Boomer Space

THE SWORD - Apocryphon

Další z amerických kapel, která přináší stoner metalové retro do současnosti. THE SWORD toho mají na svém kontě už celkem dost a tak je jejich čtvrtá deska záležitostí, která poněkud méně tlačí na pilu a prostě si jen tak v pohodě odehraje ty své dunivé songy, čerpající jak jinak než z odkazu legendárních BLACK SABBATH. Vlastně mám z ní pocit, že stejně jako v případě Švédů WITCHCRAFT, jde o jaksi řidší a méně pozoruhodnou záležitost v tomto retro-hudebním ranku. Posluchači, které právě tahle nahrávka nějakým způsobem osloví, se budou rekrutovat zejména z řad nadšenců, kteří přímo vyhledávají tento úzce vyprofilovaný druh kytarové hudby. Novinka, stejně jako několik předchozích děl, nebortí žádná zaběhlá pravidla, prostě jen přináší poměrně vyrovnanou sbírku riffovitých čísel, ukuchtěných přesně tak, jak si uctívači sedmdesátých let žádají. Jde tedy o čistě stylovou věc.


 

Co se mi však na THE SWORD obzvláště líbí je grafické zpracování doplňující jejich nahrávky, protože jak logo, tak obaly všech alb, jsou zkrátka lahůdkovou záležitostí. Hudebně však jde o vcelku průměr, který může být zaměnitelný s desítkami stylově spřízněných souborů z americké undergroundové scény. Já osobně tedy raději sáhnu po rock´n´rollově uvolněnějších, avšak skladbově nápaditějších GRAVEYARD, případě po více klasicky metalové a rovněž více melody záležitosti, jakou jsou po mnoho let třeba Amottovi SPIRITUAL BEGGARS.


Američané THE SWORD jsou na můj vkus stále příliš svázáni undergroundovým přístupem, což je patrné na skladbách, kterým schází výraznější producentský zásah, lépe řečeno, jsou si vcelku podobné, takže výraznějších momentů se zde dostává v poněkud skromnějším počtu a vylézají až po důkladnějším průklepu. Dnešní hektická doba to však nějakým důkladným průklepům zas až tolik neusnadňuje, posluchač se rozhoduje co nejrychleji, což THE SWORD příliš nenahrává. Zkrátka a dobře, pro retraře rozhodně zajímavá věc, pro všechny ostatní opravdu nic co by zvedalo krevní tlak.


23.08.2013Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz