Boomer Space

REKAPITULACE - Nejlepší hudební nahrávky za rok 2023 (Stray)


Rok 2023 pomalu končí, a tak je čas představit další rekapitulaci. Tentokrát jsme se rozhodli, že každý z přispěvatelů bude mít na přiblížení svých favoritů z posledních dvanácti měsíců možnost svého samostatného článku, přičemž každý jej může uchopit po svém. Gazďa již svůj žebříček zveřejnil, zdali se něčeho podobného dočkáme od ostatních, netuším. Ve svém textu jsem si dovolil rozdělit alba letošního roku do tří rovnocenných tabulek podle stylových okruhů od nejměkčího po nejtvrdší. Tuzemská vydání jsem tentokrát propojil se zahraničím a můžu říct, že těch několik českých (či v případě MALOKARPATAN i slovenských) perel roku 2023 si vedlo opravdu dobře.

Jestli byl něčím specifický rok 2023, tak snad asi tím, že během něho vyšlo poměrně málo takových těch nejvíc nejlepších desek. Nahrávek, které ode mne v tomto období obdržely 90% hodnocení. Bylo jich nakonec bez ohledu na žánr pouze šest, zde navíc rozdělených do čel oněch tří mých žebříčků. Stoprocentní nebyla ani jedna nahrávka. Většinu z těch 55 umístěných děl tak zabírají alba s hodnocením 80 nebo dokonce 70%. Tahle skutečnost svědčí o tom, že vyšla spousta hodně dobrého nebo třeba i jen dobrého, ale o dost méně nadstandardně vynikajícího či geniálního.Být čtenářem těchto mých žebříčků, asi bych moc nebral v potaz detailní pořadí, rozdíly např. mezi šestým a jedenáctým místem jsou v podstatě jen kosmetické. Kvalita všech umístěných alb je z mého pohledu zhruba stejná, záleží taky na tom, v jakém rozpoložení jsem se nacházel v době psaní těch tabulek. Činit tak za tři týdny, pořadí bude pravděpodobně zas trochu jiné. Hlavním vodítkem je pouze ta skutečnost, že alba umístěná na horních pozicích všech tří žebříčků se mě bezesporu poslouchala lépe, než ta na jejich konci. Nic víc. Jaké je pořadí mezi nimi, je v podstatě jedno a být čtenářem, neřešil bych to.:-)

Jako pisálek, který se věnuje psaní hudebních recenzí nepřetržitě po celý rok, tak zde nebudu zdlouhavě komentovat pořadí svých žebříčků ani rozebírat jejich charakteristiku, toho jsem si během roku užil až až. Jednotlivé řádky jsou navíc prolinkovány s příslušnými recenzemi, což k zjištění mého názoru, myslím, stačí. Psát ještě rekapitulační koment k něčemu, co už bylo před časem napsáno, to si může dovolit pouze nějaký čerstvoučký a odpočinutý pisatelský rekreant, ne dělník tisknoucí obličej do obrazovky za podobným účelem po celý rok. Zde to tedy je.Pop, Rock, Alternative


Více popová a vrstevnatá poloha americkým PARAMORE sluší, rozhodně mne baví víc než jejich starší emo-punk období. Kapela se za pomoci šikovného producenta vydala hodně zajímavým směrem. Záda jim letos kryje armáda gerontů, ať už mám na mysli naše J.A.R. nebo velmi zdařilá alba Iggyho Popa, Petera Gabriela či THE ROLLING STONES. Z těžké situace grandiózně vybruslil i Dave Grohl, který se svými FOO FIGHTERS nahrál svou nejlepší desku za posledních dvanáct let.


1.PARAMORE - This Is Why

2.J.A.R. - Jezus Kristus Neexistus?

