Boomer Space

TRIVIUM - The Sin And The Sentence

Mám za to, že se prostřednictvím alba „The Sin And The Sentence“ americkým TRIVIUM po mnoha letech konečně podařilo překročit svůj stín a zároveň sestavit obstojnou nahrávku, jejíž poslech v rámci možností baví a nepůsobí podezřele nebo až příliš naléhavě. Může za to samozřejmě míra nápaditosti, pročištěnější charakter skladeb, jejichž těžiště dnes více stojí na melodických zpěvavých linkách a celkové chytlavosti, ale neděje se tak na úkor vkusu. Hlavně první polovina materiálu se může pochlubit nemalou hitovostí a lídr, zpěvák a vynikající kytarista Matt Heafy zde předvádí svůj snad dosud nejlepší výkon, jen škoda, že si nahrávka svou nápaditost nedokáže udržet po celou dobu a v druhé polovině dochází i na jalová místa, poznamenaná skutečností, že se zpěvné refrény vzájemně docela podobají. Každopádně však letošní novinka, ve srovnání s dvěma albovými předchůdci „In Waves“ a „Vengeance Falls“, vítězí a může být tak směle pokládána za nejsilnější materiál Američanů, dnes ještě více inklinujících ke klasicky hejvíkové stavbě skladeb na úkor metalcore zběsilostí, a to od časů jejich památného alba „Shogun“ z roku 2008.


 

Na TRIVIUM je sympatické, že jsou navzdory stále docela nízkému věku nositeli metalových tradic a dokáží mladším posluchačům bez rozpaků přiblížit tohle hudební odvětví, ačkoliv dnes už značně rozvětvený žánr nabíhá na pátý křížek. Před deseti lety šlo o velkou naději, které média předpovídala pozici nových věrozvěstů, šlo samozřejmě o přirovnání nadnesené, které z dnešního pohledu lze nazvat zbožným přáním některých novinářů, ale na to o jak mladou kapelu šlo, si již tehdy TRIVIUM počínali velmi suverénně a jejich alba se stala celosvětově velmi úspěšná.

 

Dnes mám však pocit, že novinka dokázala skloubit ono mladické nadšení, se zkušenostmi a konečně s dobrými skladatelskými motivy a rovněž ne úplně blbou melodikou. Osobně tak album pokládám za vůbec jedno z nejlepších v jejich zhruba šestnáctileté historii. Kapelu už asi nikdo nemusí obviňovat z vykrádání velkých kapel žánru – jmenovitě kapel jako METALLICA případně IRON MAIDEN. Jejich tvorbě podobné prvky totiž Američané často stavěli do popředí svých skladeb. TRIVIUM se dnes více zaměřili na svůj vlastní a charakteristický projev, takže rysy svého zvuku ještě zvýraznily. V případě „The Sin And The Sentence“ jde o velmi pohodový poslech stále ještě docela mladé sebranky, která má dnes na každém postu velmi obstojného muzikanta, a která si už před více než dekádou vytvořila početnou fanouškovskou základnu, a taktéž patřila k jedné z nejvýraznějších akvizic na zaoceánské metalové scéně. Někomu možná přijdou ony postupy velmi podobné, a i projev kapely jako docela tuctový, čemuž dávám vlastně také za pravdu, je však rovněž poznat, jak velký skok nyní TRIVIUM učinili a vše si zde sedlo, o čemž mohou svědčit právě vypalovačky jako „Beyond Oblivion“, „Other Worlds“ nebo zejména „The Heart From Your Hate“.


22.11.2017Diskuse (11)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Zetro
03.12.2017 17:42

sorry 75%

 

Zetro
03.12.2017 17:42

Dlhsí cas som ich nepocuval a odmlka pomohla.Musim povedat ,ze sa mi to zase paci.

755

 

zdenos30.11.2017 20:55

u mě to měl Crusade z počátku dost těžký, moc se mi to nelíbilo, nebyl tam growl, byla to čistá nahrávka, kde chybí právě ten vokálovej double-útok, jakoby jen kvapík-heavík-thrash.

No a postupem času se stala mojí nejoblíbenější, třeba ještě víc než Shogun nebo Ascedancy. A třeba se to ještě měnit bude, důležitý je, že tam u většiny desek vládne velká kvalita

 

Meres
30.11.2017 20:47

Ja by som The Crusade 100% asi nedal, aj keď to je jediná platňa z tej novej vlny thrash metalu, ktorá ma vyslovene bavila. A baví aj po takmer deviatich rokoch, odkedy som ju počul prvýkrát :) Akurát nemusím posledné dve pesničky (The Rising nemá rád ani sám Paolo, ktorý je jej autorom :))

 

zdenos25.11.2017 15:57

Trivium pro mě natočili jen dvě desky pod 80%, a to Ember to inferno, a Silence in the snow, jinak vše 80 - 95 %, Crusade asi 100%

 

Alda66625.11.2017 10:12

oprava: the Crusade!!!

 

Alda66625.11.2017 10:11

... nej TRIVIUM je "the Cruasde" 2006 ... pak už to nebylo a není ono... :-)

 

Subeer23.11.2017 02:35

Já jsem tuhle kapelu hodně dlouho a urputně zatracoval.
Nicméně před pár lety, ani nevím proč, se ve mě najednou něco hnulo a dal jsem jí šanci a začalo to mezi námi kupodivu fungovat. Nijak jsem neřešil koho-co kopírují, předsudky jsem spláchl s ranní stolicí a začal jsem jenom poslouchat
No a potom jsem nakoupil celou jejich studiovou tvorbu v Ltd. (na DVD verzích je kolikrát zajímavé sledovat, jakou moc má v nahrávacím procesu major label) a znovu jsem jí dlouho a dlouho poslouchal.

Novinku bych nějak moc neupřednostňoval, stejně jako ostatní alba je na 70-max. 80%, ale panuje velká spokojenost, moc pěkně se to poslouchá.

 

zdenos22.11.2017 16:56

souhlas s vámi chlapci, tohle se TRIVIUM povedlo. :) hodnocení musí bejt vysoký, navíc je to moje oblíbená skupina - 85-90 %

 

Valič
22.11.2017 16:49

90% Trivium jsem nikdy neposlouchal, ale novinka je opravdu výborná.