Boomer Space

THE DARKNESS - Hot Cakes

Nikdy dříve bych nevěřil, že zařadím kontroverzní Angličany THE DARKNESS mezi soubory, které si občasně rád pustím. Když před devíti lety vylítli se svým debutem „Permission To Land“ do čela domácích hitparád, působili spíš jak pouhá parodie na původní glamovou éru sedmdesátých let, než jako seriózně zamýšlený band. Hawkinsův otřesný falzet jsem totiž nemohl vystát a jejich hudba působila hodně vyumělkovaně a nepůvodně. Vše jakoby bylo nastylizováno pouze na oko a s cílem tak trochu šokovat, hlavně když se lidé zasmějí. Kapela vrstvila přihlouplá klišé a songy mi přišly jakoby spíchlé horkou jehlou.


Dva roky poté následovala druhá deska „One Way Ticket To Hell …And Back“, kterou jsem samosebou tak trochu ignoroval, a pak se najednou po anglických vtipálcích slehla zem. Až minulý rok na podzim (zhruba rok po znovusjednocení) jim vyšla třetí řadovka „Hot Cakes“, která nejenže upoutá výtečným obalem, ale nabízí i poměrně solidní porci hardrockové hudby, oslavující hrdiny našminkovaného bubblegumu vcelku zdařilým materiálem. A světe div se, byť znovu nepůvodní a pramálo originální, tentokrát jim to všechno mnohem více funguje, takže musím přiznat, že se „Hot Cakes“ opravdu velmi dobře poslouchá. Jde o jejich nejlepší desku.
Projev dnešních THE DARKNESS je tedy jakousi kombinací mezi dávnými glam rockovými formacemi typu SLADE a hudbou, kterou v úsvitu svojí dráhy vešli ve známost fenomenální QUEEN. Jasně, na tyhle borce THE DARKNESS nikdy mít nebudou, ale s novinkou dostáváme i tak velmi zábavnou a profesionální prácičku, kde není nouze o nějaký ten odlehčený rockový hitík (zejména první čtyři songy), občasnou baladičku, nebo dokonce song beroucí plnými hrstěmi ze staré britské školy heavy metalu, zde vrchol alba - „Street Spirit (Fade Out)“ - který se vykazuje doslova parádním kytarovým riffingem. Třetí album THE DARKNESS považuji dozajista za jejich kvalitativní vrchol, který však téměř jistě neuspěje, jako tomu bylo onehdy v případě otřesného (nebo otřesně slavného?) debutu.


06.03.2013Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz