Boomer Space

SODOM - Decision Day

Čím více neklidná a temná je politická situace ve světě, tím lepší album němečtí SODOM vypouštějí. Novinka „Decision Day“ je patrně dílem, jaké bychom od kapely tak rádi slyšeli už před dvaceti lety, v dobách všeobecně vnímaných jako krize jejich militantního thrashe a odlivu zájmu o tuto druhdy výbornou kapelu z Gelsenkirchenu, jenž už letos funguje čtyřiatřicátou sezónu a všeobecně se za její zlatý věk považuje přelom osmdesátých a devadesátých let. Už předchozí počiny „In War And Pieces“ (2010) a „Epitome Of Torture“ (2013) byly metalovými fanoušky vnímány jako nahrávky, kterými se Němci vrací do té správné formy, nicméně novinka laťku ještě o kus posouvá, zní zlověstněji, temněji a hodně nebezpečně. Z mého pohledu tak jde určitě o jejich nejlepší album od počátku devadesátých let, které obsahuje všechny potřebné ingredience, jaké jsme kdysi tolik obdivovali na památných albech jako „Persecution Mania“ (1987), „Agent Orange“ (1989) a nebo snad i „Better Off Dead“ (1990) či „Tapping the Vein“ (1992).

 

 

Hlavní devízou je znovuobnovená skladatelská forma, která jde ruku v ruce s tématy nabízejícími se souběžně s aktuálním děním v Evropě (stálá hrozba teroristických útoků je jen jednou z příčin jedovatého Angelripperova naladění), válečnými konflikty na Blízkém východě a na Ukrajině a kontroverzními kauzami současného světa. Myslím, že Tom Angelripper v sobě znovu zažehl velkou chuť po popisu nepravostí všeho druhu. Kapele rozhodně prospívá, že současné trio je skvěle sehráno a šlape mu to i lidsky, což se projevuje na stále vysoké koncertní aktivitě. Hodně záleží na pozici kytaristy. V dělníkovi šesti strun, jako je právě Bernemann (Bernd Kost), mají SODOM záruku přísunu řady znamenitých riffů. Tento muzikant už nějaký ten rok působí jako stále se lepšící posila zvuku kapely a dost možná po dvaceti letech od nástupu nikdo nepochybuje, že jde o pravou náhradu legendárního Franka Blackfirea. Skvělý je i Marcus Freiwald (ex-DESPAIR, VOODOOCULT) za bicími, Makka totiž desku natřískal doslova parádně.


 

 

Do Angelripperova hlasu se vrátila po mnoha letech ona záhrobní špína, která tam naposled byla hodně dávno. Tom toho měl letos na srdci zkrátka moc a jelikož zřejmě není příznivcem politické korektnosti (který jedinec oblibující metal jím vlastně může být?), vysypal to ze sebe všechno pěkně od plic. Texty tomu také náležitě odpovídají. A o co tedy jde? Nejčastěji se objevují motivy, kde současný svět čelí zvůli a rostoucímu vlivu vyšinutých mocných jedinců, páchajících programové zlo – skvělý ponurý otvírák „In Retribution“ s mnoha vynikajícími kytarovými party a povedeným sólem, stejně tak je tomu u songu „Caligula“, kde vzpomínka na vládnoucího úlisného zločince z časů Římské říše působí rázem jaksi aktuálně. Neradostné jsou i další songy – houpavá „Strange Lost World“ - zde musím říct, že SODOM měli vždy patent na nějaký parádní valivě rozmáchlý kus ve středním tempu (kdysi „Remember The Fallen“ nebo „The Saw Is The Law“) a tento do oné škatulky zapadá, a hlavně „Vaginal Born Evil“ (směšný to název), který se týká tématu IS a dětí, dospívajících či čerstvě dospělých s vymazanými mozky, bojujícími v jeho řadách, a vraždění na území současné Sýrie a Iráku.

 

 

Ostatně souvisejícího tématu náboženství a jeho stinných stránek se týká ještě několik dalších skladeb – „Who Is God?“ (tu ostatně považuji za jeden z mála slabších momentů desky) a „Refused To Die“. A pak tu máme u SODOM již tradiční obor - hrůzy válek, jenž jsou zachyceny ve skladbách jako „Rolling Thunder“, „Decision Day“ nebo „Sacred Warpath“. Jasně, tahle deska nevznikla proto, aby sluníčkově zahřála, je to album SODOM pro příznivce jejich hudby, kteří ví, o co tady kráčí. Ve všech případech válečných nářezů jde o trefy do černého. Celkově má „Decision Day“ znamenitý mohutný zvuk, ohromnou divokost a vlastní onen epicky nadachmaný a zdánlivě nekonečný riffovitý arsenál thrashových kytar, jaké kdysi na sklonku osmdesátých let patřili právě k SODOM. Skvělou formu tudíž potvrzují i nářezy jako „Belligerence“ nebo „Blood Lions“. Tahle kapela už dávno ví, kde názorově zhruba tak stojí a jestliže se na politické úrovni jenom prázdně tlachá a nebo přiblble onanuje v rytmu smířlivé korektnosti, pak na novém albu těchto borců rozhodně ne.


Album zakoupeno v obchodě Music Records.


29.08.2016Diskuse (117)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Alda
17.11.2022 10:53

"New" SODOM - 40 Years At War:The Greatest Hell Of Sodom 2022 - dobře se to poslouchá!

 

Meres
07.08.2018 16:58

Potvrdzujem, že ceny za tie Destructiony sú nehorázne vysoké. To si snáď robia kozy tí High roller records :(

 

Pekárek
05.08.2018 17:20

Já to od nich beru přímo, prihodíš k tomu pár věcí z akce a zaplatíš tak poštovné. Cenovou politiku našich distributorů nechápu, ale asi ani to nemají zadarmo a hudba je byznys na hovno.
Violent force musím mít:)

 

Valič
05.08.2018 17:15

Pekárek: Jenže Mad Butcher vyšel tenkrát samostatně pouze na kazetě a vinylu. Spolu s Eternal Devastation se objevil už na první CD verzi z roku 1988. :-(

Je sice moc pěkné, že High Roller Records vydávají plno kvalitních re-edicí méně známých kapel z 80. let, ale některá jejich rozhodnutí vážně nechápu. Proč třeba nezařadili na None Shall Defy od Infernal Majesty ty dva bonusy z předchozí re-edice? Vždyť to byly povedené skladby srovnatelné s těmi ze základní verze alba. Další věc jsou ty jejich přemrštěné ceny. Teď u nich třeba vyšlo CD Malevolent Assault Of Tomorrow (1987) od Violent Force a přes české e-shopy se nedá sehnat levněji než za 620,- Kč. Tu desku mám sice hodně rád, ale dát za ni třikrát víc než za klasiky od Slayer, Metallicy nebo Iron Maiden? A to se ani nejedná o nějakou luxusní edici (je to CD v klasickém plastovém obalu zasunutém v papírové krabičce). :-(

 

Pekárek
05.08.2018 16:56

Valič: jasně:)
Destruction neprožívej a dopřej si autentický zážitek fandů, kteří to tenkrát dostali nejdřív samostatně:)

Ono je těch faktorů samozřejmě víc. Něco jiného je přisypat singlové či japonské bonusy k desce, která měla být kratší, např. s ohledem na marketingové nebo technické důvody, a něco jiného, když je lp uzavřenějším uměleckým dílem. Vyniká to především u koncepčních alb. Třeba singlovka Shrine jako bonus k Abigail samozřejmě otravuje.:)

Lord: No jo, ale teď je máš zremasterovaný:)

Remastery: Jednička Running Wild mě překvapila nekvalitou původní nahrávky. Koupě dobového vinylu bude asi nutností.:(

 

Valič
05.08.2018 16:07

Pekárek: Nebo Persecution Mania a EP Expurse Of Sodomy. :-)

Neskutečně mě nedávno nasštvali High Roller Records, když vydali ta dvě EP od Destruction samostatně. Mad Butcher má necelých 19 minut, jsou na něm čtyři skladby (z toho jedna cover verze, jedna instrumentálka a jedna znovu nahraná starší věc) a na Music Records ho nabízejí za "lidovou" cenu 369,00 Kč. To minialbum přitom bylo součástí všech předchozích CD verzí alba Eternal Devastation. :-(

 

Pekárek
05.08.2018 15:46

samostatný disk s bonusy je super věc. Když k jedné desce přidat, tak jen to, co k ní organicky patří. Napadá mě jako příklad Kráska a Radegast a Sedm životů k Radegastovi:)

 

DarthArt
05.08.2018 13:05

Lord VILE: No tak pokud to jde na disk už v prvním vydání, tak to samozřejmě jo. To je bonus jenom filozoficky, jinak to patří normálně k desce.

 

DarthArt
05.08.2018 13:01

Valič: No právě, vypnout. Kazím si poslech desky tím, že už tři písničky od konce musím myslet na to, že ji bude potřeba vypnout. Radši ať dohraje poslední regulérní písnička a pak ať je ticho. Konec, doznívání zážitku, čas pro zpracování vjemů.

 

Lord VILE
05.08.2018 12:23

Bonusy: Dnes je už to takový trend od firem na tahání peněz, že vycházejí ty dema, živáky, nebo záznam ze zkušebny jako bonusy u reedic řadovek viz DEATH/RELAPSE REC.Velká většína těchto tzv. "bonusů" však již vyšla někdy samostatně na ofiko či fan-bootleg CD a LP... ASPHYX, DEATH, DECEASED, DEICIDE, CANCER, CARNAGE, IMMOLATION, MONSTROSITY, MALEVOLENT CREATION, NECRONY, PESTILENCE, PUNGENT STENCH, MORBID ANGEL...atd, atd.!

Ale pokud je ten bonus k aktuálnímu albu = bonusová nová skladba nebo cover, tak proč by nemohl být součátí jednoho CD.