3.IGGY POP – Every Loser

4.THE ROLLING STONES – Hackney Diamonds

5.FOO FIGHTERS – But Here We Are

6.PETER GABRIEL - i/o

7.QUEENS OF THE STONE AGE – In Times New Roman

8.THE HIVES – The Death Of Randy Fitzsimmons

9.RIVAL SONS – Darkfighter + Lightbringer

10.PJ HARVEY - I Inside The Old Year Dying

11.DEPECHE MODE - Memento Mori

12.POVODÍ OHŘE - Místo odpočinku

13.ROISÍN MURPHY - Hit Parade

14.GRETA VAN FLEET - Scarcatcher

15.KALLE - Under The Black Moss

Hard N´Heavy (Hard Rock, Heavy Metal, Power Metal, Prog)


Melodičtější sféru metalové hudby pro mne letos ovládly americké kapely či hudebníci osvědčení již přes tři dekády aktivní práce, ať už mám na mysli WINGER, Phila Campbella, borce z THE WINERY DOGS, navrátivší se EXTREME, METALLICU a spoustu dalších. Skvěle si vedli naši ASMODEUS, kteří se prezentovali konceptem, jenž stylově vůbec nezaostával za světovou špičkou. V jejich případě vážně nemám pocit, že jde o slabší materiál než jejich několik předchozích, právě naopak. Nadějí do budoucna zůstává všeuměl Wolfgang Van Halen s jeho projektem MAMMOTH nebo třeba další skvěle padnoucí metalová věc SPIRIT ADRIFT. Velmi dobré album dodali stále pestřejší BARONESS.


1.WINGER – Seven

2.MAMMOTH WVH – II

3.PHIL CAMPBELL AND THE BASTARD SONS – Kings Of the Asylum

4.ASMODEUS - Pobřeží královny Marie

5.THE WINERY DOGS – III

6.SPIRIT ADRIFT – Ghost At The Gallows

7.METALLICA – 72 Seasons

8.BARONESS – Stone

9.GRAVE PLEASURES - Plagueboys

10.RIVERSIDE - ID.Entity

11.METAL CHURCH – Congregation Of Annihilation

12.VANDENBERG – Sin

13. BLACK STAR RIDERS – Wrong Side Of Paradise

14.EXTREME – Six

15.WYTCH HAZEL – IV: Sacrament

16.PRIMORDIAL – How It Ends

17.CIRITH UNGOL - Dark Parade

18.WITHIN TEMPTATION - Bleed Out

19.PRIMAL FEAR - Code Red

20.ENFORCER - Nostalgia

Extreme Metal Scene (Thrash, Death, Black …)


Drtivá fošna švédských MARDUK je pro mne dost pravděpodobně nejlepším metalovým počinem letošního roku. Na záda jí dýchají snad jen skotští HELLRIPPER, v tomto případě jde o bravurní jízdu esenciálního speed/thrash-blacku čerpajícího z osmdesátek, ale prezentovanou s moderním feelem a určitým přesahem. Slovenští MALOKARPATAN i česká EXORCIZPHOBIA maj za sebou skvělou tvůrčí sezónu, takový progres bych nečekal. OVERKILL přišli s další velkou thrash klasikou. No a dál už tu máme samá death, black, thrash pozitiva a sociální jistoty...


2.HELLRIPPER – Warlock´s Grim And Withered Hags

3.MALOKARPATAN - Vertumnus Caesar

4.EXORCIZPHOBIA - Spiritual Exodus

5.OVERKILL – Scorched

6.AUTOPSY – Ashes, Organs, Blood And Crypts

7.IMMORTAL – War Against All

8.DYING FETUS – Make Them Beg For Death

9.ENFORCED – War Remains

10.CADAVER - The Age Of the Offended

11.HOLY MOSES – Invisible Queen

12.OBITUARY - Dying Of Everything

13.KVELERTAK - Endling

14.MEMORIAM – Rise To Power

15.ENSLAVED - Heimdal

16.PRONG - State Of Emergency

17.GODTHRYMM - Distortions

18.KATAKLYSM - Goliath

19.CRYPTA - Shades Of Sorrow

20.NÁV - Trpte21.12.2023Diskuse (10)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Stray
04.01.2024 13:45

Co člověka neosloví, to nepíše - to mi přijde fér řešení.

