Boomer Space

SAVAGE MESSIAH - Pomalé kroky co měly přijít (rozhovor s Mírou Slámou)

Nejen CRADLE OF FILTH jsou světoznámou britskou metalovou kapelou, v jejíž řadách působí zástupci České republiky. V sestavě SAVAGE MESSIAH už víc než pět let hraje a celkově aktivně působí baskytarista Míra Sláma, skromný Západočech, kterému však byla dána i cílevědomost. I když jak se to vezme, světoznámou kapelou ještě SAVAGE MESSIAH úplně asi nejsou, ale jde bezesporu o band, který poměrně úspěšně působí na mezinárodní scéně a koncertuje na nejprestižnějších akcích. A protože zmíněná kapela letos vydala u Century Media své dosud nejhitovější a nejmodernější album (Demons), které navíc odhaluje řadu příslibů do budoucna, byl pro mne rozhovor jasnou volbou. Momentálně už jsi pár let součástí anglické metalové kapely SAVAGE MESSIAH, nedá mi to, ale chtěl bych se zeptat, jak se to celé přihodilo?


Když nebudu popisovat vše od začátku a přeskočím rovnou do Anglie, kde jsem začal hrát s jedním kytaristou (Sam), který v budoucnu byl i v SAVAGE MESSIAH, tak jsme zkoušeli ve stejném studiu jako jejich tehdejší sestava - rok 2011, kde jsem se s klukama seznámil a viděli jsme se každý víkend, takže jsme se postupně skamarádili. Dave (Silver - frontman SAVAGE MESSIAH pozn.) mě viděl hrát na pódiu s kapelou MONUMENT na turné s WHITE WIZZARD (2013), takže když hledali nového basáka do kapely, věděl co očekávat z mé strany. Po jeho kontaktu jsem si nejdřív myslel, že asi hledají řidiče, ale později se ukázalo, že tehdejší basák hraje mimo a nic moc nedělá. Sešli jsme se, probrali jsme tak šest skladeb, pár dní na to jsme měli dvě zkoušky a hned na to jsem dostal smsku, že za dva dny jedeme na turné se SOULFLY po UK jako main support. Měl jsem v ten den začínat v nové práci, neměl jsem na další nájem, ale věděl jsem, že tohle si prostě člověk nemůže nechat ujít. Na základce jsem naprosto zbožňoval Maxovo tvorbu, takže když jsem po prvním koncertě z turné v Cambridge sešel z pódia a viděl Maxe v trenkách, jak na mě křičí - SAVAGE MESSIAH - Plague of Conscience - amazing album, Ive got it on my iPod!!!, neměl jsem k tomu absolutně co říct. Turné se nám hudebně povedlo a hned jsem věděl, že moje pozice v kapele je jistá. Hned na to vyšla deska The Fateful Dark, kterou jsem sice (a bohužel) nenatočil, ale byl jsem součástí celého koncertování již před vydáním.


A s tím souvisí i druhá otázka. Pravděpodobně jsi v Británii už nějaký čas před tím žil a hrál, byls ve správný čas na správném místě?


Přistěhoval jsem se do Londýna v létě 2011 s kamarádem z ČR, s tím, že najdeme členy do kapely. Život v Londýně se nám moc nedařil a dřeli jsme bídu s nouzí. První tři měsíce jsem zhubl devět kilo, protože jsme neměli ani za co pořádně jíst. Najít členy se nám moc nedařilo a tak Míra (nynější frontman kapely INNERSPHERE) se rozhodl odstěhovat zpátky domů.
Ještě před t
ím mne ale kontaktoval Sam (již zmíněný v první odpovědi), že mi viděl hrát na youtube a chtěl by mě do kapely. Nejdřív jsem ho odpálkoval, že kytaristu mám, ale když se Míra rozhodl, že se vrátí do Čech, dal jsem se dohromady se Samem. Takže ano, asi to tak mělo být, jelikož jsme se i úplnou náhodou přestěhovali poblíž studia - resp. do stejné ulice, kde Sam zkoušel i se SAVAGE MESSIAH.Můžeš tedy nastínit tvou hudební cestu. V jakých kapelách si v životě působil, ať už u nás v Čechách nebo v cizině?


