Boomer Space

TESTAMENT - The Legacy

Neříká se nadarmo, že být ve správný čas na správném místě je základem veškerého úspěchu, ale u TESTAMENT, kteří svůj talent dokázali vtěsnat i do drážek mnoha následných skvělých alb, nešlo nikdy jen o náhodné načasování. Kapela byla založena již o tři roky dříve a její původní název LEGACY byl s příchodem zpěváka Billyho změněn na výraznější TESTAMENT. Dvoumetrový obr Chuck Billy s indiánskými předky a hlasem burácivým jako mohutný zvon nahradil v sestavě Steva „Zetra“ Sousu, který krátce před tím odešel do řad spřátelených EXODUS. Materiál na první album byl však již hotov, a tak Chuck Billy svůj projev na této desce přizpůsobil vokálním linkám, které byly napsány ještě pro jeho předchůdce, přesto potvrdil, že kapela v něm nalezla toho pravého.Kvintet ze San Francisca vedený dvojicí znamenitých a zároveň tolik rozdílných kytaristů – bravurně sólujícím Alexem Skolnickem, jehož výstupy mnohokrát obohatily hutný thrashový válec o rockově klasičtější prvky, a pilným riff mistrem Ericem Petersonem držícím skladatelskou taktovku pevně v rukách – nenechal nikoho na pochybách, že v jejich případě půjde o skutečné a trvanlivé oživení už léta fungujícího žánru. TESTAMENT dokázali, že není důležité být v rámci žánrů průkopníkem, protože není lepší ten, kdo je první, ale ten, kdo je prostě lepší. A tak v době, kdy již řada kapel z první vlny thrashe, o kterých se dnes sotva kde dočtete, pomalu ztrácela dech, oni teprve ze zálohy zaútočili silou neslýchanou. Jejich první úder byl smrtelným pro řadu konkurentů, a tak od tohoto momentu i thrashmetalový styl počal procházet jistou rekrystalizací. Slabé kapely začaly hromadně vymírat, zatímco silné přežívaly a stávaly se techničtějšími, vyhranějšími, prostě dospělými. 


Z dnešního pohledu je „The Legacy“ možná posledním velkolepým thrashmetalovým debutem reprezentujícím prvotní vysokorychlostní formuli žánru a jeho ničím nespoutaný výraz. Album dalo metalovému světu mnoho silných skladeb, stojících zejména na pestré paletě kytarových figur. Hutná riffová smršť, která drtila všechny nepřipravené, kteří v panickém úleku lapali po dechu, byla obohacena Skolnickovými blankytnými sóly a vyhrávkami. Tyto zvukové drahokamy z nahrávky udělaly něco víc než jen bohapustou rubačku. Schválně si poslechněte sólo v závěrečné „Apocalyptic City“ a možná mi dáte za pravdu, že takovým kytarovým střelcem se nemohla pochlubit žádná z tehdejších extrémně metalových kapel. Celou nahrávkou se táhne dunivá atmosféra temna a záhrobní agónie, která všechny nástrojové položky přirozeně spojuje v neproniknutelný celek. Ať už je vaším favoritem úvodní velkolepá „Over The Wall“, či smutným kytarovým kouzlením v úvodu opatřená „Burnt Offerings“, která se vzápětí zlomí v drtivou jízdu nebo asi nejznámější skladba „Raging Waters“, vždy budete mít ve svém výběru pravdu. 


Album i z dnešního pohledu nemá slabších míst. Mým osobním favoritem je „Alone In The Dark“ s legendárním refrénem, ale jinak opravdu nejde vyvyšovat jednu skladbu nad druhou. V takto semknutém celku to totiž ani není možné. Chuck Billy se zde sice teprve rozezpívával (zde spíš rozeřvával) a svůj nenapodobitelný hlas naplno rozvinul až na dvojce „The New Order“, ale o to už dnes vůbec nejde, protože v budoucnu byl pro TESTAMENT právě tím žolíkem, který dokázal bez mrknutí oka jak fantasticky odzpívat epickou baladu, stejně jako silně a brutálně zařvat v masivní řežbě.


