Boomer Space

VIDEO REACTOR - Bandcamp (8.)

Bandcamp - poměrně mladá, ještě dlouho nezletilá webová platforma, s jejíž pomocí dostávají hudebníci svojí práci k rukám fanouška. Velmi dobře nastavený ekonomický model přilákal spoustu umělců, kteří si můžou dle libosti nastavovat vlastní ceny a prodávat zboží. Velkou výhodou oproti nejznámějším streamovacím službám je možnost stáhnout si album v plné zvukové kvalitě. Postupem času a s nárůstem oblíbenosti se na Bandcamp přemístily i větší labely. Loni to završil Peter Gabriel, umístěním svého celého sólového katalogu. Uvidíme, kam se to celé dostane, osobně se mi web líbil nejvíc v začátcích, bez velkých jmen a koncernů.


Otvírám zde tedy svojí knihovnu na Bandcampu a mrkneme tak na mojí malou ale pestrou sbírku. Primárně kapely vydávající jen v digi podobě nemám moc rád, ale občas je dobré nebýt tak přísný, přimhouřit oko a upřednostnit obsah před formou. Kdo rád objevuje nové kapely, pro toho je Bandcamp nekonečným zdrojem zábavy. Daní za to je absence nákladných videoklipů a i proto se v pár případech musíme obejít bez pohyblivých obrázků. Co byste chtěli? Undergound v celé své kráse. Jdeme na to a vezmeme to pěkně chronologicky. Pod popisek přidávám pro lepší komfort odkazy na alba z kterých jsou klipy.


JUNIUS - Elisheva I Love Youhttps://youtu.be/6p4gf1ZQ2xQ


Nejstarší a vůbec první moje koupě na Bandcampu. Bostonší rockeři vkusně míchající osmdesátkový new wave feeling s post rockem nového tisíciletí. Jako bonus dostanete zpěváka s projevem Roberta Smithe. Kapela je u nás vcelku známá, vždyť to dotáhla k recenzím do nezávislých českých webzinů (ano i MP) a mám takový dojem, že se objevila i v jednom nejmenovaném severomoravském magazínu.


Album: Martyrdom Of Catastrofist už není na Bandcampu v distribuci.RADIANCE - Downward Spiralhttps://youtu.be/CxunxtWxgyU


Projekt jednoho muže. Finský hudebník Sami Raatikainen stojí za veškerou hudbou a texty tohoto progresivně metalového kolosu. S vokály vypomohll protřelý Mats Levén. Občas je dobré vyměnit bottleneck za dvojšlapku a neupínat se k jednomu stylu. Dobré proti zakrnění.


Album: https://music.radiance.fi/album/the-burning-sunBLEAKLOW - Sunless Countryhttps://youtu.be/vbCH2XQqXTU


Pětipísňové EP dávno neexistující britské kapely. I to je kouzlo Bandcampu. Jepičí životy různých uskupení a všelijakých útvarů, jsou na denním pořádku. Naštěstí hudba zůstává. Trio muzikantů míchající post rock s metalem mělo něco do sebe. Samozřejmě pouze instrumentální skladby.


Album: https://bleaklow.bandcamp.com/album/the-sunless-country-2THE GRAND ASTORIA - Now Or Newerhttps://youtu.be/-5tOAZm40Tg


Petrohradská kapela stojící okolo kytaristy a výhradního autora hudby Kamila Šarapodinova to bere za správný konec. Jejich stoner rock s potřebnou dávkou sedmdesátkového retra je přímo ukázkový. Velmi plodná kapela s bohatou diskografií více než 28 titulů obsahující spoustu EP, bootlegů a jiných zběsilostí. Nicméně za první čtyři nahrávky ručím.


Album: https://thegrandastoria.bandcamp.com/album/deathmarch-epORGANIC IS ORGASMIC - At Dawn Of Menhttps://youtu.be/L4QptzuVCz0


Výše zmíněný hudebník Kamil Šarapodinov a jeho boční projekt plný experimentální a psychedelické space hudby. Krom výborných skladeb oceňuji povedenou produkci s vypiplaným soundem. Pořád mějme na paměti, že většina těchto seskupení se pohybuje na amatérské bázi.


Album: https://organicisorgasmic.bandcamp.com/album/as-we-speak-of-space-and-wisdomAQUILUS - Nihilhttps://youtu.be/NheeMq-HUpg


Austrálie. One man show hudebníka skrývajícího se za aliasem Waldorf. Nádherná blackmetalová opera. Po nákupu v digitální podobě na Bandcampu jsem to koupil ještě znovu na CD. Je to nevšední zážitek. Zhasnout, zavřít oči a pořádně vohulit.


