Boomer Space

TRNY A ŽILETKY - Trny a žiletky

Za projektem TRNY A ŽILETKY je možné najít trojici muzikantů, z nichž hned dva jsou nějakým způsobem spjatí s vyškovskými DARK GAMBALLE. Jde o jejich zpěváka vystupujícího dlouhodobě pod přezdívkou Desed, ale také o bývalého kytaristu Majkla. Na trojici skupinu ještě doplňuje bubeník Paull BlackJUMPING DRUMS. Debutové album má zjevně za úkol rozproudit emoce v srdcích většiny thrashmetalových příznivců. Materiál kolikrát působí hodně hrubiánsky a nasraně, ale tak trochu jiným způsobem, než tomu bylo u klasických představitelů žánru. Materiál vyznívá docela moderně, takže bych se jej nebál označit visačkou neo-thrash. Navíc nemá v instrumentální rovině nic moc společného s hudbou mnohem zpěvnějších, nu-metalově hopsavějších a s klávesami plně spjatých DARK GAMBALLE, i když díky vokálu budete mít právě DARK GAMBALLE vždy na paměti.


 

Stručně řečeno: TRNY A ŽILETKY jsou přímočařejší a metalově opravdovější jízda, co se v určitých momentech s ničím moc nepáře. Surové kytarové riffy mají pořádný tlak a neurvalost, bicí šlapou jak se na správně nažhavený neo-thrashový stroj sluší a patří a i zpěv se kolikrát dostává do pořádných obrátek, jenže to celé má jeden podstatný háček. Právě díky pěveckému projevu Deseda, který si ani zde neodpouští ono kollerovsky natahované frázování a kolikrát tím vlastně neguje onu průraznost díla (viz. např. skladba „Nevědomí“) a vlastně nutí posluchače k tomu, aby měl tak nějak podvědomě, někde vzadu, uloženy pořád ony DARK GAMBALLE, to celé vlastně ztrácí výraznější podstatu. Stručně a jasně řečeno: to, co mě na projektu připomíná právě DARK GAMBALLE, mě nebaví, a naopak, to, co zde funguje jako ona původně spontánní thrashová bouře, je skvělé.

 

Tak třeba hned úvodní kousek „Trny“ je parádní vypalovačkou někde na hranici mezi zvukem SLAYER a SLIPKNOT. Ústřední kytarový riff je doslova mocný, tempo zabijácké a celkově skladba i svou atmosférou a naladěním působí dosti výživně. Dalo by se tak pokračovat dál a určitě bych zde našel ještě celou řadu jiných položek, které obsahují skvělé motivy a mají něco do sebe (viz. třeba „Krvavé noční sporty“), ale nejsem si jistý, zdali má smysl to celé probírat do detailu. Karty jsou rozdány, ta část, co vychází z odkazu moderního neo-thrashingu, je perfektní a zároveň vše, po čem si vzpomenu právě na DARK GAMBALLE, mě zas až tolik nebaví. I tak jsou TRNY A ŽILETKY docela zajímavým projektem, jenž zatím dodal tuzemskému metalovému podhoubí několik výborných a několik docela obyčejných skladeb.


14.11.2017Diskuse (1)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Valič
14.11.2017 21:00

70% Na české poměry celkem solidní deska. Ta občasná podobnost s Dark Gamballe mi nijak zvlášť nevadí. Nevím, jestli to byl ze strany zpěváka záměr, ale místy mi toho Kollera opravdu dost připomíná.