Boomer Space

VIDEO REACTOR - Keith Olsen: pionýr digitálního nahrávání (3.)

Vítejte u třetí zastávky. Tématem dílu je pan producent. Největší z největších. Člověk, jehož jméno se na zadních stranách obalů desek objevilo více než dvěstěkrát. A třetina z těchto nahrávek dosáhla v prodejnosti na status gold. Řečí matematiky, dosáhla minimálně na půl miliónu prodaných kopií jen v USA.


Kořeny ve vážné hudbě, účast v lokálních kapelách a spleť několika životních situací přivedlo Olsena do Sound City, kde měl na starost zvuk a produkci. Svojí šikovností a úspěchy se velmi rychle vypracoval do pozice žádaného muže. S nástupem digitalizace hudby v čele s audio CD formátem, Olsen provedl riskantní manévr. Opustil Sound City a o pár kroků vedle si otevřel svoje vlastní nahrávací studio, zaměřené čistě jen na digitální zvuk. Digitální záznam, digitální mix a digitální přenos. Tento způsob práce se na CD discích označuje zkratkou DDD. Určitě máte doma ve sbírce pár nahrávek s tímto označením. Studio nazval Goodnight L.A.


FLEETWOOD MAC - Rhiannon



https://www.youtube.com/watch?v=wgmRb3MlpHQ


Ať už chceme nebo ne, musíme se v případě Olsena ohlédnout čtyřiačtyřicet let zpátky k bezejmennému albu britsko-anglické formace FLEETWOOD MAC, která krátce před nahráváním prošla těžkou personální krizí. S novým kytaristou a zpěvačkou, na jejichž obsazení měl producent lví podíl, dokázali vytvořit legendární album přesáhnuvší hranici sedmi miliónů prodaných kopií.



Konverzace David Coverdale a Keith Olsen



https://youtu.be/evXSvAB5w_I


https://youtu.be/cld1LNzT9ZY


Britské vydání alba Slide It In od WHITESNAKE bylo přes značný komerční úspěch kritizováno za plochý a nepovedený zvuk. Proto se firma Geffen rozhodla, že než album ve Státech vydá, bylo by dobré ho trochu přeleštit. Vybrán byl Keith Olsen a jeho studio. Album dostalo zbrusu nový mix a někde tam vzniklo přátelství mezi oběma pány. Logickým vyústěním byla zakázka na produkci následujících alb 1987 a Slip Of The Tongue. Nejen o tom ve dvoudílném rozhovoru.



Joe Walsh - Confessor



https://youtu.be/quVERH404pA


Joe Walsh randil se Stevie Nicks a ta mu dohodila starého známého. Olsen má album velmi rád a vzpomíná : „Je to opravdu klasické, jedinečné, velmi kreativní album, kde je u každé písničky všechno jiné. Měl jsem velkého kytaristu s malým hlasem. Byli jsme neuvěřitelně kreativní, ale trvalo nám to tři a půl měsíce, než jsme to udělali“. Přesto se album v očích kritiky moc neprosadilo, i když není špatné a má velmi povedený zvuk. Kdybyste na něj někde ve slevě narazili, určitě ho berte.



NIGHT RANGER - Halfway To The Sun



https://youtu.be/Ksi0H8q8FWc


Poslední album před odchodem Jacka Bladese do DAMN YANKEES. Nedoceněná klasika, na které nejsou o nic horší písně než na debutu DY. Olsen vzpomíná na finančně velmi omezenou spolupráci s MCA a myslí si, že by album mohlo být mnohem lepší, kdyby firma investovala větší balík peněz do propagace. „Společně byli tak dobří, přišli do studia a prostě to nahráli. Užíval jsem si nahrávání. Byla to skutečná kapela. Bohužel jedna ze čtyř, která nedosáhla na zlato“.



KINGDOM COME – Do You Like It



https://youtu.be/ScbmZIbzWZA


Na koho naopak Keith nevzpomíná moc pozitivně, je Lenny Wolf. „Choval se jako namyšlená hvězda a neustále ponižoval spoluhráče, že neví, jak se hraje rokenrol. Aniž by na desku stačil nazpívat jediné slovo, choval se jako Bůh a nešlo s ním vyjít vůbec v ničem. Proto byla deska nahrána v rekordním čase 21 dní“. Velmi vřele naopak vzpomíná na bubeníka Jamese Kottaka : „Kottak byl bubeník, kterého jsem poznal v klubech LA a chtěl jsem s ním pracovat víc než cokoli jiného. Byl nejlepší, byl totálním studentem Bonhama. Jenže mě odmítl...“



SHADOW KING - Russia



https://youtu.be/YagVqNuQkJQ


Super group kde se sešel Lou Gramm s Vivianem Campbellem. Kvarteto doplnila rytmická sekce Bruce Turgon a Kevin Valentine. Píseň Russia je poslední na albu a váže se k ní zajímavá příhoda. Lou Gramm nazpíval song na první dobrou a bylo v tom tolik klidu a vášně, že Olsen nepustil zpěváka znovu k mikrofonu, přestože on to chtěl nazpívat ještě párkrát. Další z desek která nedosáhla na metu zlaté desky i přes své nesporné kvality. Olsen tohle vše přičítá absenci jména zpěváka v názvu kapely. A má pravdu. Když jste Lou Gramm, chcete to mít napsané na obalu desky.



