Boomer Space

RIOT CITY - Burn The Night

Ačkoliv debutová deska „Burn The Night“ od kanadských sprinterů RIOT CITY vyšla již před třemi lety, její síla mne přiměla k tomu, věnovat jí zpětně pozornost v opožděné kratší recenzi. Kapela z Calgary (provincie Alberta) zde rozehrává natolik přesvědčivý speed metal vycházející z dění osmdesátých let, že si říkám - vyjít tahle deska v roce 1987, jsou z kapely hvězdy první velikosti. Osmiskladbová sada má zkrátka všechno potřebné a může se měřit s klasikou dávných časů bez mrknutí oka. Všech osm skladeb má plné oprávnění zde být a utváří nespoutaný a výtečně poslouchatelný celek nabušený energií, emocemi, skvělými hráčskými výkony a hlavně nápady. Jede se samozřejmě striktně v obvyklém duchu zvuku osmdesátých let se vzory u JUDAS PRIEST, IRON MAIDEN, HELLOWEEN, DIO, METAL CHURCH, CRIMSON GLORY a dalších, ale pokud jsou skladby takové jako zde, pak mě ani nenapadne se nad nimi ušklíbat a hledat nějaké mouchy, natož pak mluvit o zastaralosti. Vzhledem k životaschopnosti projevu RIOT CITY zde vlastně ani žádná zastaralost být nemůže. Tohle je prostě prvotřídní podání pravověrného speed metalu z osmdesátých let, jaké se dnes daří docílit snad jen Belgičanům z EVIL INVADERS.U Kanaďanů slyším totožný zápal a chuť jít na zteč. Když v první skladbě „Warrior Of Time“ začne zpívající kytarista Cale Savy prezentovat své hlasivky do hrdého kvapíkového tempa, člověka až zaskočí kolik chuti a kuráže z jeho projevu vychází. Tady opravdu praskají skleněné okenní tabule a nejlepší na tom všem je, že každý posluchač, oblibující něco žánrově podobného, prostě musí zákonitě chtít víc.


Když v rámci této divoké kanadské smečky Savyho podpoří ještě Roldan Reimer na kytaru, baskytarista Dustin Smith a bicman Chad Vallier a materiál jakoby mimoděk střídá všechny ty strhující tryskáčové přelety s klenutými scenériemi fantastických krajin, takže po výtečné titulní hymně „Burn the Night“ dojde třeba na skvostnou epickou záležitost „In the Dark“, která z pozvolnějšího akustického úvodu vyroste do své komplexní podoby, je vám jasné, že muzikantská zručnost a skladatelský um této party se může poměřovat s těmi opravdu nejlepšími. Následují neúprosné kvapíky plné vypjatého vokálu, kytarového rejdění a zběsilých rytmů jako „Livin´Fast“, „The Hunter“ a „Steel Rider“, aby deska po motorkářské „329“ zažila svůj další vrchol v rozmáchlém finále „Halloween At Midnight“, kterého jsou součástí rovněž bicí party bývalého bubeníka Ty Gogala, který zemřel ve 26 letech jen krátce před vydáním tohoto alba.


Sice je mě záhadou, proč tahle parta ihned po vydání desky „Burn the Night“ angažovala do svých řad nového vokalistu, pátého člena Jordana Jacobse, který za ty tři roky od naskočení na palubu ještě neměl možnost studiově své hlasivky předvést, ale vzhledem k výborné hlasové výbavě již zmiňovaného kytaristy Carla Savyho, mě jejich příběh trochu začíná připomínat hansenovskou eskapádu na počátku dráhy německých HELLOWEEN. Tvorba RIOT CITY má ostatně k dávné tvorbě Dýní docela blízko, což může být bráno pouze jako velká pochvala. 


25.07.2022Diskuse (10)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

posejdon
22.05.2023 21:27

Nevěřil jsem, že se najde kapela, která nevznikla nejpozději v devadesátých letech, která bude takhle boží. Díky za tip a smekám. Sjíždím to z youtůbe a první deska objednaná. Takhle ordotoxní speed v jedenadvacátým století dokáží zahrát jen Helloween a tahle parta. První deska naprostá bomba. Největší pecka za mně The Hunter. Jsem zvědavej na druhou desku a novýho zpěváka.

