Boomer Space

TITANIC - Vstříc soumraku titánů (rozhovor s Marthusem)

Brněnská heavymetalová skvadra TITANIC přichystala na konec letošního léta dlouze očekávanou, návratovou desku „Soumrak titánů“, o ní a o okolnostech jejího vzniku jsem si povídal s bubeníkem Martinem Škaroupkou. Zde je tedy čerstvý rozhovor, který předznamenává recenzi nahrávky, pečlivě připravovanou na následující týden.


Musím ti předně pogratulovat k výtečně znějící nové desce „Soumrak titánů“. Mě totiž tenhle materiál v žádném případě nezní jako nějaké rozlučkové album. Tolik chuti a energie vměstnané do původní formy heavy metalu jsem od TITANIC nečekal.


Díky, jsem rád, že se Ti naše nové album líbí! Stálo nás to dost úsilí, protože od původní myšlenky natáčení nové desky, přes nahrávání až po výsledný proces lisování, nás provázela spousta překážek a problémů. Původně jsme chtěli začít natáčet v lednu 2018, ale kvůli nemoci jednoho z členů kapely a mého následného vytížení s CRADLE OF FILTH, jsme museli nahrávání přeložit až na konec května 2018. Na desce jsme pracovali s přestávkami až do poloviny července a výsledek pak spatřil světlo tohoto světa koncem srpna. Na tomto místě bych taky chtěl poděkovat klukům z bzeneckého studia SHAARK, kde deska z velké části vznikala, protože hlavně Pavel Hlavica odvedl obrovský kus práce. Samozřejmě zdravím i Peťu Nejezchleba! Zdarec borci! 😊Deska se drží klasických heavymetalových postupů a textových látek, ale její zvuk je velmi moderní a sympaticky mohutný. Co můžeš tedy říci o vzniku alba? Jak dlouho jste desku připravovali a šlo spíš o spontánní proces nebo byly nápady hromaděny pozvolna v delším časovém úseku?


Jak už jsem zmínil, desku jsme začali nahrávat v květnu tohoto roku, nicméně prvotní myšlenka nového alba přišla už v létě 2017. Následný proces skládání a nahrávání se kvůli nemoci jednoho členů kapely protáhl o několik měsíců déle, než jsme původně zamýšleli. Potom jsem zase byl pár měsíců pryč já, jelikož jsme vyjeli na světové turné s CRADLE OF FILTH, ale nakonec jsme to zvládli. Kromě těchto zmíněných událostí to byl vcelku spontánní proces, kdy se nikdo s nikým v kapele nehádal a všichni jsme se těšili na výsledek.


Potěší i soudržnost materiálu, který vlastní jednotnou linii sice klasicky heavymetalového, ale bouřlivého alba. Nikde ani stopy po nějakém odlehčeném singlíku nebo prvoplánové baladě.


No, jednu takovou písničku jsme nahráli, ale na desku se nedostala. 😊 Jednalo se spíš o lehčí odklon od klasického heavy metalu, ale do konceptu alba prostě nezapadala, tak jsme ji nakonec nedokončili. Chtěli jsme se tentokrát vrátit ke kořenům kapely TITANIC, protože tahle kapela byla vždycky především o heavy metalu. Ale jedna „balada“ se na desce přece jenom vyskytuje – „Boží mlýny“! I když je pravda, že se nejedná o baladu v pravém slova smyslu, ale o tom už si musí každý posluchač udělat obrázek sám…


Texty píše váš původní bubeník Slávek Fric, zatímco autory skladeb jsou buď jednotliví členové, či tu a tam celý TITANIC. Jak to vlastně vypadá před začátkem tvorby textové složky? Nastíníte textaři své představy o zpěvavých linkách nebo necháváte všechno na něm, včetně obsahu slov?


Ano, Slávek vždycky dostane demo verze písniček, které jsou nazpívány svahilsky a pak na to píše texty. Slávek je geniální textař! Opravdu u nás neznám hodně textařů, kteří by přišli s tak výjimečnými texty pro metalovou nebo hard rockovou muziku – samozřejmě v češtině! Dá se říct, že bych je spočítal na prstech jedné ruky….Jednou z nejpovedenějších skladeb novinky je „Eso Herz“, můžeš o skladbě tedy něco více prozradit? Mám za to, že v sobě ideálně zobrazuje momentální formu kapely a je pro nové album plně reprezentativní.


Tohle je zajímavá poznámka, protože nejsi první, který mě tohle řekl. Fór je v tom, že tahle skladba byla původně napsaná v 80. letech a kluci ji už tenkrát hráli hodně často na koncertech. Jenže kapela ji nikdy ve studiu nenahrála a nakonec se nedostala ani na debutovou desku „Metal Celebration“. Dalo by se tedy říct, že kruh se opravdu uzavřel a nám se povedlo vrátit kapelu zvukově a hudebně tam, kam vždycky patřila. Co se týká textu, tak tam by ses musel zeptat na nějaký hlubší význam Slávka…


Skladba „V peklem procitnem“ dost možná pojednává o tom, jak jde svět okolo nás čím dál tím víc do prdele, jakoby se smyčka okolo krku těch, co ještě ctí nějaká pravidla, stále více stahovala. Jak ty slyšíš tenhle song? Dle mého jde také o jeden z vrcholů.


