Boomer Space

WARLOCK - Burning The Witches

Souběžně s rozmachem heavy metalu na území Německé spolkové republiky rostla i poptávka po objevení ženské hrdinky, která by stála v čele nějaké právě vznikající kapely a stala by se konkurenceschopnou v tehdy výsadně mužském prostoru. Nešlo o to nalézt rock´n´rollovou zpěvačku po vzoru Joan Jett, nebo snad dívčí band koketující s neomalenou pouliční image prostřednictvím tak trochu punkové a trochu metalové hudby, jakou měly na svědomí třeba holky z řad londýnských GIRLSCHOOL, ale objevit metalovou bohyni a definitivní idol pro rostoucí počty omladiny, která tehdy našla zalíbení právě v tvrdé hudbě.


Tou dotyčnou hrdinkou a pozdější metalovou královnou se nakonec stala teprve dvacetiletá slečna Dorothee Pesch z Düsseldorfu, které bylo v roce realizace debutové desky její kapely WARLOCK pouhých dvacet let. Jako fanynka heavy metalu jen krátce před tím sama navštěvovala koncerty JUDAS PRIEST, SCORPIONS a ACCEPT, aby mezi svými kamarády a vrstevníky v roce 1983 zavdala příčinu ke vzniku své vlastní kapely. Jejího hlasového a vizuálního potenciálu si brzy všimli u čerstvě založeného malého vydavatelství Mausoleum Records (v polovině osmdesátých let měla tahle stáj pod sebou ještě STEELER, LIVING DEATH a několik méně známých bandů), kde v první polovině následujícího roku vyšla WARLOCK albová prvotina nazvaná „Burning The Witches“. Z dnešního pohledu poměrně neoriginální sbírka zatvrzelého metalu, kde poutají pozornost nejen úderné riffy, ale také chlapsky nakrknutý křik blonďaté válečnice, jež se ten klučičí svět snaží seč může udýchat.V roce 1984 kapelu WARLOCK kromě Doro tvořili sice další čtyři hudebníci – kytaristé Peter Szigeti a Rudy Graf, baskytarista Frank Rittel a bubeník Michael Eurich – ale postupem času vyšlo najevo, na koho se v rámci tohoto bandu sází a na kom především záleží. Zajímavostí zůstává, že z Dořiných tehdejších spoluhráčů byl starší než zpěvačka pouze baskytarista, jinak šlo v podstatě o teenagery. Jasný důkaz stavu, kdy heavymetalová hudba, coby velký fenomén tehdejší doby, lákala právě podobně mladé ročníky. Německá metalová veřejnost si brzy začala kapelu hýčkat a z Doro Pesch se stal vděčný objekt zájmu nejen metalových novinářů (právě založený Metal Hammer), kolegů muzikantů, ale hlavně početné sorty džísek a kožených bund.


Jak postupem osmdesátých let věhlas WARLOCK rostl, v souvislosti s profesionalizací kapely brzy začalo docházet k obměnám sestavy. S velkou nadsázkou řečeno, kamarády odvedle v druhé polovině osmdesátých let nahradili zkrátka profesionálové. Management Petera Zimmermanna všechno sázel výhradně na Doro. Pouze bubeník Michael Eurich, v době debutu teprve sedmnáctiletý, byl nakonec přítomen u všech čtyř řadových alb.


Debut „Burning Witches“ zůstal bezesporu tím nejneotesanějším materiálem z krátké diskografie WARLOCK. Krom slušných hráčských a vokálních výkonů sebou nesl také jisté dobové kouzlo spočívající v spontánnosti, nadšení, divokém přístupu, ale na druhou stranu také postrádal větší dávku přesahu, zkrátka a dobře, vše bylo podřízeno touze být prostě metal. V roce 1984 si však nikdo otázky ohledně užšího výrazového zaměření ani pokládat nemohl. Kapela zkrátka s veškerou upřímností hrála to, co cítila a na co měla. Desku tvořilo devět skladeb, povětšinou úsečných a řízných vypalovaček s krátkými vyřvávanými refrény – např. „Signs Of Satan“„After The Bomb“, „Homicide Rocker“, „Metal Racer“, nebo „Hateful Guy“. Šlo o songy, které určitě díru do světa neudělaly, ale prostě jen podpořily kolorit metalového dění. Asi nejlepší a nejznámější hymnou této rané podoby WARLOCK v rámci německého metalu zůstane titulní song „Burning The Witches, který zpěvačka uvádí v koncertní podobě ještě v současnosti. Na albu se objevuje také zcela první balada, ve srovnání s pozdějšími ploužáky trochu obhrouble působící „Without You“.