 

sanntrik
01.08.2022 16:19

Ancient Mariner, diky za tipy keď bude čas tak určite popocuvam.

 

DreDe
01.08.2022 15:50

na prvý pohľad resp. počutie to má všetko čo má mať … niečo tomu však predsa len chýba … noc zrejme horí, len teplo z toho nesála … a to sa snažím, prisadať bližšie a bližšie a nič, studené … nástroje zvládajú, jačák uveriteľný, len tú pridanú hodnotu nie a nie nájsť … asi už je všetko objavené

 

Ancient_Mariner
30.07.2022 17:42

Vypocul som a hodnotim tak na 80%. Za songwriting a hracske vykony by som dal aj viac. Tu nie je co vytknut, ale sem tam mi vadi spev. Tieto "uječené" vysky som nikdy nemusel. Mozno sa to zlepsi najatim spevaka. Aj zvuk mohol byt o nieco ostrejsi.

@sanntrik: Hlavne za oceanom (Silver Talon, Riot City, Night Demon, Spirit Adrift, Traveler, High Spirits, Skull Fist ...) a vo Svedsku (Enforcer, Ambush, Ram, Portrait, Armory ...). Vacsina je sice len taky plankton, ale najde sa tam aj kvalita. Treba hladat.

 

sanntrik
29.07.2022 08:07

Odkiaľ sa tu tie kapely berú? Riot City som absolútne nepoznal,po Evil Invanders tento rok pre mňa dalsie veľké prekvapenie, super nadupana doska 9/10 diky za tip, teším sa na ďalší album

 

Prowler80
25.07.2022 17:24

Dobře jsi to sepsal. Osobně mne k albu přivedla kladná recenze v MH. Hodnotím těmi tvými původními 80%, což je pro mě u podobných děl z celé oné NWOTHM maximem možného, v tomto punktu zcela sdílím náhled Pekyho na ony výtvory novodobé z ranků předmětných. U alba recenzovaného navíc nutno v potaz vzíti, že většina skladeb cizelována několik let před samotným natáčením. Živá provedení zdaleka nebyla tak přesvědčivými, jak možno zaznamenati ze starších záznamů na YT. Omluvou budiž náročnost některých vokálních partů, jejichž koncertní skloubení s kytarovou prací v náležité kvalitě jeví se takměř nemožným. Album zaznamenalo slušný ohlas v Evropě, proto angažování sólového pěvce krokem vcelku logickým, neboť počet živých vystoupení na starém kontinentu narůstal. Pokud porovnáme Jacobsovy výkony z doby nástupu ke kapele, lze si povšimnouti spíše jistého degresu. V tom Písku tahal některé falzety doslova z paty, téměř vždy mocně mimo tón. Ostatně jeho falzetový rejstřík rozhodně není zdaleka tak přesvědčivý jako u CS ani ve studiových podmínkách, jak slyšno z první dubnové vlaštovky z alba připravovaného. Svým výkonem se zde zařadil spíše k četným epigonům Tateovým, jimž onen navždy vzorem nedostižným:
https://youtu.be/SX8zNRSP4IE

 

Stray
25.07.2022 16:50

Máš pravdu, že přímých 90% je (na rozdíl od "silných 80%" uvedených v poslední větě) optimálnější řešení. Čím míň kliček, tím lépe. Díky za příspěvky.

 

MichalPuchovsky
25.07.2022 15:41

Jedna z najlepších heavymetalových dosiek poslednej dekády. V dobe vydania som z nej bol úplne odvarený a som hrdým majiteľom CD. S hodnotením by som netrochárčil, za mňa to je jasných 100%. Tento rok by malo byť vydaný druhý album, na ktorý sa už veľmi teším. A ak ti sadlo Riot City, tak ešte veľmi odporúčam Kanaďanov Traveler.

 

Majk
25.07.2022 09:54

😂.. ještě že jsem nenapsal hamburgrem

 

Majk
25.07.2022 09:51

Svatá pravda. Ta deska je výborná, stroj času, navraceč energie. Ta deska by se fakt svého času měřila s Hamburgem nebo "Riotím Thundersteelem".