Tuhle písničku napsal baskytarista Milan Hanák a musím se přiznat, že jsme s ní ještě ve studiu hodně pracovali, protože jsme se nemohli všichni shodnout na určitých detailech a bylo hlavně potřeba zapracovat víc na aranžích. Nakonec jsme s výsledkem moc spokojeni a šlape to jak sviňa! 😊 Víceméně s tebou souhlasím, že text pojednává o tom, že se svět okolo nás řítí čím dál tím víc do řiti, ale Slávek to pojal klasicky s nadhledem a vtipem…Rozmáchlá „Soumrak titánů“ se nakonec stala titulní skladbou. Jaký má vůbec tento slogan význam v aktuálních aktivitách TITANIC a co vůbec pro kapelu odráží?


Tak tohle je písnička našeho kytaristy, Georgiho Enčeva, kterou naprosto zbožňuju. Mimochodem, Georgi na desce udělal strašně moc práce, všechny podklady skvěle a pečlivě připravil, za což mu patří obrovská pochvala a velký dík!!!


Název desky a písničky „Soumrak Titánů“ opravdu má pro kapelu hlubší význam, ale v této chvíli k tomu nic víc říct nemůžu a nechci. Zatím si to ponecháme jako tajemství… Jediné, co můžu říct je, že část textu pojednává o smrti člověka, který loni tragicky zemřel a byl velkým fanouškem kapely TITANIC a metalové hudby obecně. V celkovém kontextu, ale tahle událost nemá nějakou spojitost s tím, co jsem už zmínil. Ten hlubší význam se týká něčeho úplně jiného…


Už od úvodních dvou velmi důrazných válů „Pěkný vokno“ a „Kam se schovám“ je jasné, že pro TITANIC neexistuje žádná jiná cesta než heavy metal. Inspirace starými lídry NWOBHM, jmenovitě IRON MAIDEN, SAXON, ale dost možná i JUDAS PRIEST, byla v tvorbě této kapely vždycky. Měli jste před započetím prací na novince jasnou představu o stylovém a zvukovém uchopení?


Měli. Chtěli jsme se vrátit ke kořenům a dát tak naprosto srozumitelně najevo, o čem kapela TITANIC vždycky byla a jaká vždy hudební podstata kapely.


Mám pocit, že Enčevova kytara na novince zní daleko nejlépe za celou dobu, co je tento muzikant v řadách TITANIC. Zkrátka a dobře, kvalitní kytarová práce hraje prim a de facto určuje ráz všech skladeb.


Osobně jsem obrovský fanoušek jeho kytarové hry. Mám moc rád i jeho vlastní kapelu JEREM.I, kterou doufám objevuje čím dál tím víc fanoušků, protože si to zaslouží. Na bubny tam například hraje vynikající Miloň Nahodil (ex SAX, FORGOTTEN SILENCE), kterého mám neméně rád. Jak jsem řekl, Georgi odvedl na nové desce fantastickou práci a já jenom doufám, že se spolu na pódiu budeme potkávat ještě hodně dlouho!Hlas Zdeňka Černého mě kolikrát dost připomene Biffa Byforda ze SAXON, nečekal jsem, že bude připraven předvést takový výkon, zvlášť po těch mnoha letech ne až tak častých aktivit. Je vidět, že TITANIC se v posledních letech pilně udržoval. Jak vůbec probíhaly v posledních letech přípravy nejen na desku, ale i zkoušky na koncerty?


Nejsi sám, kdo zmiňuje podobnost s Biffem, ovšem pro mě naprosto nepochopitelnou… SAXON mám moc rád, ale žádnou podobnost tam neslyším. Zdeněk je naprosto čistý hudební talent. Nepotřebuje zkoušet, nepotřebuje hrát mraky koncertů – on prostě vezme kytaru, otevře pusu a je to tam. Právě tohle dělá ze současné sestavy TITANIC neobyčejnou kapelu. Ta chemie mezi náma prostě nekompromisně funguje, byť jsme každý povahově naprosto odlišní lidé. Milan Hanák je fenomenální baskytarista, který dokáže zahrát naprosto cokoliv. Dokonce jednou na poslední chvilku zaskakoval na jednom koncertě MASTERPLAN, když Jari onemocněl. Okamžitě se naučil jejich kompletní set-list a vyrazil se mnou směr Slovensko. Neskutečný talent a srdcař.


Jak to do budoucna vypadá s koncertními aktivitami? Máte už nějaké termíny? A co je pravdy na tom, že jde v případě alba „Soumrak titánů“ o rozlučkový materiál kapely?


Řešíme to takzvaně za pochodu. Každý z kapely je vytížený ať už dalšíma hudebníma aktivitama a nebo podnikáním, takže tomu necháváme volný průběh.


Rádi by jsme společně odehráli co nejvíc koncertů a podpořili tak novou desku „Soumrak Titánů“, o které si myslíme, že je v současné sestavě ta nejlepší, kterou jsme mohli natočit.


Na druhou část Tvé otázky neznám odpověď.


Díky za rozhovor a ať se Ti vše daří.


11.10.2018Diskuse (1)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Imothep
15.10.2018 10:11

Velmi povedeny rozhovor a skvele pocteni!