Boomer Space

THE END MACHINE - The End Machine

Podobný projekt si tedy nechám líbit. Když se pod zcela novou značkou znovu sejde kytarista George Lynch se svými někdejšími dvěma spoluhráči od DOKKEN, konkrétně památnou rytmickou dvojicí Jeff Pilson (baskytara) a Mick Brown (bicí), a za mikrofon se ještě ke všemu postaví Robert Mason, který se, přes současné působení u WARRANT, v minulosti vykazoval především zajímavou vokální prací pro další Lynchův band LYNCH MOB, jehož byl právě tento zpěvák dvakrát účasten, takže je slyšet z desek „Lynch Mob“ (1992) a „REvolution“ (2003), jedná se bezesporu o výraznou událost na americké hardrockové scéně. Materiál se navíc velmi povedl, o to je celá situace zajímavější.

  

Předně je tedy třeba říct, že projekt má očekávání naplňuje bezezbytku, spíše bych si dovolil tvrdit, že je s velkou přesvědčivostí překonává. George Lynch byl totiž vždy kytaristou se znamenitým vkusem, schopným svůj potenciál posouvat s dobou a nebránit se vývoji. Jeho devízou nebyla vždy jen instrumentální zručnost a vlastní kytarový rukopis, ale byl především skladatelem hard rocku s otevřeným hledím, u kterého hrála důležitou roli nejen modernost vyznění, ale i pohodová poslouchatelnost. Lynch si vždy, ať už šlo o devadesátá léta nebo poslední dvě dekády, uvědomoval posun doby, což znamená, že jeho skladby se zpravidla vykazovaly malými tendencemi ke stárnutí a působily vždy tak nějak svěžeji, žánrově neohraničeji a nadčasověji, než u mnohých zaťatých rockerů z osmdesátých let. I debutová deska THE END MACHINE reprezentuje především nadhled a spojuje skladatelskou nápaditost, konzervativní hardrockovou melodiku s moderním přístupem a bezproblémovou poslouchatelností.

 

 

O perfektně zvládnutém muzikantském řemesle se zde bavit nemusíme, to se tak nějak čeká samosebou, spíše mám z desky pocit, že mohla kdykoliv vyjít pod věhlasnějšími značkami jako DOKKEN nebo LYNCH MOB a patřila by i tak k jejich silným počinům. Chemie mezi touhle čtveřicí v roce 2019 slyšitelně zafungovala a skladby jsou plné života, hrdosti a skvostně nadýchané melodiky, nemluvě o tom, že jsou poháněny příslušnou dávkou energie a umocněny Masonovým hlasem, který se zdráhám nazvat jinak než výstavním. Sotva ten chlápek vyzpívá prvních pár vět, už se vám prsty na pravé tuce formují do Hard N´Heavy paroháče. Ať už z repráků zní nadýchaný úvod „Leap Of Faith“, řízný úprk „Hold Me Down“ nebo se dočkáme majestátně rozmáchlých čísel typu „No Game“ a „Bulletproof“, nic nenasvědčuje převaze rockové otřepanosti, nedej bože korozi. Ta žhavá a živelná energie je zkrátka cítit z každé písně.

  

Náhrávka má v sobě vzletnost, jakou by těmto zkušeným borcům mohly partičky o generaci mladších hudebníků pouze závidět. Vrcholem se patrně stane song „Burn The Truth“, který nabízí skvostně vygradovanou výstavbu a nazdobenost, kde jde, stejně jako u celé řady dalších skladeb tohoto nového projektu, také o vytříbenou kytaru Lynche, spojující v sobě procítěnou akustiku s dynamickými momenty, nebo tklivé sólo s ležérním blues-rockovým fundamentem. Jeho nástroj však není výrazně dominantním prvkem skladeb THE END MACHINE, ale naopak pracuje ve prospěch vyváženosti písní a tak se tlačí do popředí jen v momentech, které to vyžadují. Rozhodně bych neřekl, že zde Pilson s Brownem hrají nějaké podřadné podpůrné party. Prvořadé jsou zkrátka melodické hardrockové písně a jejich vyvážená podoba. Tím kdo ovlivňuje dechberoucí výsledek nahrávky je však především Robert Mason, o čemž svědčí i další skladbové ozdůbky jako „Alive Today“ a „Sleeping Voices“ (ne, opravdu deska neupadne do nudy ani ve své druhé půlce). Mám pocit, že právě Robert Mason na podobný materiál dlouho čekal, neboť WARRANT byli vždy o trochu menší soutěž, než vše za čím kdy stál právě George Lynch, a nyní, když jeho písně mohl ovlivnit, je svým hlasem dokázal povýšit na hardrockový majstrštyk, přesně takový, z jakého budou mít radost nejen na Frontiers Records, ale především zástupy příznivců podobné hudby a fanoušci americké Hard N´Heavy scény. Skvělá práce, kde těch slabších chvilek příliš není, lepších 80%.


03.04.2019Diskuse (3)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Pekárek
03.04.2019 21:49

Jo, je to tutovka.:)

 

Honza H.
03.04.2019 21:09

Recenze zaujala, vzorkovej poslech proveden,cd objednáno,těším se na detailní poslech.

 

devin
03.04.2019 09:34

šťavnatý hardrock