Boomer Space

SIXX: A.M. - Modern Vintage

Nyní, když se MÖTLEY CRÜE loučí s více než třicet let trvající kariérou, jenž posledních dvacet let spíš jen tak klopýtala, než aby skutečně jela, a to na svém bombasticky pojatém americkém turné „The Final Tour 2014“, jsou právě pro jejich šéfa, baskytaristu a hlavního skladatele Nikkiho Sixxe prvořadým hudebním projektem SIXX: A.M.. Ten kdo čeká pokračování ve stylu hair-metalových grázlů z osmdesátých let a naplnění oné dekadentně přisprostlé podoby rock´n ´rollu, ať si dá na hlavu pořádně studený obklad. SIXX: A.M. jsou kapelou zcela jiného ražení a je zde úplně jedno jestli to pro někoho znamená zhoršení/zlepšení (pro mne to první) stávajícího, prostě bych oba projekty nikterak neslučoval. Zatímco excentričtí MÖTLEY CRÜE měli v mládí talent pro rozdmýchání adrenalinu u děcek s impozantními účesy/ oděnými do kůže a jejich tvorbu bych s přivřenýma očima a s přihlédnutím k oné post-apokalyptické image mohl ještě zařadit do kategorie heavy metalu, pak SIXX: A.M. vyznívají zkrátka jako civilní band, jenž hraje svůj líbivý konformní rock v džínách. Rozjitřit nálady jim jde pravda o dost obtížněji. Trojici totiž zcela schází ona špinavost a jistý stupeň zakázanosti (ten pocit, když nakráčíte na show MÖTLEY CRÜE a na pódiu, které je přizpůsobeno vzhledu jakési monstrózní šapitó, se před vámi mimo zvláštně ohozených muzikantů rozprostře doslova celý porno cirkus). Nadání pro zhotovení chytlavých rockových vypalovaček Sixxovi však zůstalo, ale ve spolupráci s Jamesem Michaelem (zpěv, kytara, bicí, produkce, prostě takový americký všeuměl typu našeho Davida Kollera) se songy posouvají trochu jinam, nehledě na účast schopného kytaristy, kterým je zde DJ Ashba, jenž je oním třetím muzikantem do party.


 

Nové album „Modern Vintage“ je solidní ukázkou současného amerického rocku, sice nikterak nepostradatelnou, hozenou do mírnější formy, ale mám za to, že jde o solidní práci, byť skupina opravdu nepřináší nic nového. Přejděme ke skladbám z této novinky. Dobře jí nastartuje už úvodní hitovka „Stars“, která se vzedme do parádního refrénu a její struktura je obohacena vřeštivou kytarou DJ Ashby. Povedla se i houpavá „Gotta Get It Right“, hozená do dandyovsky vycházkového tempa, která v sobě nezapře Sixxův skladatelský rukopis, ale celkově se dle mého rovněž dost blíží tvorbě MY CHEMICAL ROMANCE z dob, kdy útočili ve vojenských mundúrech na nejvyšší hitparádové mety. Podobným typem skladby je i „Let´s Go“, které však schází ono poetické kouzlo.

 

Jedním z vrcholů je pro mne vypalovačka „Relief“. Pokud by všechny skladby byly na této úrovni, neměl bych zde prakticky žádných námitek. Jde o bouřlivější rockový song s trochu klenutou výstavbou a nápadnou gradací. Prošpikován parádními kytarovými sóly, jede na vítězné vlně. Bezstarostnost „Get Ya Some“ osvěží, aby záhy přišel čas pro první zklidnění v podobě skladby „Drive“, což je notoricky známá balada z osmdesátých let, známá z repertoáru THE CARS Rica Ocaseka, jejíž předělávky se zde SIXX: A.M. obstojně zhostili. Tahle píseň je v originále samozřejmě naprosto vynikající. Nová verze taktéž neurazí.

 

Druhá polovina alba je nadupanější a mě osobně utvrdí v tom, že SIXX: A.M. nejsou jen nějakou povrchní záležitostí pro konzumenty bez vkusu. Vše nasvědčuje, že nejde o uskupení hudebních osobností, které by dva hity vyplnili vatou a odkráčeli někam na drink (jistí si svým budoucím úspěchem). Ostatně tak jak by se do této doby (díky předchozím dvěma albům) mohlo zdát, právě naopak, skladby jako „Give Me A Love“, „Hyperventilate“ nebo „High On The Music“ mají v sobě dost energie a celkově skvěle fungují, jsou chytlavé a mají nemalý odpich. Vedle výše zmíněné baladické předělávky je dalším odlehčením až závěrečná srandička „Before It´s Over“, hozená do podoby sto let starého barového popěvku. Myslím, že SIXX: A.M. až letos prokázali, že jsou skupinou zkušených hitmakerů a spojení mezi Nikki Sixxem a Jamesem Michaelem prostě zafungovalo. Pokud budete mít někdy chuť na pouštění něčeho méně náročného, určitě nebudou špatnou volbou. V době, kdy Micka Marse sužují mnoho let vážné zdravotní komplikace a obtloustlý Vince Neil se už stará o všechno možné mimo muzikantské činnosti, je určitě tahle (stále ještě nová) sebranka Sixxovou logickou volbou pro pokračování jeho hudební pouti. Co nového dělá Tommy Lee, ví Bůh. Na druhou stranu je vcelku snadné, si to domyslet.

 


05.11.2014Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz