Boomer Space


Diskuse ke článku : DRACONIAN - In Somnolent Ruin
Vložit příspěvek
Jméno


Text příspěvku



 


 

Rolandino
29.05.2026 10:11

Gazďa, tiež ďakujem za podarenú recenziu. Dlhšie tu nič z tohto žánru nebolo, takže to potešilo.

Hej, Heike najviac pripomína Sharon z éry Enter – farbou hlasu a mäkkým frázovaním. Sharon sa však časom posunula od gothic/doomu k symfo rocku a pop-metalu a jej prejav je dnes v mnohom opakom Heike: viac pop-rockový, technický a „show-off“ - ako stvorený pre hitové symfo-hymny.

Ono v gothic a doom metale nájdeš veľa speváčok s peknými výškami, ale len málo takých, ktoré majú skutočne presvedčivé spodky. A práve v tomto je Heike unikum, pretože ich dokáže zaspievať s plným emocionálnym obsahom a zachovanou farbou hlasu. Aj preto pri growloch Andersa nepôsobí ako kontrast typu „anjel vs. démon“, ale skôr ako ďalší odtieň tej istej melanchólie. V tomto tiež Draconian prinášajú niečo iné.

 

Pekárek
27.05.2026 21:53

Souhlasím bezvýhradně s tím, že si drží enormně vysokou úroveň, za mě průměr mezi 80 % - 90 %, minimálně.:-)

 

Gazďa
27.05.2026 21:50

Rolandino: díky za zajímavý vhled a vlastně minirecenzi… dobře to píšeš. Mimochodem tu podobnost hlasove barvy (ale i techniky) s Sharon den Adel jsem chtěl zmínit, ale nakonec jsem tím nechtěl text komplikovat, když už je Heike pryc… jeji solovy projekt si rad poslechnu.

 

Rolandino
27.05.2026 21:34

Oprava – bývalá vokalistka je Heike, asi som už príliš unavený, keď píšem. :-)

Každopádne ešte dodám, že jej projekt Remina určite stojí tiež za posluch. Je to menej metalové a viac ambientné než Draconian, dominujú tam klávesy. Nie je to hudba, ktorú by som potreboval počúvať stále, ale keď človeka chytí správna nálada, dokáže ho to pekne preniesť do iných svetov.

 

Rolandino
27.05.2026 21:18

Je dnes v žánri gothic/doom nejaká lepšia kapela ako Draconian? Veru, asi ani nie. Remeselne dotiahli tento žáner takmer do úplnej dokonalosti, lepšie to už asi ani znieť nemôže. Aj ich diskografia je veľmi vyrovnaná – táto kapela ešte neprišla so slabým albumom. Človek by povedal, že v gothic/doom žánri už bolo všetko povedané a bez výraznejších žánrových mixov to už nemôže baviť. Draconian sú však pekným príkladom toho, že keď sa „diamant vybrúsi“, aj ortodoxný prístup dokáže znieť neotrepane a príťažlivo.

Nový album má opäť mimoriadne silnú atmosféru (a keď príde jeseň, to sa ešte bude parádne počúvať!). Zvukovo ide o vypiplanú záležitosť, hlavne na gitarách si naozaj dali záležať. Veľmi podmanivý sound.

Dávam za pravdu, že Lisa je z technického hľadiska o čosi impresívnejšia vokalistka, ale Heidi mala veľkú devízu v podobe jedného z najzaujímavejších hlasov v tomto žánri (ľahký dievčenský hlas, ktorý miestami maniermi a frázovaním pripomína Sharon den Adel, no zároveň je farebne viac zatmavený a nízko posadený, pričom len občas vybočuje z altových polôh – to je originálna kombinácia).

Tak či onak, pre milovníkov žánru povinnosť. 10/10 - jednoznačne.

 

Honza H.
25.05.2026 14:31

Každý nový počin Draconian vždycky automaticky kupuju, tento nebude výjimkou... Příznivá recka pouze nákup urychlí:)

 


 

 

 

 

TOPlist