Boomer Space

TESTAMENT, DEW-SCENTED, BLEED FROM WITHIN - Praha, Nová Chmelnice, 26.března 2013

Kalifornská thrash metalová stálice se v posledním březnovém týdnu představila v Praze, a tak odehrála až neočekávaně rutinní sadu poctivého old-schoolového nářezu. Když budu rozebírat právě podmínky, které ovlivnily výsledek večera, pak to byly rozhodně prostory sálu Nové Chmelnice, do kterých se příznivci TESTAMENT vtěsnali jen tak tak. Tato skutečnost jednoznačně mohla ovlivnit i fakt, že se celý večer v podstatě zápolilo se zvukem, který častokrát působil jako velmi těžko rozšifrovatelná hluková koule, ve které se daly rozeznat písničky jen při zvýšené snaze. Nešlo o jev, který by sice trval po celou dobu večera, ale určitá místa vystoupení byla (řečeno diplomaticky) trochu problematická. Z toho vyplýval rovněž relativně rutinní, a tak trochu neemotivní projev kapely, která kdykoliv jindy působí velmi živelně, spolupracuje s fanoušky a častokrát je zapojuje do koncertu. To se ten večer nedělo, nebylo totiž snadné stát bez hnutí na místě s malou šancí na přesun kamkoliv.


Tak tedy všechno pěkně popořádku. Obě předkapely nepřinesly téměř nic, co by ve mně zanechalo nějaký dlouhodobý zážitek, i přestože druhá a zkušenější z nich -  DEW-SCENTED, masírovala v sále hustě nahňácaný dav svým poctivým riffingem, který se nacházel někde na hranici mezi slayerovským thrashem a death metalem zkraje devadesátých let. Nedalo se čekat, že bych se na základě jejich vystoupení začal pídit po jejich deskách. Ještě hůře na tom byla uštěkaná metalcoreová omladina BLEED FROM WITHIN, což byla „tzv.trendy-nářez kapelka“, jakých vidíme i na českých pódiích desítky. Přejděme tedy k hlavním hvězdám večera.Už od prvních momentů bylo jasné, na koho do Chmelnice zhruba čtyřsethlavý zástup fanoušků přišel. TESTAMENT jsou již dávno legendou, ohromnou thrashovou institucí, pamatující zlaté časy žánru, jenž se zrodil v lůně osmdesátých let a postupem doby zažíval jisté vývojové etapy. Popularita této tvrdé hudby je stále velká, o čemž svědčil doslova natřískaný barák. Na začátku koncertu, v době kdy zvukaři sváděli boj s přeplněným prostorem (zvuk působil velmi přehuleně), se hrálo zejména několik položek z poslední řadovky „Dark Roots On Earth“ („Rise Up“, „Native Blood“, „True American Hate“ nebo titulní věc). U skladeb mírnějšího tempa, jako byla třeba právě titulka „Dark Roots On Earth“, nebo další koncertní klasika ve středním tempu „Practice What You Preach“, byl zvuk zjevně nejlepší. V těchto momentech bylo možné obdivovat hromový hlas Chucka Billyho, který se jinak, i přes svou neoddiskutovatelnou sílu, velmi často ztrácel. V některých momentech byla hluková masa tak silná, že mne napadla myšlenka na možné proražení postranních oken v sále směrem do Koněvovi ulice.


Jednoznačným králem koncertu byl Alex Skolnick, jehož nástroj oblažoval i ve chvílích totální riffové masy a ozvláštňoval neprostupný kytarový vál bleskovými vyhrávkami a sóly. Hrálo se hodně rutinně a kapela neprojevovala příliš emocí. Nepřišla s ničím nad rámec odehraných skladeb v rozmezí pětasedmdesáti minut. Chuck Billy nemluvil víc než bylo nutné, a co mě ten večer překvapilo, ani se moc nesmál. V tomto ohledu si zjevně nejvíce užíval koncert právě Alex. Z prvních dvou památných alb zazněla celá řada klasik – tedy jmenovitě „Burnt Offerings“, „Over The Wall“, „Into The Pit“, „The New Order“ a „The Haunting“. Velmi nadšenou odezvu fanoušků si získal úsek skladeb z alba „The Gathering“, kterým vládla namáklá vřava „D.N.R.“, a pak taky samozřejmě pilotní singl z comebackové a nyní již předposlední řadovky, jenž nese název „More Than Meets The Eye“.


Z celkového pohledu to byl vcelku zdařilý večer, u něhož byl jediným problémem malý prostor a s tím související nepohodlí a rovněž poněkud přeřvaný zvuk, který musel být v průběhu koncertu regulován a krocen. Jinak vidět TESTAMENT v akci je vždy zážitek. Při srovnání s listopadovým vystoupením ANTHRAX, však dávám své body jednoznačně newyorské partě, která působila, že hraje s větší chutí a elánem.


01.04.2013Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz