Boomer Space

THE DRAIN - Old Big Bad, New Big Good

Pražští THE DRAIN prostřednictvím své čtvrté desky potvrzují svůj talent pro tvoření chytlavých a maximálně propracovaných rock´n´rollových hymen. Sama kapela užívá i označení glam/pop a soudě dle skladatelského nadhledu, svěžích nápadů a pestrosti skladeb samotných, není to vůbec označení nemístné. Mohou být bez větších komplikací nazýváni tuzemskými pokračovateli slavných britských kytarovek, které svůj projev už od devadesátých let stavěly na okázalé hře s melodiemi a propracovaných aranžích. Novinka je vlastně dostatečně různorodou a muzikantsky vyspělou kolekcí na to, aby jí člověk šmahem přisoudil nějakou povrchní nálepku. I přímočará a bez komplikací poslouchatelná hudba může být tvořena s patřičným kumštem.


Skladby THE DRAIN stojí na zurčivém kytarovém zvuku a rovných rytmech, ale okouzlují především melodickými retro refrény podporovanými vrstevnatou elektro aranží, kde nezůstane jen u klávesových podkresů a smyčců, ale dostane se i na dechové nástroje, případně i dívčí doprovodné vokály a jiné osvěžující prvky. Jeden příklad za všechny budiž song „Sniff It Up“, který do sebe vtahuje libozvučné inspirace z oblasti R´n´B či soulu. Zajímavé na tvorbě THE DRAIN je vkusné propojování retro stylizace s moderně znějícími zvukovými vychytávkami. Z vyznění je poznat, že si THE DRAIN dali na výsledku opravdu záležet, případně, že s nimi v Amákově vyhlášeném studiu Golden Hive pracovali ti nejpovolanější. Producentem desky byl v jejich případě poprvé člověk říkající si Néro Scartch. Silným prvkem sestavy je osoba zpěváka Daniela Šubrta, jenž nejenže vlastní opravdu zajímavou a britsky autentickou barvu hlasu, ale je i převážným skladatelem, hudebníkem s všestrannými schopnostmi. Hudba THE DRAIN sice není úplně čistě o něm, ovšem právě tento výrazný frontman dokáže skladbám vdechnout bezstarostnou náladu a patří rozhodně k tahounům projektu.Své inspirace THE DRAIN možná nachází spíše u kapel jako KAISER CHIEFS nebo ARCTIC MONKEYS, než aby z jejich projevu byla cítit náklonnost ke globálním ikonám typu znuděných OASIS či podobných velkých institucí. Beatlesáckou lehkost však jejich glam-rockové manýře nelze odepřít. THE DRAIN jsou klubovou partou, i když by jí při větší snaze o zviditelnění a touze oslovit širší pole posluchačů vůbec nemuseli být. Osobně jejich potenciál vnímám jako o dost větší. Mám za to, že obdobně dobře dělaným kytarovým pop/rockem se tu v posledních letech nikdo neprokazuje. 


Svou glamovou hravost kapela potvrzuje hitovými tutovkami: „Too Old 2 R´N´R“ , drásavě stylizovanou hymnou, ke které byl nahrán zajímavý videoklip,  „Kill Love“ rafinovaný song, jenž působí nejen díky své melodice hodně báječně a cool, ale neschází mu ani styl a nápady, no a konečně třeba „Oh, David!“ , jenž je hravou jízdou, kde si kapela bere za úkol personálně zviditelnit svého bubeníka coby nejopomíjenějšího člena. I další skladby nepostrádají nápadné kouzlo, což je případ třeba „Hideaway“, z které prýští nostalgická atmosféra, kde nelze nevzpomenout nápadnou blízkost k projevu třetího Beatla George HarrisonaMateriál působí velmi uvolněně, přesto jsou skladby zaznamenány se vší vážností a díky své různorodosti tvoří poutavou skládanku, jenž se velmi dobře poslouchá. THE DRAIN prakticky velmi seriózně a zdařile navazují na předchozí alba jako „We, Love, We“ nebo „Bangolia“


Škoda, že se podobné hudbě v našich zeměpisných šířkách dnes nedostává až tolik pozornosti, jakou by si skutečně zasloužila, což rozhodně nevidím pouze jako problém současné doby a odklonem zájmu mladých lidí od kytarové hudby. Při znalosti čtyř kvalitně zpracovaných nahrávek THE DRAIN, lze prakticky tohle stále neznámé jméno kapely omluvit snad jen ne zrovna účinnou propagací a malými koncertními aktivitami, když už tedy oželíme narážky na opravdu blbý vkus machisticky orientované rockové veřejnosti vyžívající se v bodrosti a českých textech pro správný chlapy. THE DRAIN jsou jinde, mají prostě styl.


