Boomer Space

RICHIE KOTZEN - Plzeň, Zach´s Pub, 18.června 2013

Akustický koncert amerického kytaristy Richieho Kotzena v Plzni jsem si zkrátka nemohl nechat ujít a návštěvy v prostorách dvora v Zach´s Pubu vůbec nelituji, ostatně stejně jako ty dvě stovky příchozích, kteří mu na konci jeho hodinu a půl trvajícího setu dlouze aplaudovaly. Richie zde potvrdil, že není jenom skvělým kytaristou a muzikantem, ale i pěvcem, jehož poměrně variabilní chraplavý hlas by se v silné konkurenci mnohých frontmanů ze světově proslulých kapel neztratil. Zkrátka všestranný hudebník a profesionál žijící především svou hudbou, neváhající o svých písních vtipně povyprávět a u každé krátce zmínit příběh jejího vzniku, což celé akci neubralo nic z jejího spádu. Naopak, právě v tomto případě to celé dodalo akci punc opravdovosti a bezprostředního setkání s muzikantem, který zejména v devadesátých letech okusil vše, co obnáší život světově proslulého hudebníka.


 

Richie Kotzen své letošní evropské turné zkrátka pojal jako nízkonákladovou soukromou cestu s oddychovým hraním v poměrně komorním duchu a svými tradičně americkými kytarovými songy navodil právě ten večer pod letním nebem neopakovatelnou atmosféru, přičemž byl pouze v druhé půli vystoupení doprovázen svou partnerkou obsluhující zde baskytaru.


 

Kotzenova hudební dráha je za těch více než dvacet let lemována mnoha sólovými alby, vycházejícími z tradičních blues, country a rockových základů, ale i prvky převzatými spíše ze soulového prostředí. V jeho koncertním repertoáru tak zazněla celá řada songů z jeho čtvrtstoletí trvající kariéry, v čele s dvěma položkami, kterými v první půli devadesátých let, během svého krátkého působení u hair metalové úderky POISON, oblažil i hitparádový éter. V Plzni tak mimo jiné zazněly právě oba tyto songy a sice „Until You Suffer Some“ a „Stand“. Celý koncert dokázal posluchače od začátku vtáhnout a udržet si patřičné pnutí. Přes svůj komornější ráz vše znamenitě gradovalo, a tak byli návštěvníci mnohokrát strženi k doprovodným zpěvům. Dnes třiačtyřicetiletý Richie tak potvrdil, že nejen že je v tom svém stylovém ranku světovou extratřídou, ale že je i muzikantem cestujícím a hrajícím z vlastní potřeby, nikoliv kvůli nějakému nesmyslnému mamonu. Zkrátka a dobře, výtečný koncert tradičního amerického písničkáře, který si mimo jiné získal jméno i v řadách kapely MR.BIG, kde před lety na krátko zaskočil za skvělého Paula Gilberta.


22.06.2013Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz