Boomer Space

STEVEN´S - Runnin´Man

Pokud se kapela českých dvacátníků prezentuje vymazleným pop/rockem, inklinujícím skrze prvky funky, blues a country k dospěláckému muzikantskému projevu, příslušícímu svou formou spíše ke konci minulého století, působí to v současnosti dosti neobvykle. V jejich koncertních performacích však není ani stopa po nějaké póze, za vším je poctivý přístup a vyhranost. Kdybych karlovarské STEVEN´S naživo nezažil v posledním roce hned dvakrát, neuvěřil bych. Tvrdím tedy, díky za každý podobný band, kde je prvořadá hráčská a skladatelská dovednost, nikoliv schopnost ovládání nejrůznějších softwareů. 


STEVEN´S mají americké rockové cítění doslova v krvi a působí natolik autenticky, jako kdyby snad za svůj život nikdy neposlouchali žádnou jinou hudbu, než tu vycházející zpoza Atlantiku. Jejich bílé popové blues je o to zajímavější, že mu nechybí muzikantská vytříbenost, zajímavé aranže a hlavně celková lehkost. Jde v podstatě o přímočaré, anglicky odzpívané rockové písničky, které staví na bezproblémové poslouchatelnosti a vyrovnané souhře všech nástrojů, zejména pak určující kytary a kláves.


Pro docílení více zaobleného, plnějšího a atraktivnějšího zvuku, se v jedenácti skladbách na jejich debutu objevují i ženské back-vokály a dechové nástroje. Žádná ingredience zvuku STEVEN´S si však nenárokuje dominantní postavení, takže i když se v podstatě jedná o kytarový band, nemáte pocit, že by šestistrunka na sebe strhávala pozornost, naopak pracuje pouze pro pohodovou poslouchatelnost všech písní. Z tohoto důvodu debutová deska „Runnin´Man“ (k poslechu zde) doznává, aniž by na to bylo hudebníky poukazováno, poněkud dospěláčtějšího charakteru. 


Jde o velmi kultivovaný, americký pop/rock, jaký byl v USA v oblibě zhruba od konce sedmdesátých let do přelomu milénia. Hlavní představitel kapely Štěpán Kordík je vlastně takovým českým Tomem Pettym, muzikantem, který přesně ví, jak vést svůj hudební rukopis a kam se svým bandem cílit. Je rovněž člověkem, který se dokázal obklopit partou sice mladých, ale do teamu výborně padnoucích a hráčsky schopných lidí.Za projekt STEVEN´S hovoří především dobré skladby. Těch je na prvotině nakonec jedenáct a všechny vlastní zajímavé momenty utvářející různorodý celek. Kapela skrze ně osciluje na hranici mezi hned několika žánry, navíc na každém z těchto území operuje s devízou výtečné záživnosti a s pop/rockovou melodikou, jež se ukazuje být pro jejich zvuk stěžejní. 


Máme zde skladby se silnou inklinací k funky, upomínající na zlaté časy dospěláckého pop/rocku osmdesátých let - viz třeba smyslně gradující „Lost Haven“ nebo groovovější a lehce najazzlý titulní kus vlastnící skvostné saxofonové vyhrávky, dále pak písně, které nezapřou důležitost koncertních aktivit - což se týká s předstihem vypuštěné vyřvávačky „After the Show (připomínající nějakou jižanskou klasiku sedmdesátých let určenou pro řidiče dálničních tahačů), či věcipřirozenou dominancí bluesového cítění, klíčové to vlastnosti zvuku STEVEN´S - viz třeba „Enough, jež plná dechových nástrojů a ženských doprovodných zpěvů, nebo hned úvodní parádička „Yes/ No“. Nachází se zde však i nějaký ten country úkrok stranou, jmenovitě „Down to the Valley“ s výtečným zvukem slide kytar, hammondů a foukací harmoniky. Velmi zajímavou položku představuje „Cobra“, netradičně postavená na zvucích indických nástrojů a psychedelickém blouznění v duchu exotické hudby odkudsi z orientu.


Celkově tak „Runnin´Man“ působí jako promakaná, vyzrálá a i k věku muzikantů samotných v podstatě zázračně starosvětská nahrávka, která si vůbec na nic nehraje, neboť ani samotní aktéři příliš netlačí na pilu, jen se ukazují být velmi dobře sehraným teamem vyznávajícím staré hudební pořádky v duchu rocku a popu poslední čtvrtiny 20.století.


15.09.2023Diskuse (5)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Widl
18.09.2023 15:31

Ale jo, pěkný zvuk a mix (krásně kulatá basa), umí hrát. Zpěv za srdíčko nechytne. Když v té Cobře vylezou nahoru back vokály v refrénu, je to hned jiný kafe. Ale kdyby tohle pouštěli v rádiu, tak mi to vadit určitě nebude, na prvotinu naprosto ok :)

 

Stray
16.09.2023 06:42

Oprava: lousknuti prstem

 

Stray
16.09.2023 06:41

Je pravda, že hlas je nejslabší místo. Kdyby si sehnal zpěváka s obhroublym a víc charismatickým projevem, určitě by se to ještě zvedlo. Čeština by tomu taky pomohla na originalitě. Já byl ovlivněn dvěma famoznima koncertama, kdy to tý kapele neskutečně maká. Na kousnutí prstem odstřelili po nich hrající Atavists a udělali z nich nic než bahno.

 

spajk
15.09.2023 23:20

Tak nakonec to na mě nemělo takový dopad, jak se po přečtení recenze zdálo. Přitom cítím, že lidi jako já by měli být cílovkou. Na tý desce je všechno dobře a přesto jsem zklamán. Skvěle zahrané s vynikajícím soundem. To klobouk dolů a jestli je borcům dvacet let, tak se i ukláním. Služebníček.
Jen bych to prostě nazpíval česky. Za prvé ta angličtina je dost prkenná a celý to shazuje dolů a v češtině by to mohlo mít šanci oslovit větší spektrum posluchačů. Tom Petty ani náhodou, to je největší klamavá reklama v dějinách CD. Tady postrádám v hlase jakékoliv charisma a spíš je mi nepříjemný svou homo barvou. Podobnou hudbu tady dělal úspěšně Janek Ledecký. Jen teda neměl tak sterilní písničky.
Ale jestli to klucí takhle chtěli, tak úplně v pohodě. Znít jako milion amerických barovek, muže být taky cíl. Co já o tom vím.
Nejvíc mě bavila poslední neilyoungovka Meaning Of Your Love. Ta je famózní.
Vedu borce v patrnosti a uvidíme, co druhá deska.
60%

 

spajk
15.09.2023 06:12

Blues, pop, jižanský, Tom Petty....to mě zajímá. Zkusím.