Boomer Space

URIAH HEEP - Chaos And Colour

Britské hardrockové legendy URIAH HEEP se i po pětapadesáti letech existence stále těší muzikantské vitalitě, o čemž svědčí nejen časté koncertování, ale také obstojná novinka „Chaos And Colour“, jež se vykazuje o poznání větším drivem a pozitivním nábojem, než tomu bylo v případě celé řady nahrávek z posledních tří dekád. Z oné památné a nejsilnější sestavy, působící pod uriášským erbem v sedmdesátých letech na vrcholu hardrockového kvasu, je sice přítomen a živ již jen kytarista Mick Box, ale navzdory tomu je poznat, snad nejvíce za celou tu dobu bez Davida Byrona i Kena Hensleye, že se kapela vedená tímto kytarovým dříčem touží přiblížit svým dávným klasikám ze zmíněného období. Celá řada skladeb má totiž v sobě jistou vznešenost, a pokud se člověk pohybuje i v roce 2023 v hudebním prostředí bez předsudků a má určitý historický přehled, musí jistě poznat nemalý potenciál tohoto hard rocku složeného hezky postaru.


Pokud pominu právě skvělou řadu alb z první poloviny sedmdesátých let, pak mne, popravdě, hudba této kapely nikdy příliš neoslovovala. Uriáše jsem měl vždy daleko za triem DEEP PURPLE, BLACK SABBATH a LED ZEPPELIN. Z novinky mám však pocit, že jde o jednu z těch lepších sbírek pozdějšího období, v lecčems dokonce překonávající pozdní aktivity některých výše zmíněných bratrů v hardrockové zbroji. URIAH HEEP se totiž zaměřili na to, co jim jde zdaleka nejlépe - majestátní a euforicky posazený hard rock s celou řadou melodických ozdob a vícehlasů. Snaží se zkrátka navázat právě na zlaté časy, takže rozmáchle uchopené hardrockové písně svědčí o nově nabyté chuti. V souvislosti s tím vidím účast amerického producenta mladé generace Jaye Rustona (pracoval třeba se STONE SOUR) spíše jako dodavatele entuziasmu než modernizátora soundu. URIAH HEEP snad nemohli nahrát klasičtější desku.Jak celou věc tedy slyším? Songy přímočaře spějí ke svým vrcholům a kypí skrz kytarové hradby, srdnaté refrény a závoje hammondů. Vše ku prospěchu pohodové poslouchatelnosti díla, jakkoliv tahle nahrávka zjevně svým konzervativním naturelem mladší posluchače neosloví. Kontext doby vzniku však v jejich aktuálních písních ani nikdo neočekával. Podstatné bylo oprášit vlastní specifický výraz v co nejautentičtější podobě, ať už se píše letopočet jakýkoliv. Vypadá to, že Mick Box v současnosti nalezl velkou chuť zdolávat hory dávné minulosti, a tak se pustil spolu s klávesákem Philem Lanzonem do tvorby, na jakou neměl dlouhou dobu odvahu. Hlas Bernieho Shawa si i s postupujícím věkem udržuje potřebnou kvalitu a má nutné parametry pro podobný druh hudby, a tak všechno záleží především na nápadech. A ty zde opravdu jsou...


...ať už se kapela v úvodu alba vytasí se svižnou vypalovačkou („Save Me Tonight“), na které zapracovala s Jeffem Scottem Sotem, posléze má chuť na zemitý houpavý riffing s parádním refrénem (viz hymna „Hail The Sunrise“), případně vystaví pecku, která bude doslova ukázkovým zhudebněním odkazu sedmdesátkových URIAH HEEP se všemi jejich stěžejními prvky včetně hammondů a mocných vícehlasů („Age Of Changes“), vždy výsledek působí zkrátka pozoruhodně a bez známek unavenosti. Přes všechny ty „zimomriavky“, které se v průběhu poslechu dostavují u příznivců staré hardrockové školy, mají URIAH HEEP dostatek potenciálu, který dává zapomenout na verzi, že půjde jen o první dojmy a nahodile se zjevující ostrůvky nápadů. Jsou zde i nějaké ty majestátně pojaté osmiminutové vály (např. překrásná „One Nation, One Sun“ či „Freedom to Be Free“), či tříminutová klusající jízda „Closer To Your Dreams“ coby Easy Livin´model 2023, takže deska v pohodové formě doputuje až ke svému závěru. Že po dlouhá léta vcelku vyluhovaní URIAH HEEP ještě někdy stvoří takto podnětnou a koncentrovanou sadu, to jsem už opravdu nečekal.