Deska „Burning Witches“ je velice slušnou ukázkou dobového metalu, avšak trpí veškerými dobře známými neduhy debutu a s odstupem času o ní můžeme říct, že se na ní projevil čas. Je zde spousta klišé, zvuk je poplatný pouze době poloviny osmdesátých let, stavba skladeb působí dnes již zastarale. Skutečnost, která rovněž mohla mnohým vadit, byl poměrně nápadný germánský akcent slečny Dorothey v jejích halasných zpěvavých linkách. Však možná i díky tomu anglo-americký svět ještě další čtyři roky nejevil žádný větší zájem o její tvorbu a přitom doma v Německu popularita WARLOCK neodvratně stoupala.


26.08.2022Diskuse (13)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Prowler80
31.08.2022 11:13

Jirka Čáp: Z Japonek bych sem hodil Hizumi. Kdo to EP vod JJ nikdy neslyšel, možná bude onou dobovou východní zvukovou agresí vcelku překvapen:
https://youtu.be/j938JaF18QY
Pekárek: Nemohl jsem z květáku vydolovati civilního jména té Boleyn.

 

Pekárek
30.08.2022 19:45

Ty voga, já zapomněl na Juttu,:-) ještěže máme Prowlera.

 

Jirka Čáp
30.08.2022 12:47

A nebo ještě tahle:
https://www.youtube.com/watch?v=VyLD5tfX3No

 

Jirka Čáp
30.08.2022 12:44

Já mám rád tuhle:
https://www.youtube.com/watch?v=8sOH4OYunm0

 

Prowler80
30.08.2022 11:17

Z 80. let pár ženských vokalistek napříč žánrem, které mně na mysl přišly - Nicole Lee (mj. Pekyho opožděná srdcovka Act of God), Deborah Webster, Ann Boleyn, Lynn Renaud, Kate de Lombaert, Danae DeFeis vulgo Danielle Draconis (ségra chlapíka z VIRGIN STEELE), Jody Turner(zároveň kytaristka, její ségra hrála bicí), Cornelia Ernst, Annelen Middendorf, Sandra Thomas, Lorraine Gill, Debbie Gunn, Jennifer Hall, Evelyn Rose Camp vulgo Orphan Allies, vobě kytaračky z GIRLSCHOOL též pěly, Lori Wilde, Roxy Lyons, Marie Aileen Bennett vulgo Sweet Marie Black, Sylvie Lacroix, Maryann Scandiffio, samo Jutta Weinhold atd.
Hodím sem třeba ukázku s C.Ernst:
https://youtu.be/xviHu2_d2bA

 

Pekárek
30.08.2022 09:19

To nejsou 80. léta, tam jsem registroval ještě Chastain, Detente už ne :-)

 

Stray
30.08.2022 09:17

Byly někdy v televizi? Ne! Tak neexistovaly. :-) Mám ten zoom scény nastaven na menší přiblížení detailů, chápu že jsou lidi, který to Maj jinak. Ug nesleduju, ale dík.

 

Lord VILE
30.08.2022 08:50

Hmm, a co třeba kapely MYTHIC, FEAR OF GOD, OCCULT, ACROSTICHON...atd.

 

Stray
30.08.2022 07:39

To ne. Byla Sabina Claessen a pak ještě ta holka z THE GREAT KAT, no a to je asi všechno, co se týče tvrdší hudby než vyloženě hejvík.

 

Kelly
30.08.2022 06:53

Stray: jasně, Alissa je lepší zpěvačka než Sabina, ale v té době Alissa někde sbírala houby a Sabina byla součástí trashové kapely. A v tomto ranku tedy moc zpěvaček nebylo.