26.10.2021Diskuse (11)Stray
janpibal@seznam.cz

 

DarthArt
28.10.2021 16:56

Jo, tak už na FCB vzkaz, že se koncerty chystaj. Těším se jako malé dítě!! :)

 

DarthArt
28.10.2021 16:53

Jo, 90 %, přesně takhle to slyším i já ;)

A doufám, že se ta kapela probere a začne pořádně hrát - na koncertech v klubech a fesťácích, nikoli někde před horolezeckou stěnou v Čakovice Cascades.

 

Stray
28.10.2021 16:48

Někdo se obléká jako Thomas Tuchel nebo Jürgen Klopp, někdo pro sebe objevuje takovéto rokenrůlky. Co mám kabelovku s Premier League, dělám obojí. Nejde jinak, výjimečně upravuji hodnocení THE DRAIN na 90%, fakt je to super, ale to člověk musí ty rokenrůlky nejdřív cítit.

 

Kelly
27.10.2021 23:40

Teda pane domácí, kam chodíte na takové české pecky? Ani na serveru Discogs o nich nevědí. Tajemná kapela. I předchozí deska Bangolia je pecka. Jak by řekl klasik: Ti ale válej, pane Valdauf.

 

Pekárek
27.10.2021 20:42

Ťuknul jsem to na Bandcampu a pohoda!

 

DarthArt
27.10.2021 08:33

Ze zahraničních mě letos takhle oslovila GRETA VAN FLEET, podobný výtrysk jara v zazimované zahrádce .... Letos se nějak daří! :)

 

Stray
27.10.2021 08:32

V článku jsou tři odkazy na songy.

Mě hlavně přijde škoda, že co kapela nažene talentem - studiovou, skladatelskou a řemeslnou stránkou věci, tak to pak zazdívá po stránce nulového proma. Pět let jsem o nich nikde neslyšel a tehdy jen protože mám odpovídájící hudební záběr a zajímám se, pátrám, prakticky běžnej posluchač rocku o THE DRAIN vůbec neví. V roce 2013 kontaktovali mě, napsal jsem tehdy recku na zdařilou věc. Jinak bych je také nepodchytil. Škoda, že žijou v nějaký svý bublině usazený mezi Hanspaulkou a Karlínem.:-)

 

DarthArt
27.10.2021 08:28

Hivris: Já před pár týdny projížděl vlastně celý web - nějaké starší rozhovory, nějaké starší nahrávky, nějaký seznam koncertů ... nula. Jakoby ta kapela neexistovala. S výjimkou toho Bandcampu, to je pravda. A FCB, kde se toho obecně moc nedozvíš. Pravda, možná už jejich promo není stavěné na moje dědkovské návyky, ale i tak ... ta informační nedostupnost je pro mě v přímém rozporu s tím, jak je ta kapela skvělá. Možná si ji představuju v těch mých devadesátkách, kde je na přední straně Big Bangu, hraje z nezávislých rádií a někde v Belmondu předskakuje třeba L7 nebo Manic Street Preachers. Nebo klidně ve Sportovce Mansonovi. Každopádně od nich ke mně zavanul ten tvůrčí vítr, který jsem už dlouho dlouho nepocítil ...

 

Hivris
27.10.2021 08:06

DarthArt: Bandcamp profil je aktivní, ale nabízí jen digitál a vinyl:
https://thedrain.bandcamp.com/

Mě recenze neskutečně navnadila, klipovka taky, jen mít na všechnu tu novou
muziku čas. Mám to ve frontě s poslední Pekárkovkou BETWEEN THE PLANETS.

 

DarthArt
27.10.2021 00:44

A ty aranže ... do prdele !!!