FIONA - Everything You Do (duet with Kip Winger)



https://youtu.be/DQS66E3WpNI


Na třetím albu Američanky s irskými kořeny se sešla parta ostřílených muzikantů. Rob Morgerstein a Kip Winger jako rytmická sekce a na kytaru Brad Gillis. Olsen na desce spolupracoval s dalším ikonickým producentem své doby Beau Hillem, za kterého byla zpěvačka tehdy provdána.



NO SWEAT - Heart And Soul



https://youtu.be/ZLv2Zyj6g6M


S albem Crazy World německých SCORPIONS si Olsen splnil svůj cíl zlaté desky a proto si mohl dovolit produkci neznámé irské kapely. Proč ne, když nad kapelou držel ochrannou ruku samotný Joe Elliot z DEF LEPPARD. Ani to však nepomohlo a deska přes svoje kvality propadla.



LYNCH MOB - Tangled In The Web



https://youtu.be/YMlVTfD6LKA


Na druhém albu amerických rockerů byl vystřídán zpěvák. Oni Logan byl nahrazen Robertem Masonem. Olsen vzpomíná na Masona jako na famózního zpěváka, který měl ze začátku velké problémy se zpěvem ve studiu. „Cítil se zastrašeně a proto byl přizván Glenn Hughes a všechny party zpíval s ním a uklidňoval ho. Stačilo pár poplácání po zádech a palců nahoru, aby Mason nabyl ztracené sebevědomí a nazpíval svoje party“.



AXXIS – Idolator



https://youtu.be/dx8a-gj-35k


Německá kometa melodického heavy rocku stála po třech úspěšných albech na rozcestí. Kapela Olsena chtěla už na album The Big Thrill, ale nepovedlo se a zlanařila ho až na desku následující. Matter Of Survival se na Olsenův popud pokoušela reflektovat současné trendy na scéně a nabídla jakýsi alternativní rock. Němečtí fans však byli neúprosní a když nedostali svojí porci melodiky, desku nekupovali.



Keith Olsen Interview



https://youtu.be/knBWiyjiGfY


A pokud jste došli až sem, jako odměnu pro vás mám hodinový pokec s Keithem. Probírá se jeho dětství a jak se dostal k hudbě a za mixážní pult. Nesmí chybět vousatá historka, kde poznal duo Buckingham/Nicks a jak probíhaly jejich námluvy s Mickem Fleetwoodem. Jasně že nechybí Ozzy a Zakk Wylde. GRATEFUL DEAD je věnováno zbytečně mnoho drahocenného času. Skvělé historky s WHITESNAKE o vokálním kouči, který nakráčel do místnosti a s ledovým klidem řekl Coverdaleovi, že zpívá hrozně a už nikdy nebude zpívat. Velmi zajímavé je místo, kde se řeší John Sykes a mnoho dalších příhod z nahrávání. Na závěr se lehce proberou hardrockeři LYNCH MOB. Příjemná hodinka.


Záměrně jsem se zaměřil na méně známá alba, ale jde jen o střípek jeho práce. Přímo produkoval více než 125 desek a jeho práce se objevuje na 500 albech! 

(nejzásadnější alba http://pogologoproductions.com/discography/)

V druhé půlce devadesátých byl Keith Olsen najat profesionálním výrobcem zvukových zařízení - společností Mackie Designs (https://mackie.com/), aby pro ně navrhoval a vyvíjel produkty.

Začátkem tisíciletí byl zvolen do rady Pacifické divize společnosti N.A.R.A.S., která spravuje ceny Grammy a měl na starosti autorské právo.

Co dělá poslední roky, není tak lehké dohledat, nicméně poslední umělci se kterým spolupracoval jsou pop diva jménem Cleo Alexandra a AOR projekt ROCHA UNUM.

Úplně poslední info na jeho webu popisuje mozkovou a srdeční příhodu jeho manželky, kterou se naštěstí podařilo zachránit.

Pravděpodobně se tedy stará o svojí paní a užívá vydělaný peníz.

Přes 110 milionu prodaných alb a 6 cen Grammy.

Dámy a pánové, mistr Keith Olsen.



26.09.2019Diskuse (2)spajk

 

spajk
10.03.2020 00:25

Mistr odešel...

 

Pekárek
01.10.2019 17:55

Fajn článek s řadou dobrých tipů. Dík!