 

Adam
04.01.2024 12:48

Jestli ne vtipné, tak určitě provokativní - ta spodoba znělosti a dadaismus jsou prostě osobité. Ale je fakt, že to není dílo pro každého. Ty věci většinou nejsou moc singlové, ale děje se toho v nich tolik, že to vůbec není na škodu. Při repetitivnosti dnešní rock scény je to jak oáza. Jo, malej a šikovnej, ale do kostela by ho s timhle materiálem nepustili :)

 

Stray
04.01.2024 10:39

Adam: Na Pana Lynxe jsem si zatím neudělal čas. Nestíhám. Po nadějných singlech mne zbytek přes youtube nenadchnul, textově z letmého poslechu nijaké, nebyla motivace to skenovat. Klidorys? To má být vtipné? Asi nejsem malej a šikovnej, ...jsem JINDE! :-)

 

Adam
04.01.2024 08:09

Díky za poslechovou inspiraci tak na 2 roky dopředu. Pro Pan Lynx - Kdo se bojí, musí do lesa nezbylo v žebřícku místo? Pro mě osobně daleko víc bomba než Povodí Ohře.

 

Gazďa
31.12.2023 10:00

Spousta zajímavých tipů, díky. Iggyho jsem letos úplně prošvihnul, stejně jako Gabriela (toho i v nedalekém Mnichově na koncertě), jak se Gabriel v posledních 20 letech zaměřil na pomalou introvertní hudbu, tak jsem ho pomalu přestal sledovat a ani mě vlastně nenapadlo, že něco ještě vydá. Winger vypadají dobře, na ty se podívám, Paramore také... Marduk jsou na mě prostě moc přímočaře tvrdí a brutální, abych to nějak více ocenil a opravdu si to užíval, ale pravidelně to zkouším :).

 

Mbody
24.12.2023 07:34

Tento rok dost slabota, najlepsie u mna obstali AETERNUS - Philospher, dokonale sklbenie skusenosti, produkcie a atmosfery u tychto starych harcovnikov...

 

Hivris
23.12.2023 10:12

Vyčerpávající seznam. Je obdivuhodný, že jsi většinu zásadních novinek zvládnul za občasný pomoci kolegů článkově pokrýt.

Mě osobně bavily desky KATAKLYSM, EVILE a hodně točím taky poslední GODSMACK. METALLICA solidní, ale nepamatuju si snad jedinou melodii nebo riff. Z extrému bych vypíchnul povedený album AETERNUS - Philospher, tradičně skvělou atmosférickou blackařinu Monuments to Absence od FEN a technický nářez As Gomorrah Burns od kanadských CRYPTOPSY.

 

Tomáš
22.12.2023 19:17

Já budu mít měkoušskej seznámek, jen pár věci tam bude, co se dá počítat do metalu

silnej konkurent u mě byl poslední (bohužel vypadá to, že skutečně poslední, terazky v prosinci oznámili konec) album Screaming Females - Desire Pathway.

Iggy je supr, toho mám samozřejmě taky v listu. PJ Harvey mě poslední alba už nějak neberou. Sice jsou všude vychvalované do nebes, ale za mě intelektuální nuda. Samozřejmě jsem si vědom, že chyba je ve mně.

 

Stray
22.12.2023 18:35

Tomáš: Jakého více než silného konkurenta? IGGyho? PJ Harvey teprve začínám poslouchat, zatím mě to přijde spíš zajímavý než přímo wau, Depeche mode dobrý ALE...
KALLE jsem tam dal jen symbolicky kvůli zvýšení počtu poslouchaných věcí z té první nejkratší tabulky. U těch dalších dvou tabulek bych mohl jet klidně do čtyřicítky, tady u té první však ne. Stejně tak jsem radši dal ve spodní a nejtvrdší tabulce na jejím chvostu přednost novým NÁV - Trpte před vcelku silnou řadovkou CANNIBAL CORPSE, prostě jsem tam chtěl mít Čechy a CC tudíž vyřadil...

 

Tomáš
22.12.2023 14:16

Na Paramore se shodneme, budou i v mém přehledu letošním vítězem, i když měli jednoho více než silného konkurenta.

Technická - KALLE vyšlo už loni

PJ Harvey + Depeche Mode mě letos vůbec nezaujali. Zkusím se k nim po nějakém čase vrátit, ale za mě zatím oba alba slabounké kousky v jinak silných katalozích zmíněných umělců.