Boomer Space

WINTER MASTERS OF ROCK - Zlín, Hala Euronics, 1.prosince 2018

Právě na začátku letošního prosince jsem se poprvé v životě účastnil akce pod hlavičkou MASTERS OF ROCK. Do vymrzlého Zlína jsem dorazil už po poledni, tak, abych stihl co nejvíce účinkujících. Francouzské rockery WORRY BLAST a následující české (a uznávané) DARK GAMBALLE jsem však nestihl. Do sportovní haly poprvé vcházím akorát na čas, abych viděl thrashové maniaky z Řecka, SUICIDAL ANGELS. Tvorbu kapely mám dobře naposlouchanou a z mladé generace thrashmetalových štik mě baví nejvíce – i ve srovnání se známými jmény jako WARBRINGERLAZARUS ADMUNICIPAL WASTE apod. Andělský set byl krátký, leč úderný. Bez zbytečných řečí odpálili svůj plán skladbou Capital Of War. Působili navýsost soustředěně a oddaně. Pohybově jsou na tom asi tak, že většinou pouze metlí svými dlouhými hřívami, bez nějakého pobíhání s kytarami po pódiu. Ortodoxní pojetí ve stylu SLAYER bavilo zejména hloučky moshujících metalistů. Bohužel většina skladeb (především těch rychlých) disponovala velmi špatným zvukovým kabátkem, a tak jejich nejlepší chvíle přišla ve valivé Seed Of Evil, která se nachází pravděpodobně na nejlepším albu andělů – Divide and Conquer (2014). Zabíjela rovněž závěrečná Apokathilosis, což je pro tyto Řeky asi tak stejně významná pecka, jako Over the Wall pro TESTAMENT.


Další artikl v denním plánu byla female-fronted záležitost: VISIONS OF ATLANTIS. Kapela, kterou se dá sice snadno pohrdat kvůli stylu, který je právě synonymem pro podobné stádní akce plné rozlitého piva, sexistických výkřiků a nepovedených doprovodných chórů z playbacku. Zvuk byl tentokrát už daleko lepší a rakouská symfo-power banda to do diváků podle mě slušně nasypala. Celkově však převládal rozporuplný dojem. Hlas ústřední zpěvačky byl však výborný, naopak doplněk v podobě mužského cukrkandlově nevýrazného zpěvu to celé kazil. Pro mě se jedná bohužel o plastové písničky bez jakékoliv osobitosti. Takových kapel jsou stovky, ale do Zlína se to celé tak nějak hodí – a také se s tím vlastně už i počítá.Následuje opět pauza, SIRENIA není moje krevní skupina, takže se vracím až na kalifornské DEATH ANGEL. Zde to je pro mě jednoduché – tuto kapelu jsem si užil možná nejvíc ze všech. Za prvé jsem měl ještě dost fyzických sil na paření, za druhé DEATH ANGEL podpořil vynikající zvuk a za třetí byl výkon kapely prostě strhující. Skvělá instrumentace dvou kytaristů asijského vzhledu, nekompromisní bicí, úsměvy rozdávající smíšek – basák a sebejistý výkon lídra Marka Oseguedy, který si to užíval typicky po eméricku. Energie v pohybu i zvuku, nejvíce dojatý jsem byl u totální bomby – Claws In So Deep, tam mi téměř šly slzy do očí při šroubování těch nejčistějších melodií. Fungovaly také staré hity jako Kill As One nebo Mrs. Of Pain z konce osmdesátých let. Trochu předjímám, ale DEATH ANGEL a později hrající EXODUS byly jediné tvrdé kapely dne, kdy neblikala rychlostí kulometu ta debilní agresivní světla reflektorů nad pódiem, při kterých nevidíte vůbec nic – akorát vás z toho pálí oči.