Album: https://aquilus.bandcamp.com/album/griseusLA CHINGA - Killer Wizardhttps://youtu.be/GxoDNb6dDO0


Kanadští borci opěvující tu nejtradičnější formy rokenrolu. Na kontě mají už tři velmi kvalitní alba. Opět jsem neodolal a loňskou desku pořídil na zastaralém CD formátu. Kdyby náhodou vypnuli internet, abych si to měl kde pustit.


Album: https://lachinga.bandcamp.com/album/beyond-the-skySTEVE ROTHERY BAND - The Old Man Of The Seahttps://youtu.be/uOGhRn5rZKc


Když Steve Rothery kytarista britských MARILLION rozjížděl začátkem tohoto desetiletí sólovou kariéru, neváhal ani on použít Bandcamp. Jmenovitě u koncertu Live In Plovdiv, z kterého vznikla jeho první sólo nahrávka The Ghosts Of Pripyiat, poctivě zafinancovaná přes Kickstarter. Výše zmíněná skladba se nachází na obou nahrávkách a pokud máte rádi hráče s gilmourovským cítěním hudby, budete si pomlaskávat.


Album: https://steverothery.bandcamp.com/album/steve-rothery-band-live-in-plovdivSEXTUS - On Freak Sidehttps://youtu.be/0vTUbc-w0Bg


Sextus je alter ego Erica Dovera, výborného zpěváka první Slashovy desky a člena famózních JELLYFISH a IMPERIAL DRAG. Obě kapely si libovaly v sedmdesátkovým glam rocku alá D.Bowie nebo T.Rex a dokázaly na těchto vlivech natáčet velmi příjemná alba. Obě desky SEXTUS pokračují překvapivě ve vytyčené trase. Pokud se ptáte, co dělá Dover v současnosti, tak je členem super kapely LOST ANGELS a na jaře příštího roku se chystají na turné po Anglii a Skandinávii. Spoluhráče mu dělají John Corabi, Eric Brittingham a Troy Patrick Farrell.


Album: https://sextus.bandcamp.com/album/stranger-than-fictionAANONYMOUS BAND - Ragnarokhttps://youtu.be/dAt9uydJId8


Přehlídka severské melancholie ze Švédska. Kromě skvělé hudby album vykazuje velmi kvalitní zvukové zpracování. Na Bandcampu by mělo být ke stažení za dobrovolnou cenu, tzn i zadarmo. Kapela tak zareagovala resp rezignovala na pirátské stahovaní.


Album: https://aanonymousband.bandcamp.com/album/feelingsAIVN´S NAKED TRIO - Moonchildhttps://youtu.be/ZBIoulMYLzU


Malá domů. Brněnská kapela, ke které mě přivedla Jenova recenze tady na Crazy Diamond. Hned jsem šel a zakoupil na Bandcampu obě skvělá alba. Statický klip je nový singl z připravované desky.


Singl: https://aivnsnakedtrio.bandcamp.com/album/moonchildTV BUDDHAS – Buddha Rockhttps://youtu.be/iUE1-NDJG1w


Jednou přišel kámoš s tímhle vinylem v ruce, že to je neskutečnej nářez. Německé trio žijící v Německu, avšak pocházející z Izraele. Klip je decentní akustická forma, ale pusťte si celou desku, elektrifikované a s baskytarou to dostává zcela nový rozměr. Skvělá zábava.


Album: https://tvbtvb.bandcamp.com/album/the-golden-periodSTOCKHAUSEN SYNDROME - Meta Simulacrum no.1https://youtu.be/Pf1KbWkbOyQ


Kapela z Oregonu pojmenovaná po Karlheinzovi Stockhausenovi, jednomu z největších experimentátorů v hudbě. To nebude nic na první dobrou. Nicméně je dobré pár podobných desek slyšet. A je to poslední klip, tak to vydržíte. Vodítko - bubeník má na triku logo francouzské kapely MAGMA.


Album: https://stocksyndrome.bandcamp.com/album/by-proxy


20.01.2020Diskuse (2)spajk

 

Pekárek
21.01.2020 20:00

Za mě Rothery, ostatní musím prozkoumat.:)

 

Stray
20.01.2020 22:14

Za mne vede LA CHINGA! :-)

PS: Pak ta black-metalová opera není taky zlá.