S Mírou jsme měli kapelu LAST CRUSADER, s kterou jsme v ČR resp. na Plzeňsku odehráli cca deset koncertů, ale věděl jsem, že takhle to nikam nepůjde a tak jsem se ve dvaceti odstěhoval na blind do Londýna. Se Samem jsme odehráli v triu instrumentálně cca patnáct koncertů, ale i přesto jsem pořád věděl, že takhle se nikam nedostanu, tak jsem hledal v inzerátech. Našel jsem kapelu MONUMENT, která hrála lepší koncerty než my, a tak jsem se začátkem roku 2013 k nim připojil (samozřejmě po konkurzu). Po roce hraní jsem se s kapelou podíval na velký festival do Belgie a v UK, odjel jsem první turné, které po týdnu skončilo, jelikož se WHITE WIZZARD rozpadli hned první týden přímo na šňůře... haha.. a také jsem s MONUMENT natočil svou první desku Renegades. Po roce hraní jsem z kapely odešel.


Proč sis zvolil právě baskytaru? Kdy jsi vůbec začal hrát a kdo byl Tvým největším vzorem?


Když jsem koukal pořád dokola na DVD Rock in Rio od IRON MAIDEN, chtěl jsem být jako ten týpek, co tam běhá a po všech střílí, a to i bez trsátka a na tlustý struny...haha. Steve Harris byl pro mě vzor hned od začátku, tak jako pro hodně basáků. Svojí první basu jsem si pořídil v sedmnácti a začal jsem se učit hrát na IRON MAIDEN, než jsem objevil Cliffa Burtona a jeho jedinečný styl hraní. Dnes vzhlížím k hráčům jako jsou Lauri Porra nebo Marcel Jacob.SAVAGE MESSIAH se v posledních letech poměrně daří, přešli jste zhruba před čtyřmi lety od Earache pod Century Media a je o vás slyšet, pociťuješ něco jako radost, že jdou věci správným směrem, vnímáš pocit zadostiučinění nebo k dění přistupuješ střízlivěji jako správný flegmatik?


Jestli něco pociťuji, tak to, že se všechno odehrává hrozně pomalu. Od Earache jsme odešli v dobrém, ale Century Media má spousty kapel a takový label věnuje pozornost především svým největším kapelám. Sice to vypadá hezky na papíře, ale v dnešní době labely zdaleka neznamenají to, co třicet let zpátky. 
Hodně věcí jde špatným směrem, nikdy netrefíš na první dobrou. Venku jsou vidět především úspěchy, takže když ti řeknu, že po dobrovolném odchodu z Earache jsme neměli managera, booking agenta a ani label a nevěděli jsme, jestli ještě někdy vydáme desku a co se bude dít...(?) Takže takovéto věci vidět nejsou a v diskografii vidíš jen další desku pod jiným jménem. Radost vnímám spíš na koncertech, když se daří, ale víceméně je to hodně frustrující být v heavymetalové kapele v roce 2019. :-)


Jsi spíš hudebníkem, který si užívá koncertní turné a nebo máš rád období klidu, zkušebnu či studio? Jaká je vlastně tvá role uvnitř SAVAGE MESSIAH, tedy kromě toho, že hraješ na basovou kytaru? Podílíš se na skladbách?


Nejraději mám, když jsme na turné, hrajeme každý den a pořád někde cestujeme, ale i když nejsme na turné, skoro každý den něco řeším. Studio pro mne bylo vždy stresující, jelikož jsme kapela, co má pár riffů a jde hned do studia s tím, že za dva týdny je deska natočená. Za tu dlouhou dobu jsem spoluvlastníkem kapely a o všem rozhodujeme s Davem Silverem spolu. Mimo jiné se starám o kapelní social media, plánování všech věcí kolem koncertování a cestování kapely, atd. atd. Skladatelsky se až tolik nepodílím, ale ve studiu samozřejmě mám také své slovo. Na poslední desce můžeš slyšel i mé backing vocals.Jste kapelou, kde zůstal z původních členů již jen frontman Dave Silver, přesto mám z klipů pocit určité semknutosti a generační jednolitosti. Čím tě tvoji spoluhráči vlastně inspirují a co ses od nich naučil?


Inspirací pro mě byl vždy Dave a to především pro to, že vždycky se k něčemu upne a jde i přes mrtvoly, aby se to stalo. Za celou dobu mého hraní je snad asi jediný člověk, u kterého vím, že to bere tak vážně jako já. Naučil jsem se od něj spousty věcí ohledně hudebního byznysu a jak vše chodí.


Psal jsi, že seš zrovna na turné, pravděpodobně evropské turné kde propagujete album „Demons“. S kým šňůru absolvujete? Kolik chodí lidí? Kde to bylo nejlepší?


Ano, vyrazili jsme na evropské turné se SYMPHONY X, ale bohužel nová deska vyšla až v jeho polovině. Odehráli jsme třicet koncertů ve dvanácti zemích. Lidí chodilo přibližně mezi 400-1500 každý koncert. Nejlepší koncerty určitě byly ve Skandinávii. Pro mě osobně bylo nejlepší Oslo nebo Helsinki, co se fanoušků týče. Itálie byla překvapivě také skvělá!


