Boomer Space

VILLE VALO - Neon Noir

Někdejší frontman finských HIM pokračuje v odkazu své zaniklé kapely a potvrzuje, že jejich temně romantizující pseudo-rock byl vždy až po okraj nacpán plytkostí a banalitou. Jeho aktuální nahrávka „Neon Noir“ je stejně slabou deskou, jako kterákoliv z pozdních prací populární finské grupy. Unylý hlas Ville Vala má znovu tu schopnost leckoho dohánět až takřka k zuřivosti. Horší než jeho omezený hlasový rejstřík je zde však naprostá absence skladatelského talentu, neboť posluchač, od člověka spoluzodpovědného za takové hitové skladby z přelomu milénia jako „Join Me In Death“ a „Pretending“, očekává alespoň náznak životodárné energie a jiskry a ta zde opravdu schází. Ne, nikdy jsem nebyl fanouškem HIM, jejich tvorbu jsem vždy sledoval z povzdálí, takže to neberte tak, že by mne jejich tvorba kdysi něco dala, něco co zde dnes není, ale naopak, až na dvě výše zmíněné globální hitovky, jsem je v podstatě vždy bral jako přeceňovaný pózerský artikl uznávaný určitou sortou mladých z přelomu milénia. 


Dalo by se říct, že by s věkem mohl muzikant získávat na nějakém větším skladatelském rozhledu a pevnosti, jenže to opravdu neplatí v tomto případě. Ničeho osvěžujícího se zde totiž nedočkáme a to i kdybychom si to sebevíc přáli. Pardon, tedy pokud za to peckovní a hitové nebudeme počítat zjevně dvě nejnápadnější skladby, co jakž takž jedou, konkrétně titulní „Neon Noir“ a snad ještě na výrazném repetetivním riffu postavenou goth-jízdu „The Foreverlost“, kde určitý náznak chytlavosti s melodickou gradací a spádem k nalezení vlastně je. Zbytek alba je nevýrazný a nabízí bezútěšné brodění v bažině z čokoládové polevy rozlité po historickém dláždění. Ta se vám lepí na boty a po chvíli dostává i do ponožek, až tak moc na překážku mě totiž poslech nové desky Ville Vala připadá. V goth světě je jeho odkaz v podstatě obtěžující. Kýčovitý. Supermarketovou šmíru, obyčejnost a jednoduchost zde totiž hledejte za vším. Prodlužování samohlásek (je jedno jestli jde o „uuu“, „eee“ nebo „aaa“) v bůhvíodkud vycucaných refrénech je dotaženo ad absurdum. Pokud si odmyslíme naprosto bezvýraznou hudební složku, pak zbyde jen narcistní temně romantická póza někdejšího idolu řady dívek a žen. Otázkou zůstane, proč podobná hudební alba vůbec vznikají? U frontwoman od THE PRETTY RECKLESS Taylor Momsen je třeba jasné, že v kapele funguje zjevně na základě prezentace svých krásných dlouhých nohou, v jádru té kapely však jinak nenacházím vůbec nic. Valo kdysi vlastně býval obdobným exemplářem, neb post-mileniálně blahobytně vyhlížející velkoměstské gotičky v roztrhaných punčochách s černě namalovanými rtíky sice zářily v jeho přítomnosti nadšením, ale co v té prázdnotě jako bylo možné nalézt dál?


Mám za to, že pokud se v životě hudebníka zájem veřejnosti stáčí více méně spíše na jeho soukromí a způsob života než na to podstatné, tedy jeho hudební práci, dříve nebo později čelíme průseru. Ve všech směrech. Ville Valo, který se nikdy netajil stejně velkou spoustou osobních problémů jako objemem pozitivní sily, jenž mu je dodávána od jeho nejbližších, v kulturní branži zainteresovaných rodiných příslušníků, pro mne nikdy nebyl bůhvíjak zajímavou osobností a tomu také odpovídá můj názor na jeho práci. Fakt, že kdysi působil v kapele, která dodala světu dva opravdu velké hity, vážně ještě neznamená, že ta jeho další tvorba za něco stála. Máme zde tedy rok 2023 a Ville Valo je na své poměrně vychvalované novince stejně špatný, jako byl před dvaceti a více lety.


