Boomer Space

ZZ TOP - Pardubice, ČEZ Aréna, 8.července 2013

Návštěva koncertu texaských veteránů ZZ TOP budiž bez pochyb považována za součást pravidelné duševní hygieny každého pravověrného rockera. Osobně jsem měl tu čest navštívit vystoupení trojice vousáčů zcela poprvé, byť se tito bouráci nikdy naší oblasti nevyhýbali a koncertovali zde již po několikáté. Rozhodla skutečnost, že jejich poslední album „La Futura“ se zkrátka povedlo a dle mého názoru tvoří základní páteř jejich dlouhé diskografie spolu s takovými klasickými díly, jakými bezesporu jsou alba „Tres Hombres“ (fenomenální blues rockový zápis a nejlepší deska jejich první etapy ze sedmdesátých let) a „Eliminator“ (komerční průlom do nejvyšších pater rockového mainstreamu a na svou dobu moderní, hitově orientované boogie, podpořené sérií památných videoklipů).


 

Předskokani BEN MILLER BAND rozhodně celý večer zpestřili a svou porcí dřevního amerického folku, country a písničkářského tradicionalismu rozproudili hustě zaplněnou pardubickou hokejovou halu, která k mému překvapení působila jen o trochu méně narvaně,  než tomu bylo před pár lety u zastávky britských ocelářů z JUDAS PRIEST. Odhadem tedy nějakých devět až deset tisíc příchozích, tedy plocha plná z osmdesáti procent, ochozy minimálně stejně tak. Předkapelu tvořila trojice muzikantů, obsluhujících na střídačku řadu netradičních historických nástrojů z dob osidlování středozápadních a jižanských oblastí Spojených států. Kromě povinné akustické kytary tedy ještě banjo, slide kytara, různé perkuse a dechy (foukací harmonika, trumpeta). Nemalé kouzlo předkapely, která by se jinak velmi hodila na žánrově přepestrý a multi-kulturní festival typu Colours Of Ostrava, spočívalo zejména v tom, že jejich songy zkrátka bavily, a tak si všichni jejich vystoupení užívali a se zájmem sledovali trojici přirozeně působících maníků, obsluhující nástroje, které vydávaly zvuky pro tuzemského posluchače velmi neobvyklé. Holt klasický americký folklór v tom jeho nejtradičnějším a nejryzejším provedení, vycházející z více než sto let staré historie. BEN MILLER BAND sklidil v Pardubicích zcela zaslouženě dlouhé ovace.

 

Po bleskovém odklizení všech skromných propriet, používaných předkapelou, spustili slavní Texasané svůj set za jásotu mnoha tisícovek natěšených českých fans. V popředí tradičně povedená dvojka Billy Gibbons (kytara) a Dusty Hill (baskytaru) střídající se o pěvecké party. Je pravda, že Gibbons se svým chraplákem ve většině skladeb převažoval, naopak Hill jej svým o něco výše položenýma a rozepjatějším zpěvem vytrvale podporoval. Za nimi pak Frank Beard coby mistr úsporných, avšak přesných úderů, které poháněly koncert tím správným směrem, tedy pořád kupředu. Pro nějaké exhibice zde nebylo míst, a tak je to dobře, tak to má být. Vousatá šedesátiletá „dvojčata“ rozjela tu pravou boogie show plnou houpavých kytarových riffů a songů, které dělaly jen a pouze radost.

 

Set list Američanů ležel zejména na skladbách z poslední řadovky „La Futura“ jako „Gotsta Get Paid“, „Have A Little Mercy“, „Flyin´High“ nebo „Heartache In Blue“, častokrát doplňovaných zejména skladbami z jejich nejúspěšnějšího a nejhitovějšího alba „Eliminator“ – hned v úvodu vysmahlé pecky „Got Me Under Pressure“ (komu se tenhle song nelíbí, nic nepochopil - tedy neporozuměl rock´n ´rollu - naprostej žralok a lakmusovej papírek odhalující u každého vztah k ZZ TOP) a „Gimme All Your Lovin“, nebo další stoprocentní šlehy „Sharp Dressed Man“ a „Legs“. Zazněla i úvodní věc z alba „Antenna“ a sice „Pincushion“, nebo řada klasik v čele s „Tush“. Došlo i na covery jako „Foxy Lady“ z repertoáru Hendrixe nebo „Jailhouse Rock“ od Elvise Presleye, která celý osmdesátiminutový koncert ukončila.


ZZ TOP předvedli dobrou přímočarou show, ten večer vychrlenou bez velkých prostojů a hluchých míst, navíc se zvukem, který by jim řada služebně mladších kapel mohla závidět. Velmi profesionální prácička od legendy amerického rocku, která potvrdila, že hraje i po čtyřiceti letech stále s chutí a patřičným zápalem. Vše co jsem požadoval, to jsem také dostal.


10.07.2013Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz