Boomer Space

THERAPY? - Disquiet

Vždycky když slyším o aktivitách severoirských THERAPY?, uvědomím si, že dvacet let nechápu, co konkrétně na této ostrovní kapele přišlo komu neobyčejného. Melodika? Kde? Živelnost? Možná. Nerozumím všem těm někdejším rockerům, motorkářům, punkerům, grungerům či alternativcům, kteří si je dosti oblíbili s vydáním průlomového záseku „Troublegum“ na jaře roku 1994 a od té doby na kapelu pějí jenom chválu a nedají na ni dopustit. Vždyť přeci tou dobou bylo na Britských ostrovech mnohem více zajímavých kapel nebo snad ne? Namátkou třeba THE ALMIGHTY, THE WILDHEARTS, QUIREBOYS, TERRORVISION, GUN nebo dnes už notně profláknutí MANIC STREET PREACHERS. Tento seznam je však pouhým úlomkem z té záplavy vcelku nadějných britských rockových partiček první poloviny devadesátých let, proč tedy zrovna THERAPY? ?


Vážně netuším. Pro mne je tahle tříčlenná kapela vedená méďovitě směšným předákem Andy Cairnsem i po stránce songů spadajících k jejich nejúspěšnějšímu období synonymem průměru. Nic na tom však nemění ani nová nahrávka „Disquiet“, která už od prvních momentů zaplašuje myšlenky na nemožné, tedy přísun něčeho mimořádného, asi to bude prostě tím, že přestože jsem velkým fanouškem syrové rock´n´rollové hudby, nemají pro mne tihle Irové příliš kouzla vyhovujícího mému osobnímu vkusu. Nějak jsme se geneticky nesetkali. :-) Pokud jste fanoušky této kapely, nehleďte na to, co zde tedy budu psát, pokud vás do teď THERAPY? bavili, sežeňte si i tuhle novinku, určitě nebude zas až o tolik horší než řada alb předcházejících, naopak si myslím, že kapela svou podstatu určitě naplní i letos.Jak to tedy zhodnotit? Andyho zpěv je jako vždy zvláštní (z mého pohledu slabý), není ani příliš rvavý, ani charismatický, natož aby měl nějakou výraznější barvu nebo operoval s nějakým větším rozsahem, neříkám, že vyžaduji všechno z těchto vlastností, ale pokud by se Andymu povedlo naplnit alespoň něco, mohlo by být mnohem lépe a veseleji. Kytarový zvuk THERAPY? mě přijde jako vždy moc zahuhlaný, což pouze podtrhuje matnost celé produkce. 


Je jedno jestli šlo o songy z let 1994 až 1996, kterými se kapela proslavila a operovala ve svém vrcholném komerčním období, nebo jestli šlo o věci z časů méně úrodných a šťastných, avšak zřejmě ne kvalitativně horších, tedy někde mezi průlomem a současností, vždy mě na nich cosi chybělo. Snad by se to dalo přičíst menšímu počtu sól a vyhrávek, snad punkovému rázu jejich hudby, která je možná trochu hutnější než bych uvítal, snad také menšímu zastoupení melodiky, možná i naprosté absenci čokovské frackovitosti, kterou od street-rockové či punkové hudby bezpochyby vyžaduji. Válečkové byli zkrátka vždy z jiného těsta.


První třetina je velmi nevýrazná a na to že operuje s punkovými prvky málo dynamická. Zhruba s pátou skladbou „Idiot Cousin“ se probouzím :-), na této věci mne zaujaly metalově hutné riffy a celková valivost. Vrcholem je dle mého nářezovka „Torment Sorrow Misery Strife“, přímočarý punkový hit určený pro stadióny, který tak trochu napravuje reputaci pošramocenou unylým úvodem. Celkově nejde o úplně špatnou nahrávku, jen své dlouhodobé rozčarování z této kapely prodlužuji. Hudba co neurazí, nezaujme, natož aby doslova oslnila. THERAPY? vždy byli a jsou nejobyčejnějšími z obyčejných, ale co teď tomu dát za známku? Šestkou snad neurazím, ale je to vážně max.


20.05.2015Diskuse (9)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Valič
20.05.2015 14:59

Z Yeah! Yeah! Die! Die! se mi líbilo pár pasáží, ale jako celek mi to přišlo jako strašná slátanina. Na základě nadšených recenzí jsem si tenkrát koupil originál CD, které jsem už ale před delší dobou prodal. Já podobné kapely, které míchají větší množství žánrů moc nemusím. Občas mi to připadá, že některé z nich se tím snaží zamaskovat fakt, že ani po letech hraní si nejsou schopny vytvořit svůj vlastní osobitý styl (teď nemám na mysli nikoho konkrétního). Jsou ale i skupiny, u kterých to celkem funguje a umějí ty různorodé vlivy zkombinovat do nějakého smysluplného celku. Mám třeba hodně rád Mr. Bungle (všechny tři řadovky mám na CD, i když Disco Volante se mi zase tak moc nelíbí) a Secret Chiefs 3, celkem dobré jsou i některé desky od Estradasphere, Carnival In Coal a Pin-Up Went Down.

 

Stray
20.05.2015 14:08

Asi jo. Powertrippin´ je taky dobrá, ale už taky nejde sehnat, bohužel jsem si jí v devadesátkách nekoupil, takže jí mam někde na kazetě, tedy v krabici ve sklepě. K Big Bang, i tuhle mám origo, ale na rozdíl od Space Avenue mě moc nebaví, Waltari z let 1992-97 jsem si dokoupil až bazarově dodatečně, po 150 za kus, srdcem mám rád asi jen Torchu, k Big Beng moc přízně nechovám (taková trochu díra mezi chytlavými alby) a deathmetalovou symfonii nejsem schopen poslouchat dýl než 5 minut.

 

Valič
20.05.2015 12:12

Od The Almighty je ještě dobrý Powertrippin´ a od Waltari Big Bang. Space Anvenue jsem absolutně nepochopil, na mě už je to asi moc velká "diskoška". :-) Therapy? není sice špatná kapela, ale taky mi vždy přišli strašně přeceňovaní.

 

Stray
20.05.2015 11:39

Zetro: Waltari? Ee! :-) Mě se od Waltari líbí jen Torcha, So Fine a Space Anvenue, jinak mě ta jejich stylová rozprsklost do všech stran neuvěřitelně odrazuje. Therapy mě prostě nikdy nechytli. Patrik: THE ALMIGHTY - CRANK JE FENOMENÁLNÍ!!! Mám ho také.

 

Patrik
20.05.2015 11:14

Jinak, když už jsou tady zmíněný The Almighty. Mám jejich CD Crank. To je tak neskutečnej nářez. I po těch 20 letech se mi to album neoposlouchalo.

 

Patrik
20.05.2015 11:11

Troublegum mám doma a občas si ho pustím. Slušná věc. Všechno ostatní od nich cítím stejně jako Stray. Na této novince mě neskutečně štve zvuk bicích. To fakt myslej vážně? Hrozně otravný.

 

Zetro
20.05.2015 10:57

Tak to potom skus nove Waltari ,aj ked je tam hodne citit Faith No More myslim ,ze je to podarena vec

 

Stray
20.05.2015 09:56

Mě by se asi moc nelíbila žádná jejich deska, maximálně tedy asi takhle. Album jsem si čtyřikrát poslech, tak jsem ho zařadil do článkové nabídky. :-)

 

Zetro
20.05.2015 09:44

A to mne sa nova doska dost paci ,po dlhsom case ma dost zaujala,je plna nasranosti az deziluzie.U mna 80%