15.04.2023Diskuse (14)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Stray
22.05.2023 16:34

Zmíněnou hudbu mne nikdy nenapadlo cíleně poslouchat doma, tak asi těžko může být článek. Tohle je furt web o věcech, které mi třeba přijdou zajímavé. A je to koníček, nikoliv práce. Do nucených vtipů typu: "Haha, dal jsem tomu 0%" se fakt nepoženu. Sám zápolím s tím, aby mě to vůbec ještě chvíli bavilo, i v podobě jaká tu je roky.

 

Herr Adler
22.05.2023 15:34

Já bych si právě rád v klidu přečetl recenze na takové grupy. Mám je totiž zhruba na stejné úrovni jako třeba Sabaton, Powerwolf a další agrometal. Na Metal Archives jsou běžně recenze s hodnocením 0%. Tady snad žádnou takovou recenzi nemáte. Nebo se pletu? Ve Sparku je taky někdy zábavné si přečíst recenzi na něco hodně špatného.

 

Stray
22.05.2023 06:34

V klidu, než ŠKWOR, DOGA a TRAKTOR, to už tu bude, pokud budu chtít, spíš MORAVANKA.

 

Herr Adler
22.05.2023 03:44

Ještě tu schází recenze na české kapely jako třeba Traktor, Doga, Škwor a podobné hrůzy, když už tu recenzujete takové slabé odvary jako Zaville Vyvanulo. Cha chá

 

Tomáš
18.04.2023 17:28

tak k Chinaski bych to taky nepřirovnal, nevidím tam podobnost absolutně v žádné oblasti

já jednou HIM viděl na fesťáku začátkem tisíciletí, to byly na vrcholu. Naživo to nebylo špatné, hráli v prime time (byly největší hvězdy, prostě malý fesťák). Burácející kytary, světla, prostě rocková show se vším všudy. Technicky ti kluci byly celkem zdatní. Bohužel se to vše točilo kolem Villeho a jeho nasládlého, jasně na tínedžerky orientovaného afektovaného projevu... jak říkali naši domácí metalisti, je to takový "teplý metal"

 

-k-
18.04.2023 15:30

Tvl…..to jako vážně? Chinaski? 😂😂 …ok😆😆

 

Stray
18.04.2023 10:27

Jestli je nějaká kapela, ke které bych HIM připodobnil, pak její název zní spíš CHINASKI.

 

-k-
17.04.2023 17:10

Wow! Tolik hněvu :-)
Jasně, tohle album není světovou revolucí a řekl bych, že jakékoliv album od HIM je lepší. Tohle album by mělo být zajímavé spíše Valovým návratem a skutečností, že si vše nahrál sám...
Ale doporučil bych v případě HIM lehce zklidnit. Osobně jsem je nikdy aktivně neposlouchal a rachitický idol Ville mi byl přinejmenším nesympatický. Ale nad HIM bych hůl nelámal. Dnes je vnímám jako skvěle zahraný bigbít (myslím opravdu skvěle zahraný) s vokalistou, který umí zpívat. Pokud myslíte že blbnu, dejte si alba jako VENUS DOOM nebo DARK LIGHT nebo alespoň zkuste skladbu "The Kiss Of Dawn". Neberte v potaz ty dokola omílané první hity! To, že HIM zbožňovaly teen-gothičky nemusí znamenat, že se jedná o blbost. Občas se tihle Fiňáci dotýkali až metalisty zbožňovaných Black Sabbath... Neoroduji za HIM! jsou mi u zadku...ale bylo by zbytečné soudit černobíle.

 

posejdon
15.04.2023 20:54

HIM měli pár docela dobrých hitů: Gone With the Sin, Right Here in My Arms, In Joy And Sorrow, Pretending.. a zbytek neznám. Jednu z nich slyšet jednou za rok v rádiu mi neva, ale s tímhle se seznamovat nebudu. Divím se, že tě vůbec napadlo si to poslechnout :)

 

spajk
15.04.2023 18:46

Četl jsem si o tom ve Sparku, tuším rozhovor s autorem. Celé to vyznívalo ve smyslu, jak dospěl jako muž, osobnost i skladatel. Tak jsem si říkal, proč ne, kdyby nejlepší skladba měla být jako ta, co se nedostala třeba na One Second, nemuselo by to být zlé.
Pak jsem pustil klipovku a do uši se mi valil úplně stejně plytký emo pop, jak pred 20 lety a do toho tam pobíhal Ville s černou síťkou přes obličej :-)
A dál jsem se nedostal.