Boomer Space

TANKARD - One Foot In The Grave

Musím říct, že tahle aktuální várka frankfurtského piva mne chutná, netvrdím však, že jde o nejlepší desku TANKARD od časů jejich komerčního bestselleru „The Meaning Of Life“ z roku 1990, ale vyvážený poměr přidaných ingrediencí má bezesporu svou poutavou chuť a výživnost, která navíc nahrávku nestrhává do nepatřičných míst. Tedy ani do sféry alk(e)holických kolovratů, buranské rozjuchanosti či podbízivosti, schopné za každou cenu zaujmout širší fanouškovská pole, ani si na ní Germáni, po více než třiceti letech fungování v branži, rázem nehrají na bůhvíjaké tvrďáky a na místo agresivní řevnivosti myslí také na obstojné skladbové ošetření a pestrost, a to prostřednictvím zkušených muzikantských výkonů majících za následek poněkud barvitější výsledek v rámci rychlého a tvrdého metalu. Album patří věrným a je opět postaveno na ostrých kytarových riffech, bleskových sólech a kvalitní narvané rytmice. Když se k tomu připočte poutavý chraplák, jakým se vykazuje zdejší zavedený křikloun Andreas Geremia, přezdívaný jednoduše Gerre, máme zkrátka co do činění s poctivým metalovým albem, vytvořeným v nejlepší tradici těch zajímavějších nahrávek TANKARD. Zkrátka jde o semknutý materiál od bezesporu velmi vyhrané partičky, vykazující se i nadstavbovou rovinou, díky které jsou tito věčně žízniví pánové právem počítáni mezi Velkou čtyřku německého thrashe.Své samozřejmě dělají i texty, ve kterých jsou znovu rozebírána palčivá společenská témata. Ať už jde o kritiku církevních institucí v úvodní a zjevně jedné z nejlepších jízd nahrávky, skladbě „Pay To Pray“, odsouzení politické honorace („Don´t Bullshit Us“) a upocené novinařiny („Arena Of True Lies“), co se v současné realitě stala jedním z nejšpinavějších povolání. Posledně zmíněný song potvrzuje navýšenou různorodost instrumentace, neboť kytary zde trilkují a vyšívají melodické miniaturní vzorky takovým způsobem, jakoby se snad jednalo o song od HELLOWEEN. Dále jsou zde i vyloženě krutá témata („Syrian Nightmare“), nebo naopak tragikomika v podobě upozornění na neodvratně se blížící stáří členů kapely, ta náleží titulní skladbě „One Foot In The Grave“. Vždy se jedná o zajímavé téma, které je vetknuto do instrumentálně perfektně odehraného a zvukově ošetřeného nářezu. 


Pakliže mohl mít v uplynulém čtvrtstoletí někdo pocit, že se TANKARD stali snad nějakou divnou sranda kapelou, může tahle deska patřit překvapivě k těm, které mohou tento ukvapený názor bez výraznějšího zaváhání popřít. Dlouhodobě pivu fandící kapela totiž nahrála velmi dobrou desku, jejíž poslech baví a za žádných okolností nepůsobí senilním či jednoduchým dojmem, spíše naopak. Mám pocit, že zde TANKARD po mnoha letech zkrátka chytili ten správný švih svých památných alb z osmdesátých let a k dobré náladě old-school posluchačům navíc dopomůže zelený maskot Alien vyskytující se na obale tohoto nového korbelu.


21.07.2017Diskuse (9)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Bluejamie65
31.07.2017 14:14

To Stray: to já radši poslouchám After Eternity - Driftning :-)))))))))(https://www.youtube.com/watch?v=xdn7zkqTZ50)

 

Valič
31.07.2017 09:51

Tak tomu říkám skandální odhalení. Gerre se v rozhovoru pro Rock Hard podřekl, že pivu vůbec nerozumí a nejraději pije jakési břečky ze zkvašených jablek! Celá ta pivařská image kapely je tím pádem pouze jedno velké šméčko na lidi. Hanba!

 

daveyy23.07.2017 10:57

Já rozhodně potěšený jsem a album je fakt nejlepší za dlouhou dobu. Sólové vyhrávky nedělají ostudu a celé to odcejpá. Palec nahoru!!

 

Stray
21.07.2017 13:40

Já ti dám trpaslíky z příhraničních tržnic. :-) https://www.youtube.com/watch?v=sC_t4fgdr2w

 

Stray
21.07.2017 13:37

DarthArt: Tak si někde na YT poslechni The Morning After a ten dojem ztratíš. :-)

 

DarthArt
21.07.2017 13:07

Některý jejich obaly jsou takový.... německý. Podobný motivy se daj prohlížet v tržnicích nedaleko hranic (Cheb, Moldava, Varnsdorf, Hřensko)... :):):)

 

DarthArt
21.07.2017 13:03

TANKARD je jedna z kapel, od které znám jenom obaly... i když jsem si je vždycky chtěl aspoň zkusmo poslechnout :) Moment, vlastně hovno, jednou jsem koupil album Two Faced... a moc mě to nebralo... kde ta kazeta asi skončila?

 

Ladislav21.07.2017 08:26

Nič moc teda, nejak ma to vôbec nebaví - 6/10. Pusťte si hneď po tomto takú Beast Of Bourbon či Beauty and the beer, a to je teda iná káva! :)

 

Valič
21.07.2017 08:10

80% Velmi povedené album, kterým si sice kapela moc nových fanoušků nezíská, ale ty staré určitě potěší.