Boomer Space

TAKIDA - The Agony Flame

Kdysi si je vybrali jako jednoho ze svých koní Roadrunner Records, ale nakonec z toho nic nebylo. Přestože mělo být. Dnes jsou u Napalm Records. Není to metalová kapela, ale label je prostě chce mít. Buď věří, že se to jednou prolomí a přijde velký úspěch, nebo je považují za skvělou skupinu, ať to stojí, co to stojí. TAKIDA je po více než dvaceti letech existence a deseti albech stále úspěšná ve Švédsku, ale pořád se nic neděje na mezinárodní scéně. V rámci stáje Napalm je sledovanost kapely spíš menší než větší a po tolika letech fungování se to asi nezmění. Trochu známá je skupina v Německu, kam se letos na jaře vydá na turné. Jedna zastávka bude i ve Švýcarsku, druhá v Rakousku. Jinde nic, v Česku nebyli nikdy…


Nová deska je ale jako obvykle výborná. Instrumentálně ani aranžérsky tam není nic, co by vybočovalo ze standardu: normální rock s občasnou drsnější strunou a klasickými aranžemi sloka/refrén, sloka/refrén, sloka/refrén, konec, v některých písních obohacených občasným mostem nebo sólem. Na první pohled nic zvláštního. V reálu to je ale kapela, která se zadře pod kůži. Jednoduchou, ale poctivou písňovou formou, vemlouvavým vokálem Roberta Petterssona, hypnotickým zvukem nástrojů i celkovou produkcí, ale především schopností napsat dobrou a zapamatovatelnou melodii, která nutí zapnout instantní repeat a vše opakovat dokola a dokola. Textům metalových kapel se většinou moc nevěnuju. Je jim v těch growlech apod. těžko rozumět, takže si je i člověk znalý angličtiny musí vyhledávat. Někdy jsou skvělé jako u INSOMNIUM, a vytváří to tak krásnou nadstavbu k písním, jindy jsou jako u ARCH ENEMY, a tak je lepší se soustředit na hudbu.TAKIDA má dobré texty a kapela ví, o čem mluví/chce zpívat. Nadstavba tu je a člověk se vedle melodií může zasnít do těch příběhů o lásce, osamělosti, neporozumění a existenci. Příběhů, které neznějí klišovitě. Příběhům, které kapela dokáže podat tak, že jim věříme. TAKIDA nás dokáže praštit kladivem tak, že bloumáte sami nocí a přemýšlíte, jestli to celé dává smysl.


Dvě skladby ze současné desky jsou pro mě zatím nejlepšími písněmi roku. „Your Blood Awaits You“ a „Nothing but a Misplace“. Která je lepší, se nemůžu rozhodnout. Výborné texty jen korunují krásné melodie, které jsou základem celého zážitku. První o vztahu matky s drogově závislou dcerou, druhá o milostném vztahu, který nikdy nemohl fungovat. Dalšími skvělými písněmi jsou „The Loneliest Hour“, „The Other Side“, „In Time“, „Sickening“ nebo „Isolated (Smoke and Mirrors)“. Zbytek desky také nedělá ostudu. Obě nejlepší skladby – „Your Blood Awaits You“ i „Nothing But a Misplace“ – hraje TAKIDA i během letošního turné. Na začátku dubna jsou v Lipsku a pak i v Norimberku. Nepočítám, že k nám brzy dorazí, takže nezbývá než vyrazit do Německa a okusit je i naživo.


05.03.2024Diskuse (5)Gazďa

 

Gazďa
13.03.2024 20:48

Jen jsem místo svého jména vyplnil omylem tvoje :)... přemýšlel jsem teď chvíli, ale neznám. Nevěnuju se rocku, i když ho mám rád, nemám tolik času. Na Takidu jsem narazil jen, že jsou u Napalm. Když se nad tím zamyslím, tak mě spíš napadají lidí jako RUfus Wainwright. Ne že, by to bylo hudebne stejné, ale má výrazné nekomplikované melodie a taky ví, o čem zpívá. Ale proč mě napadl zrovna on, nedokážu říct. Asi, že se tomu rocku tolik nevěnuju. ALe tak mám nějak pocit, že z Takidy by taky mohli být hezké šansony...

 

R051
11.03.2024 20:32

Ha, tak to byla chvíli solidní schíza. :) Kouknu sem a říkám si: "ty vole, kdy jsi to psal? Beztak jsi se ožral a neodpustil si nějaký blábolivý výlev?"

Jasně, že Judas jsou dědci, jenže tvrdí, žádné slečinky :)

No a když už jsme u toho, znáš něco podobného jako tAKIDA? Pár takových kapel jsem asi už slyšel(a zapomněl na ně), ale chytla mě jedině tahle.

 

Gazďa
11.03.2024 19:16

R051: mají fakt talent na to složit melodii. Už se tu opakuju, ale překvapuje me, že nejsou větší. Všechno má svůj čas... Takida... Judasové (a oni nejsou dědkové??? :))

(omlouvám se za omylem provedenou krádež identity :))

 

R051
11.03.2024 19:14

R051: mají fakt talent na to složit melodii. Už se tu opakuju, ale překvapuje me, že nejsou větší. Všechno má svůj čas... Takida... Judasové (a oni nejsou dědkové??? :))

 

R051
07.03.2024 13:53

Palec hore.

Kdysi jsem to zkusil pustit kámošovi, poslal mě s tím do prdele se slovy, že dědkovatím a při poslechu těchto "smutníků" určitě roním stařecké slzy na deku Larisu a vůbec, že je to muzika pro baby, tak ať přestanu blbnout a jdu si pustit Judasy :)

Narazil jsem na ně náhodou někdy kolem 2011/2012(The Burning Heart), starší mě nějak zpětně nezaujaly, ale od téhle je mám komplet.