Od SODOM jsem toho čekal hodně – velký zážitek. Na mysl se mi kradlo i případné zklamání z výkonu nové sestavy. Kapela za to nakonec nemohla. SODOM nemohli zahrát ultimátní jízdu především vinou nevýrazného zvuku a výše zmíněných vykurvených osvětlení. To, co blikalo během jejich setu se už opravdu nedalo vydržet, a tak jsem si raději jen tak třepal hlavou se zavřenýma očima. Tom Angelripper je charismatický sám o sobě, rád napodoboval Lemmyho gesta před mikrofonem, kytaristé – jak mladší nováček, tak dědouš Blackfire to stříleli bez problémů, líbil se mi však i výkon bicmana. Zazněly dvě skladby z nadcházejícího EP Partisan a musím říct, že mne obě příjemně navnadily. Setlist byl těžce ortodoxní, nezaznělo nic z éry 1990-2017, vše bylo buď staroškolské z prvních alb, nebo novinkové ze zmíněného EP. Vrchol setu vidím jednoznačně v trojlístku Agent OrangeTired And Red Remember The Fallen. Kapela co přišla po nich, je ovšem tak trochu smetla.


I když nejsem nějaký zarytý fanda EXODUS, tak z bitvy veteránů si odvezli američtí řezníci stříbro (hned v závěsu za DEATH ANGEL). Bez Garyho Holta to rozjeli s peckou Bonded By Blood, ostatně právě debutové album z roku 1985 tvořilo gró tohoto vystoupení. Potěšili i novější skladby z Tempo of the Damned – Impaler či Blacklist, dvěma hity bylo zastoupeno i jejich nejnovější album Blood In Blood Out. Opět se opakovaly některé základní atributy strhujícího vystoupení – maximální energie, špičkový zvuk, nadšení a kvalitní hudba. Na všechny zmíněné thrashové skupiny bylo obecenstvo ve slušném varu. Thrash metal stále baví a táhne, ať už jde o festivaly nebo menší klubové akce. Žádná z thrashmetalových kapel ve Zlíně výkonnostně nepropadla, o to více mrzí, že některé sety byly zničeny cestou zvuku či prostředí obecně. Zetro Souza mě dostal, nechápu, jak může být někdo tak šíleně třepajícím a pobíhajícím dědkem 70 minut v kuse. Určitě jede na nějakém kvalitním speedu, nechápu to.


NAZARETH jsem vynechal a dal si opět pauzu na nějaké to nealko, neboť se mi nechce zrovna končit pod stolem, mezi sedačkami v křeči nebo v blitkách před vstupem do haly jako doslova desítky takových máničkových případů, u kterých si člověk vážně říká, zda jim je k něčemu dobré platit si vstup, když jsou na šlupku už před třetí kapelou. Šílenost. Nějak mi nevadí, že jsem skotskou legendu neviděl, zpěvák je tam už stejně vyměněný.Vrcholem se měli stát počeštění CRADLE OF FILTH (jak je sám Big Boss vtipně označuje Knedlík s filtrem). No a vrcholem večera skutečně byli. Jejich kapela mě nějak výrazně citově nezasahuje už nějakou tu dobu, a vlastně jsem je nikdy výrazně neposlouchal (znám od nich tři, čtyři desky a to mi celkem stačí). Vím, že jde o výbornou skupinu s kvalitní instrumentací a bombastickou choreografií, atmosférou a tak podobně. Často kritizovaný jekot zpěváka Daniho mě překvapil, s neskutečným nasazením zvládl vokálově celý set a jeho pohyb byl rovněž výborný, i když i trochu komediální. Dovolím si úvahu pro klasické fandy a čtenáře, kteří už něco o metalu a rocku v showbyznysu ví. I ten nejzarputilejší odpůrce této kinder-metalové kapely musel ve Zlíně uznat, že v aktuální formě jsou COF nezastavitelní, stoprocentní, připravení a válcující song za songem. Stejný člověk poté musí uznat i druhou věc, že pozice, kterou si za roky vybudovali jak hudební, tak vizuální stránkou věci, je prostě zasloužená. Komerční úspěch žádá nová alba, která Cradlové točí ostošest a rovněž nabušené koncerty. Právě jeden takový nabušený koncert se odehrál zde v ledovém Zlíně, a já smekám klobouk – spolu s DEATH ANGEL nejlepší vystoupení festivalu. Staré gotické chuťovky z prvních alb byly doplněny třemi skladbami z posledních dvou řadovek. Já si nejvíc užil Guilted CuntDeath Of LoveHer Ghost In The Fog i Nymphetamine. Jsem komerčák a vím to! Jo a sekerník Ashok a bubenická extratřída Škaroupka sedí k Angličanům jako ulití. Jejich výkon, podobně jako zbytek kapely, neměl chyb. CRADLE OF FILTH nedávali jeden přídavek, ale rovnou dva. Nadšení publika bylo pochopitelně značné, zvuk perfektní a tak jsme zažili divadlo, co se jen tak nezapomíná.


