Boomer Space

ROYAL THUNDER - Rebuilding The Mountain

Novinka atlantských ROYAL THUNDER má rozhodně šanci zabodovat, zvlášť pak když patříte k posluchačům, kteří si potrpí na nutný proces delšího vstřebávání hudby. Takřka dvě dekády fungující kapela stáje Relapse Records má na svém kontě již čtyři alba, pohybuje se zhruba někde na hranici klasického hard rocku, vycházejícího z psychedelie, blues a dění z přelomu 60/70tých let a zároveň také alternativních pocitovek a post-žánrů dneška, jež mohou podpořit verzi, že si tahle kapela udržuje aktuálně strohý ráz a nepůsobí vůbec přežitě či zastarale. Jejich hudba zkrátka působí méně klasicky rockově, než by se mohlo od hardrockové kapely čekat. ROYAL THUNDER se prostě nevyžívají v bombastičnosti, natož pak ve výrazně křiklavých pasážích, ani v písních neumožňují zrovna mnoho prostoru kytarovým sólům, spíše tak pozvolně plynou, navyšují gradaci a skladbám umí vtisknout nostalgický feeling a emoční napětí.

 

Právě komornější ráz části tvorby ROYAL THUNDER a pozvolnější rozjezdy většiny jejich skladeb mohou za to, že tihle Američané vyžadují trochu delší čas na vstřebání a jednoznačně nejsou kapelou, která by byla schopna zaujmout bezprostředním způsobem. V jejich repertoáru zkrátka vyložené hymny na první dobrou nenajdete. Poměrně úsporná nástrojová složka tohoto tria je však dekorovaná závojem retro hammondů, navozujících atmosféru starých časů. Právě ona úspornost až uklidněnost instrumentace v písních vkusně kontrastuje se sytým hlasem Mlny Parsonz, zpívající baskytaristky, která svým ryčným pěveckým projevem udává ráz celé tvorby. Prakticky je její zásluhou, že je možné kapelu řadit právě do hardrockového ranku a smýšlet o ní jako o klasicky starosvětské rockové kapele, neboť se staví čelem k hoře pěveckých výzev a neuspokojuje se módním post mrmláním v jedné rovině.



Nebýt právě jejího fantastického hlasu, mnohdy ne nepodobného Janis Joplin, asi by měla jižanská kapela ještě mnohem složitější startovní pozici, nicméně právě srdnatý zpěv jejich front-woman udává ráz všech songů. Právě ona je pozvedává z počátečního ploužení, z neohrabanějších akustických úvodů kde posluchač postupuje poměrně nevlídným, sychravým terénem, či všudypřítomným oparem smutku a melancholie, a vytrhává je z osidel nostalgických nálad směrem k víru života. O kapele tak můžeme prohlásit, že ačkoliv si příliš nepotrpí v rámci instrumentace na silovější a chvástavější složku, pořád je z ní cítit náklonost k tradici a rockové energii, což následně potvrzují i nejchytlavější fláky kolekce jako The Knife, Live To Live, The King nebo závěrečná Dead Star.

 

Novinka „Rebuilding the Mountain“ je bezesporu zajímavou a charismatickou deskou, která sice vyžaduje trochu delší čas na vstřebání, ale i tak svou sílu, především díky hlasu slečny Parsonz, v konečném důsledku prokáže. Kdyby švédští OPETH zanevřeli na svou přetrvávající progovou manýru i v rámci psychedeličtější fáze vlastní tvorby a písně ovlivněné zvukem sedmdesátých let by pojali více přímočaře a úsporně, asi by se stali velmi příbuznou kapelou právě k ROYAL THUNDER. Z projevu tria je vlastně znát i onen jižanský původ hudebníků, neboť právě spojením akustiky s pozvolnější gradací docilují osudovějšího naturelu skladeb. Kapele se každopádně podařilo nahrát vkusnou a výtečně poslouchatelnou rockovou desku, která ani v dnešní době nepůsobí nepatřičně a vše podstatné dokáže předat v časovém úseku jen trochu překračujícím půlhodinovou délku.


28.07.2023Diskuse (7)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Prowler80
29.07.2023 00:00

Celá desetiletí žiji v bludu. Rüdissera jsem vždy považoval za zpěváka, hle, vono de vo pěnici.

 

Pekárek
28.07.2023 22:26

To video, co sem hodil Prowler, jsem zhlédl. V pohodě, dobrá zpěvačka, která by si stejně jako řada dalších občas měla uvědomit, že méně je někdy více. 70 %, proč ne?:-)

 

Kropis
28.07.2023 16:46

Hmm, tak to fakt ne. Nuda a za mikrofonem babochlap. Souhlasím se Spajkem. Když už nějaké mladší ročníky s ženskou za mikrofonem tak jednoznačně Black Mirrors:
https://www.youtube.com/watch?v=m1i_xi7mGp4
S druhou deskou už u Napalm Records, tak snad je label trochu potlačí. Viděl jsem je naživo jako předkapela Night flight orchestra a jsou ještě lepší než studiově.

 

Tomáš
28.07.2023 16:29

Timto se diky Spajkovi oficialne prohlasuji za mladocha, a uz mi to dcera nerozmluvi

Zpevacka je sice trochu neforemna a oplacana jizanka, ale zpiva ji to fakt slusne

 

Prowler80
28.07.2023 11:14

70% odpovídá, výborné album, jak jsem byl psal. Na onom ruském webu s nejvíce hodnoceními průměr 9,5/10. Znám díky mladší holce, jinak bych se k podobné tvorbě těžko dobral. Viděl jsem před časem živě, koncert velmi zdařilý. Miny vizuálně nic moc, leč pěvecky vynikající, intonačně dokonalá. Ono vystoupení jsem zařadil na třetí místo svého historického žebříčku největších překvapení stran živé prezentace. První místo téměř 37 let okupují A-ha před B. Adamsem, pro zajímavost na sedmém fleku tato akcička:
https://youtu.be/qQ6c2z_nriQ

 

spajk
28.07.2023 10:37

Přečetl jsem, poslechl jsem, unudil jsem se. Jediný co bych vypíchnul, je dobrý zvuk. Nic pro zkušené posluchače. Jako entry level pro mlaďochy by to mohlo fungovat. Já si radši pustím poslední 3 desky Anathemy. A vyšlo to na Spinefarm Records. První a poslední poslech. 50%.

 

Tomáš
28.07.2023 10:33

Souhlas, za mě taky 70%

Royal Thunder je taková fajn oddechovka pro mě - nikdy sice nebude v mém top playlistu, nemá žádné super bombastické hity, nevytvořila nový žánr, přesto se to poslouchá moc příjemně a je to takový lehký retrozávan ve vlnobytí všech moderních stylů a žánrů