Boomer Space

RIVERSIDE - ID.Entity

Je pravda, že jsem až dosud neměl žádnou posluchačskou zkušenost s hudbou těchto polských prog-rockerů, tudíž novinku mohu jen těžko srovnávat s jejich starší tvorbou. Vím však, že kapela od InsideOut poměrně úspěšně funguje již dvě dekády a nová deska je již jejich osmou řadovkou. Svým způsobem je však neznalost osvobozující. Přistoupit k hudbě, aniž by člověka spoutávala jistá očekávání a porovnávání s minulostí, to má své kouzlo.


Letošní deska RIVERSIDE mne, na rozdíl od všech předešlých, k poslechu nalákala hned několika bezprostředními vjemy. Za prvé zde byla velmi zajímavá grafika obalu, kterou tvoří mnoha barvami pohlcovaná abstraktní kresba postavy člověka, umístěná na světlém podkladě. Ten motiv mne přišel oproti všem jejich obálkám z minulosti prostě mnohem zajímavější, moderní a energický. Za druhé, myšlenkový background a lyrická složka díla, nastolující ve volném konceptu jisté existenciální otázky ohledně života příslušníka střední a starší generace, pohybujícího se v současném, rychlém, nepřehledném a odosobnělém světě, plném moderních technologií, neosobní komunikace a sledování. To rovněž nepůsobilo úplně banálně. Všechny ty pocity nejistoty, generující ne zrovna komfortní myšlenky a strachy, které sebou nese pobyt v prostředí, jež se raketově mění každý den a to ne zcela žádaným směrem, utvářely cosi neotřelého.


No a za třetí mne na první dobrou zaujal pilotní singl „Friend Or Foe?“ coby přímočarý song, který namísto přílišného filosofování zaťal drápky svou odlehčenou stavbou, příjemnou melodií a výrazným partem kláves, zde evokujícím spíše zvuk osmdesátkové New Wave než něčeho, co by mělo něco společného s progresivním rockem. Zaujal mne poměrně civilní a velmi dobře poslouchatelný ráz této úvodní písně a i při dalších posleších všech šesti po ní následujících skladeb, jsem shledal, že celá deska „ID.Entity“ vlastně dokáže onu nekašírovanost, různorodost a velmi dobrou poslouchatelnost, nenásilně vyobrazit skrze kvalitní písně.Zvuk současných RIVERSIDE charakterizuje především melancholicky posazený a na poměry progresivního rocku civilní hlasový projev Mariusze Dudy, dále pak pestrost pojetí celého alba a zároveň strukturální nepřeplácanost skladeb, které fungují spíše jako jemnější a pozvolna se vyvíjející pocitovky, než aby šlo o bůhvíjak dynamické progresivní nástrojové reje. Dalším kladem se stal dokonale vyvážený zvuk konceptu, kde znamenitě souzní instrumentální složka – tedy zejména klávesy Michala Lapaje s kytarovými tóny a výtečnými sóly nového člena Macieje Mellera. Každý nástroj značí vkusný dílek do oné skládačky a žádný si neusurpuje prostor, stejně tak rytmika do detailu vyhlazeným skladbám vyloženě pomáhá. A o písně jde především.


Nemohu sice srovnávat „ID.Entity“ se starší tvorbou RIVERSIDE, ale zdejší songy slyším jako příbuzné k určitým fázím tvorby britského mága Stevena Wilsona, případně i jeho kapely PORCUPINE TREE. Patrné jsou rovněž vlivy kanadských RUSH a Nové vlny v čele s takovými legendami jako THE POLICE. Jde však jen o náznaky stylově příbuzného prostředí, neboť hudební jazyk RIVERSIDE je poměrně svůj a skrze dobrou poslouchatelnost a pozvolna se rozvíjející motivy využívá dostatečně prostoru k tomu, jak se nenuceně dostat posluchači pod kůži. Vlastně se vůbec nedivím, proč firma InsideOut sází dvacet let na tuhle polskou partu.