K nehudebním věcem:


Zlínská zimní verze MORu se může chlubit skutečně praváckým diváckým osazenstvem, které bohužel netvoří zanedbatelné promile této stálé MASTERS OF ROCK komunity. Neustálé zvracení, výkřiky ukaž kozy na zbytečně zařazenou uvaděčku kapel (čímž si pořadatelé tak trochu sami nadbíhají) a bordel. Organizačně to zvládnutá akce moc není. Hala má málo toalet, fronty se tvoří úplně na všechno, uklízeči odpadů vůbec nesbírají bordel ze stolů systematicky (i když jsou přítomní a jen tak postávají) a celkově mi tam chybí nějaký dohled, který by tohle celé korigoval a usměrňoval i návštěvníky. Jsem mladej kluk, ale když vás tam pětkrát polejou pivem včetně vašich věcí, tak už vás to dost štve. Takže mě vadí organizace a kolísavost zvukové kvality. Osvětlení je další věc, nad kterou bych se vážně zamyslel, vždyť z tohohle by musel dostat citlivější člověk záchvat. Omezenější počet návštěvníků by situaci pomohl zlepšit, ale to by akce přišla o část peněz, tudy se to určitě nezmění.


Program:

12:00 – 12:30 WORRY BLAST

12:40 – 13:20 DARK GAMBALLE

13:40 – 14:20 SUICIDAL ANGELS

14:40 – 15:40 VISIONS OF ATLANTIS

16:00 – 17:00 SIRENIA

17:20 – 18:10 DEATH ANGEL

18:40 – 19:40 SODOM 

20:10 – 21:20 EXODUS

21:50 – 23:10 NAZARETH

23:40 – 01:00 CRADLE OF FILTH


04.12.2018Diskuse (17)Zdenos
Zdenda177@seznam.cz

 

Avram
07.12.2018 13:24

Hele, to je rokenrol a ne nějakej decentní večírek s filharmonií. Vožrat se, poblejt se a poslechnout nějakou tu muziku, dokud člověk vnímá.

 

Imothep
06.12.2018 11:04

Stray 05.12.2018 13:38 .... tak jiste, zvlast kdyz mladsi bratranci zezPlzne neposlechnou starsiho sourozence a pres jeho varovani, at se na takovou streku vyserou na tu Moravu proste musi jet a jak neumi chlastat, tak tu proste delaji bordel :oD

 

josef
05.12.2018 17:30

Já to nechápu člověk zaplatí za lístek a pak se opije na plech a z koncertu nemá fakt nic.

 

Stray
05.12.2018 13:38

V Čechách to nevidíš, to je jenom na Moravě. :-))) Samej rokr!

 

DarthArt
05.12.2018 13:26

Mě překvapilo, že na koncertě, jak píše Zdenos, stále přetrvávají ty buranský aspekty z přelomu 80. a 90. let - polívání pivem, řvaní vulgarit, blití, pivní mtrvoly... fakt jsem žil v přesvědčení, že tohle zaniklo někdy spolu se stařičkým Československem...

