalque,
Dordeduh,
Converge,
Pyrexia,
Unleashed,
Unto others,
Der Weg Einer Freiheit,
Funeral Mist,
Paul McCartney

 

pedrosph
13.01.2022 13:57

Já tyhle ankety vždycky rád čtu, spíš pro přehled a inspiraci. Za mě ale nejsem schopnej podobný žebříček sestavit, protože málokdy si pořídím a naposlouchám víc aktuálních nahrávek v rámci jednoho roku. Loni za mě nejlepší z CZ - HNF a Chlad, což ani jedno není klasická řadová nahrávka, ze světa nic, ale chystám se na Iron Maiden. Pro mě byl loňskej rok rokem Motorhead (doplnění diskografie) a Rolling Stones (objevení : ) - ne že bych je neznal, ale nikdy mě moc nelákali, náhodný pořízení Sticky Fingers a seriál tady na webu to docela zásadně změnilo.
Honza H. - oceňuju uvedení Petera Nagyho, pamatuju, jak kdysi Nikolas Krofta (doufám, že se nepletu) měl v Rockshocku nebo RockPopu v žebříčku nejoblíběnějších nahrávek toho roku i Petra Kotvalda, tehdy to bylo docela zjevení : )

 

Pekárek
07.01.2022 22:32

Solidní a pestré žebříčky, jo k těm Sunstorm a Sunbomb se musím vrátit.

 

Honza H.
07.01.2022 00:17

Jako každej rok platí, že jsem toho ještě spoustu nekoupil a tudíž neslyšel, takže časem by se soupis trochu lišil,ale momentálně to mám za loňskej rok zhruba takhle (od nejposlouchanějšího):

RONNIE ATKINS-One Shot
SUNBOMB-Evil And Divine
ENFORCED-Kill Grid
SUNSTORM-Afterlife
PETER BIČ PROJECT-Hlava
TITANIC-ON
PETER NAGY-Petrolej
CRYPTA-Echoes Of The Soul
FLOTSAM AND JETSAM-Blood In The Water
MICHAEL SWEET-Reborn Again
PESTILENCE-Exitium
SPACE CHASER-Give Us Life
ASPHYX-Necroceros

 

Stray
06.01.2022 19:48

spajk: Chvíli jsem přemýšlel jakýho Danna a pak mě došlo že Huffa.:-) Jak jsem v současnosti už definitivně mimo kozačky s trvalýma, tak úplně zapomínám základní pojmy. Ani jsem nevěděl, že tam Dann Huff už není, mám jen první dvě desky - tedy to do 1992.

afro: Ono tedy "diskutovat" (spíš se to dá nazvat stavem, kdy si každej mele svou) na téma jestli je něco lepší nebo horší mě přijde jako ze základky, takhle kdyby se mluvilo "líbí se mi víc/míň" nebo "pro mne je lepší/horší" to je pak jiná...ale "je lepší" je blbost. Na seriály už nemám sílu, ale třeba se ještě někdy něco začne.:-) Spíš bych bral někoho na novinkové věci od nových kapel. Chtělo by to mladý zarytý dobrmánky pod taktovkou nějakýho ambiciózního metalcoreovýho parťáka, kterej by kvůli muzice jezdil po prdeli, měl přehled, věděl kde se co na scéně šustne, úkoloval tým a vykazoval se u mne v kanclu pracovními reporty mužstva.:-))) Hele, taky nadsázka, ....i když ....možná ne tak docela....

 

spajk
06.01.2022 19:19

Mám takové tušení, že GIANT bez Danna u mikrofonu bude jen tancování na hrobu dávno mrtvé kapely a zbytečné šlapání po odkazu prvních dvou alb.

 

afro
06.01.2022 18:56

Stray> Joo, mně se líbí, že je tu spoleh na takovej ten základ, co jsem jel dřív, plus teda ten seriál o Iron Maiden byl skvělej a teď Neurosis. A samozřejmě i pro mě neznámý věci.
Já bych spíš diskutoval, která deska Manowar je horší než jiná. /trochu nadsázka/ :-)

 

 

 

 

TOPlist