TESTAMENT se tímto albem zapsali nesmazatelně do thrashmetalové síně slávy a to měli před sebou ještě mnoho znamenitých alb, ať už ve své dlouholeté sestavě: Chuck Billy, Eric Peterson, Alex Skolnick, Greg Christian a Louie Clemente, nebo s novými hvězdnými příchozími (Murphy, Tempesta, Hoglan, Smith, DiGiorgio, Lombardo), kteří se objevili na dalších nahrávkách v polovině a v průběhu devadesátých let, kdy TESTAMENT počali tíhnout k o poznání větší agresivitě. Truhlice plná závětí se v roce 1987 teprve započala odkrývat a budoucnost stála opravdu za to.


04.12.2015Diskuse (6)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Zetro
04.12.2015 21:35

Samozrejme,ze za 100% jak inac ,a nech sa bársktorý cucák rozdrapuje jak chce ,ze je pre neho kapela precenovana :),ja som to zazil ked to vyslo a zili sme s tym!Fakt prve dve dosky su legendarne!

 

romant
04.12.2015 14:32

Mě vždycky fascinovalo sólo v Over the Wall a pak nátěr Curse of the Legions of Death. Album vynikající, škoda horšího zvuku. 90%

 

rumcajs04.12.2015 10:08

Bez diskuse jedna z nejzásadnějších kapel žánru. Debutová deska je každopádně za 100%, New Order pak za 105 % :-). Vyjádřím se i ke zmiňovaným dalším albům, když už to byla zmíněna. The Low - pro mě neposlouchatelné album, které si netroufnu hodnotit. Demonic - absolutní pecka, která sice není na takové úrovni jako první dvě alba nebo The Gathering, ale stojí těsně za nimi, bok po boku s Dark Roots of Earth.Nicméně první dvě desky jsou absolutní skvosty světového thrashe a hudby vůbec.

 

Stray
04.12.2015 09:44

Tak to vypadá, že tu recenzi na "Low" budu muset napsat. :-) "Demonic" po mě vůbec nechtějte. S Mereszovým názorem vůbec nesouhlasím, ale je dobře, že ho napsal. :-) Tesťáč miluju, zvlášť po jejich koncertě v Plzni na Metalfestu letos v létě, jejich alba do 1992 mám moc rád a vlastně jsem se v rámci bydliště tehdy (1989) stal jakýmsi průkopníkem poslechovosti hudby Testament, ta kapela byla z počátku pro všechny Kreatory a Sodomity velkou neznámou.:-)

 

Valič
04.12.2015 07:42

100% První dvě alba byla vynikající, další tři se mi taky hodně líbí, ale moje hodnocení by se pohybovalo někde mezi 80 až 90 procenty. Z dalších desek bych 100% dal Low, The Gathering a možná ještě The Formation Of Damnation (Demonic a Dark Roots Of Earth za 80%). Chucka Billyho považuji za jednoho z nejlepších zpěváků v rámci žánru a tvorbu Testament za po všech stránkách kvalitnější než některé novější výplody (bývalých) "najväčších majstrov žánru" (nebudu jmenovat, Mustaine a Ulrich vědí, o kom mluvím). :-) Meresz: Tvůj názor si samozřejmě přečíst nemusím, ale už se bohužel stalo. :-(

 

Meresz
04.12.2015 01:18

Preceňovaná kapela, ktorá na najväčších majstrov žánru nikdy nemala. The Legacy je ešte celkom OK album, ale tie ďalšie už nestoja za veľa (ak to mám napísať slušne). Najbližšie až Low mi príde akceptovateľný. A na margo toho burácajúceho hlasu Chucka Billyho, jeho spev je to čo mi na albumoch Testament veľmi vadí a jeho hlas sa mi nepáči, na svojho predchodcu ktorý sa blysol v Exoduse vôbec nemá - ale to celý Testament :) Trochu kontroverzný názor, ale aj taký si prečítať musíte :)