21.02.2023Diskuse (9)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Rudolf Putich
19.03.2023 17:09

Od Sea of Light se jedná o výtečná alba.Chaos Colour doslova evokuje v každé skladbě sedmdesátá léta.Když srovnám současnou tvorbu Deep Purple a Uriah Heep tak UH alba se mi líbí více.A to jsem kritickým fanouškem UH od roku 1972.Box a Lanzon se skvěle doplńují.Přitom Box byl v letech největší slávy UH až za Byronem a Hensleym co se týká vývovoje v kapele.Jdnoznačně nejlepšími frontmany byli Byron a Shaw,

 

Stray
25.02.2023 11:00

Dal jsem teď z 2LP URIAH HEEP LIVE! 73´ ... mě ty živáky speciálně baví nejvíc právě z tohoto formátu.

Jinak pro mne URIAH HEEP od roku 1976 až prakticky do teď (s jednou výjimkou v podobě alba Abominog 82´) nic moc neznamenají. Není to jako se sabaty, zepelíny a Párply, které jsem si oblíbil už v době středoškolské docházky a v raných devadesátkách doplňoval po cd půjčovnách znalosti jejich diskografií, k určité přízni k URIAH HEEP jsem se dopracoval až tak někdy okolo roku 2010 a jsem rád aspoň za to, že jsem si oblíbil prvních šest, sedm sezón jejich existence. Špičky diskografie NAZARETH mám výš.

 

Petr
24.02.2023 20:53

Pro mě jsou UH většinou výteční v sedmdesátých letech, jejich osmdesátky mě nějak míjely (ale mám určitou slabost pro Head First), ale se Sea Of Light a Sonic Origami opět parádní, i když jiné. Sea Of Light je obrovský skok proti předchozí Different World, která mě vůbec nebavila. Od Wake The Sleeper po novinku jedou na vlně hardrockové energie, kterou mohou Deep Purple i někteří další veteráni i mladé kapely jenom závidět. A velmi jsem uvítal, když jsem je viděl na turné k Wake The Sleeper a hráli novinku celou místo nějakého ohraného best of. Novinka je opět fajn, ale co mi na těch deskách chybí, je něco výraznějšího, co by trvaleji uvízlo v hlavě. Možná by to chtělo trochu odvážnější skladby. Ale jinak to, co dělají, dělají dobře a ten kytarovo hammondkový zvuk je kouzelný.

 

Prowler80
22.02.2023 16:56

Většina evropských fanklubů UH hodnotí nejvýše od Abominog, francouzský dokonce od D&W. Vcelku by mne zajímaly názory Kürsche a Åkerfeldta.
Synonymem čistého soft rocku pro mne vždy kapelka BREAD.

 

Stray
21.02.2023 19:57

No hard rock si představuju jinak. :-) Spíš tam koketujou s AOR.

 

Majk
21.02.2023 19:24

To je fakt, že SO není zrovna nejtvrdší deska. Ale soft rock?
Ale to je fuk, UH prostě pořád jedou a pořád se ctí, přinejmenším. Za mě velká poklona.

 

Stray
21.02.2023 16:13

Tak Sonic Origami jsem až do dneška nikdy neslyšel. Teď když jsem si pár skladeb z něho koštnul, tak na mne nepůsobí jako deska "klasických URIAH HEEP", ale jako soft rock nějaké americké kapely. Což samosebou nemusí být špatně. novinka mě prostě přijde víc jako klasický URIAH HEEP, deska pro lidi, který milují zvláště období od Look at Yourself po Return to Fantasy.

 

Majk
21.02.2023 14:58

Slyšel jsem desku jen asi 3x, čekám až mi konečně dorazí na CD, ale prozatím mi přijde spíš "normální" v kontextu posledních nahrávek. Rozuměj v lajně po Wake the Sleeper. Sonic Origami nebo Sea of Light jsou ale daleko vpředu, řekl bych.
Fajn deska to ale každopádně je.

 

spajk
21.02.2023 11:07

Jako že to je lepší než Sonic Origami? To jsem teda zvědav...