Žádná další skladba sice nemá hitový potenciál úvodního kusu „Friend Or Foe?“, ale to neznamená, že pozvolnější gradace a pocitový ráz takových věcí jako „Landmine Blast“ nebo „The Place Where I Belong“ nedokáže zažehnout potřebný zájem. Naopak se mě líbí, kterak se deska odvíjí jako souvislý příběh, jako film se svým vývojem a pasážemi s širším spektrem nálad. Tu zaujme repetetivní riff, klávesová vyhrávka či groove podporující zpěvovou linku, jinde čelíme atmosféře budované prosřednictvím táhlých tónů kytarového sóla. Je poznat, že RIVERSIDE už patří mezi stálice evropské prog-rockové scény. Nejvíc se mě na kapele však líbí, že jejich album zcela postrádá prvek umělecké samoúčelnosti, tolik typické pro některé odrůdy progresivní hudby. Poláci prostě jen sází na dobře poslouchatelné a neprvoplánové rockové songy.


12.03.2023Diskuse (11)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Majk
30.03.2023 10:52

Nějak u kapel jako Riverside, Haken nebo Leprous (v pozdějším období) postrádám takovou tu rockovou dravost. Hlavně tedy ve zpěvu. Hlasy jsou super, ale všechny mají takovou tu unylou afektovanou polohu. Jakoby nechtěli ani zkusit jít na hranu, nedej bože za ní. Je to vlastně takové emo progu.
Hlavně podladit kytary do jednolitého hluku, kde jeden riff je jako druhý a s tím zpěvem mi to pak přijde takové "politicky korektní". Rebelie ani za mák.
Možná proto mě to neba, prijde mi to škoda a nevyužitý potenciál těch kapel.

 

prasezlesa
28.03.2023 08:42

Majk: Jo, charisma to moc nemá. Určitě nepatří ani do mých TOP 100.

 

Majk
28.03.2023 06:58

Zkusil jsem a stejně jako starší desky co jsem testoval - nebaví. Špatné to určitě není, jen mě to nebaví.
Taková ta hipsterská navoněná nuda. Na to jsem asi ještě málo starej nebo naopak už moc starej. Berte s rezervou, samozřejmě.

 

Pekárek
17.03.2023 23:12

Beru na vědomí.:-) A také mají věrné fandy.:-) Teď vážně, něco už bych měl zkusit.

 

prasezlesa
17.03.2023 13:06

Pekárek: Měli i progresivnější desky. Každopádně ta deska je dobrá. Riverside nemají špatné desky.

 

Muf
17.03.2023 09:22

Riverside jsou stálicí a každý jejich počin má něco do sebe. Mají cit reflektovat v hudbě aktuální otázky. Mám jejich hudbu moc rád a novinka mi udělala radost. Nemám moc rád srovnávání a posuzování. Hudba je výsostně subjektivní a mě se buďto líbí nebo ne. ID.Entity mě pohladilo v uších. Lehkost tohoto alba je citelná a vnímám při poslechu radost z hudby. Podobnou radost mi v poslední době udělali i ostrovní Galahad.

 

Pekárek
15.03.2023 12:35

Neznám je, ukázky mě nikdy nebavily. Nejslabší? Tak to by mohlo být třeba i fakt progresivní.:-) Poslechnu.

 

prasezlesa
15.03.2023 10:50

Je to zatím jejich nejslabší album. Ale určitě je to na 8/10, a ne slabých.

 

Majk
14.03.2023 22:19

Sakra, musím to ještě poslechnout. Nikdy mě nechytli a ani tahle deska mě moc neoslovila, ale nedal jsem jí zatím dost šancí, uznávám. Zkusím se tomu věnovat soustředěně.

 

Stray
14.03.2023 13:02

Je to dobrá věc. Úvodní song dokonce vynikající. Nikdy předtím jsem je nijak neštudoval, vůbec mě k poslechu nelákali. Hnusilo se mně už to jejich starý logo a ty šerý obaly, přes dekádu mě přišlo, že je na té kapele něco mimo přijatelné DNA. Novinka je výborná, mám to tak mezi 70-80%, určitě je do budoucna začnu sledovat.