... jako starýho fotra by mě asi vážně nebavilo, kdyby mě nějakej imbecil zlil pivem, aby ukázal, jak je pravověrnej "rokr" :)

 

Stray
05.12.2018 07:46

Tak to je asi to samé, jako kdyby jediná deska Queen cos znáš a koupís, byla nazpívaná Adamem Lambertem. Chybí Dan McCaferty, Manni Charlton i Darrel Sweet. Prostě je tam jen basák. Mám se smát a nebo plakat?:-)

 

Honza H.
04.12.2018 23:33

Neviděl někdo Nazareth naživo s novým zpěvákem ? Jejich aktuální fošna je jediná, co jsem od nich kdy slyšel (a koupil) a čuměl jsem na drát, jak jsou ti staříci skvělí :)

 

zdenos
04.12.2018 22:00

díky přátelé. Meres mě hezky doplnil z pohledu akce z Budapešti.

Ad SODOM - mě se do nich těžko šťouchá, pro mě je prostě Tom velký sympaťák - tak jako třeba Mille, Hansi z Blind Guardian, nebo Poly z Insanie. K těm se mi hledá kritika těžce.

Tak snad za týden Kreator a Dimmu budou fajn :) očekávání velká

 

Meres
04.12.2018 21:39

S potrehmi na tú thrashovú časť tejto akcie súhlasím. Bol som v Budapešti v rámci tohto Headbangers Ball turné a mám podobné pocity ako autor reportu.

SUICIDAL ANGELS - veľmi dobrá hobľovačka na začiatok, budem si ich musieť trochu viac napočúvať, keďže modernej retro-thrash vlne som doteraz veľmi šance nedával.

DEATH ANGEL - možno aj najlepšia kapela toho večera, fajnový zvuk, ktorý dal vyniknúť parádnym karbobrúskovým riffom (Mistress of Pain, Kill as One, Evil Priest, The Moth,...), nechýbalo poriadne nasadenie a energia. Túto kapelu som videl druhýkrát a zase len ako predskokana, hrozne rád by som ich videl v pozícii hlavných hviezd, lebo viem, že by ma to zmietlo na prach :)

SODOM - očakávania som mal relatívne veľké, lebo z tejto štvorky som nevidel len ich a bohužiaľ naplnené neboli. Nedostatočne dôrazný zvuk a povedzme si na rovinu, ani hudba nemá taký ťah na bránku ako obe americké sebranky. Najviac som si užil skladby Agent Orange a Remember the Fallen, kde to šľapalo. Taký Frank Blackfire rozdával úsmevy na všetky strany a hranie si evidentne užíval, na DA a EXODUS to bohužiaľ nestačilo. Možno niekedy nabudúce...?

EXODUS - u mňa po tretie a opäť bez Garyho Holta :( Ale ak sa od toho odosobním, tak to bol zabijácky set s parádnym zvukom a opäť som si uvedomil, aké nadčasové tie staré skladby sú - hlavne sú ako stvorené na divoké mosh a circle pity. Veľmi potešili kvalitné rezby Body Harvest, Fabulous Disaster a hlavne Impaler! Rozmýšľam, či bolo lepšie toto vystúpenie, alebo to na Gothoome tento rok. Každopádne spolu s DA jasná jednotka toho večera :)

Celkovo hodnotím túto akciu veľmi pozitívne, proste takáto ponuka štyroch kvalitných thrashovíc sa jednoducho neodmieta. Viac takýchto akcií prosím :)

 

zdenos
04.12.2018 20:46

pochopitelně koho zajímají detailní setlisty, tak u DA, Exodus, Cradlů i dalších skupin na setlist.fm.

Ted mě napadlo, že mě hodně bavila i archaická Evil priest u DEATH ANGEL. Parádní koncertní tutovka.

Valič: jo, SODOM šlapali, Husky byl dobrej. Kéž by to raději bylo naopak - kapela klidně nasekala nějakou tu chybičku, ale neblikala ta šílená ostrá světla reflektorů. To mi hrozně kazilo dojmy.