Na turné už vyrazili dva nováčci v sestavě, takže po pár letech stability došlo znovu na změny. Tuším že jeden z nich je rovněž Čech. Můžeš oba nové spoluhráče nějak stručně představit?


Ano, lidé se pořád střídají, ať už je to životníma prioritama nebo nezájmem po nějaké době, vždy je těžké najít někoho, kdo by pro kapelu udělal vše. Vlastně na turné byli tři kluci nově.
Potřebovali jsme narychlo nového kytaristu, tak jsme oslovili mého kamaráda Davida Hrušku, který se naučil nové věci a hned se k nám připojil před turné. Bubeník Charly - našli jsem ho na youtube díky jeho coverům, které mají miliony shlédnutí. Jelikož na nové desce je hodně kláves, chtěli jsme hrát živě tak jako na desce, jenže nejsme zastánci backing tracks. Rozhodli jsme se, že tedy přibereme i klávesáka na turné, abychom nemuseli být vázáni metronomem a zvukama z počítače, takže pořád budeme znít jako živá kapela. Charly ze své kapely AGAINST MYSELF přivedl Carlose, který s námi nyní odehraje i další koncerty.Jak jsi spokojen s vaší nejnovější deskou „Demons“? Když bys novinku srovnal se starším materiálem, jak si povede? Co na ní máš nejradši?


Já i Dave jsme se shodli nad tím, že je to zatím nejlepší deska, co od kapely vyšla. Má bezvadný zvuk, až to z předchozího alba Hands of Fate dělá demáče. :-) Lidé nejvíc mluví o The Fateful Dark, z které hrajeme většinu skladeb živě, ale osobně si myslím, že Demons je naše nejlepší deska. Chtěli jsme se na ní vrátit k pojetí z TFD, ale dát tomu svěží dech, aby to neznělo jako něco dvacet let zpátky. Když si vezmu, že deska vznikla tak, že jsem ve studiu byl de facto jen já, Dave a dva bubeníci a vznikla během dvou týdnů, sám sebe překvapím...
Na desce bubnoval Dan z CARCASS a Ali ze SYLOSIS, takže to byla dalš
í skvělá energie, co panovala při natáčení, a my jsme byli každý den nadšení. Nejraději mám asi skladby Heretic in the Modern World a Down and Out.


Jaký je tvůj nejintenzivnější zážitek v souvislosti s členstvím v SAVAGE MESSIAH?


Jednak první turné se SOULFLY, ale na to si časem jako muzikant zvykneš, že takové lidi normálně potkáváš. Určitě to budou koncerty jako Loud Park v Japonsku v třetí největší aréně na světě a nebo Main stage na Hellfestu. Vidět takovou masu lidí celý koncert před sebou se ti prostě zaryje do paměti...

Co chystají SAVAGE MESSIAH dál v budoucnosti?


Za dva týdny nás opět čeká Wacken, dále máme před sebou headline koncert v Hamburgu a pár další festivalů v Německu. Krátké turné s kapelou SINNER také v Německu a následně headline turné v Japonsku.


18.07.2019Diskuse (6)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Stray
19.07.2019 22:10

Díky, Míru a SAVAGE MESSIAH jsem zaregistroval v roce 2017, když jsem byl v Praze v Akropoli na SATYRICON, tak jsem se zpět do Plzně svezl po koncertě s jednou plzeňskou osádkou a Míra v tom autě taky byl, takže asi tak, do té doby jsem vůbec neměl ponětí o někom takovém a jeho cestě... prostě vlákna pracují.:-)

 

Honza H.
19.07.2019 20:25

Skvělej rozhovor! Je vidět,že s muzikou uspět jde...bohužel místo tvrdý práce častěji člověk čte,jak to nejde a kdo a co všechno se proti jinak určitě geniálním hudebníkům spikl...

 

Avram
19.07.2019 09:07

Pěkný rozhovor o životě v kapele, která už přecejenom objíždí zajímavé akce po Evropě. Každý muzikant o tom sní, ale mnozí pak zjistí, že to jsou z 90 % starosti. Díky.

 

Stray
18.07.2019 21:34

Takovej chytlavej metálek současnosti...

https://www.youtube.com/watch?v=p-I1cL7K6iw

 

DarthArt
18.07.2019 21:07

Jo, taky kvituju. Kapelu vůbec neznám, ale rozhovor mě i tak bavil.

 

gotta
18.07.2019 19:49

Skvělý rozhovor... Kapelu registruju hlavně díky desce The Fateful Dark, která je výborná! Míra je srdcař a ze srdce mu přeju úspěch.