Boomer Space

REFORE - Netvoříme s potřebou být někomu podobní (rozhovor)


Vzhledem k tomu, že česká metalová scéna prožívá zrovna velký boom thrash metalu a těch obstojných nahrávek vzniklo v posledním roce trochu víc, a zároveň na našich stránkách už jsme měli rozhovory s kapelami EXORCIZPHOBIA i MÖRGHUUL, chtěl jsem udělat do třetice rozhovor i s kapelou REFORE, jejichž aktuální a v pořadí druhé album považuji za hodně povedené. Na mé otázky odpovídal křiklounský kytarista a frontman FeraRefore.


Co je potřeba udělat a jak k hraní přistupovat, aby se dnes mladý člověk objevil uvnitř metalové kapely, která bude v podobném laufu jako právě REFORE?


Ahoj! Těžko říct, každý to má určitě jinak, ale podle mě je důležité to hlavně netlačit na sílu, dělat to podle sebe a neřešit to, co se komu bude líbit.


Máte venku druhou desku „Illusion Of Existence“, jak jste s ní sami spokojeni a jaké na ní máte ohlasy zvenčí?


My sami jsme velice spokojení, dali jsme do toho hodně práce a baví nás, co z toho vzniklo. Ohlasy jsou většinou kladné, což nás moc těší. 
S jakým uměleckým cílem jste do alba šli. Můžete tedy nějak postihnout tu náladu, která vás vedla k tomuto dílku?


Přímo cíl jsme asi neměli. Prostě to tak nějak všechno vzešlo. Dost nás asi ovlivnily v tu dobu i kapely, co jsme poslouchali, a v jakém rozpoložení jsme byli. Chtěli jsme i trochu přitvrdit a udělat songy přímočařejší, takže se potkalo jedno s druhým a vyšlo z toho to, co je.


Deska nevlastní příliš stop oné módní dřevnosti ala „Kill ´Em All“ či „Show No Mercy“, ani vlivy hardcore či crossoveru, po kterých leckdo z retro formací ještě dnes sahá, naopak mě přijde, že jste se přihlásili ke klasice z vrcholné etapy thrashe – „Agent Orange“, „Beneath the Remains“ nebo „Reign In Blood“. Hned mne napadlo, proč něco udělat napůl, když to může jít ven pořádně? 


Konkrétně Beneath the Remains” je pro nás srdcovka a zásadní album. Neskrýváme, že nás raná SEPULTURA inspirovala a když nás někdo k nim přirovná, je to pro nás čest. Rozhodně jsme nechtěli něco kopírovat, všechno se snažíme dělat tak jak co cítíme. 
A k ranné tvorbě agresivního thrashe jsme se snažili přiblížit co nejvíc. Inspiruje nás punková hudba a taky agresivnější přístup, chtěli jsme, aby ta zloba z nás byla co nejviditelnější. 


Ve srovnání s debutem „Built To Nothing“ jde bezesporu o velký posun vpřed. Co se stalo? Začali jste poslouchat trochu jiná alba, zjistili v čem vězí hlavní kouzlo stylu nebo prostě jen více drtili a pilovali vlastní žánrové „know how“? 


Spíš bych řekl, že je to nějaký přirozený vývoj. Naše muzika není nijak kalkulovaná a nepřemýšlíme nad tím ve smyslu, že bychom se chtěli něčemu konkrétnímu podobat.


Jak dalece za výsledek vděčíte studiu a lidem, se kterými jste při nahrávání spolupracovali? Pakliže někdo takový byl. Můžeš popsat způsob vzniku novinky? Deska na mne působí nejen divočeji, ale i mnohem robustněji a instrumentálně suverénněji než debut.


Studio navštěvujeme pořád stejné, pouze postprodukci jsme tentokrát nechali na Otynovi z Davosu ve Vyškově. Martin Roženek ze Southocku, kde jsme album nahrávali, nám lehce produkčně zasáhnul do nových věcí, ale spíš ve stylu: tady přidej, tady uber. Jeho zásah byl rozhodně pozitivní, ale nijak zásadně to podle mě novou muziku neovlivnilo. 
Když bych na novince měl hledat nějakou slabinu, asi bych nakonec skončil u jediné věci a tou je obal. Přijde mě, že je až příliš deathmetalový, co o vizuálu alba můžete prozradit?


S vizuálem alba jsme víc než spokojení. Za nás to k muzice sedlo a nechali jsme si ho záměrně nakreslit od Juanjo Castellana, který je převážně autor přebalů alb deathmetalových kapel. Líbil se nám jeho smysl pro detail a celkově jeho způsob kresby. 


Vaše deska vyšla znovu u vydavatelství Smile Music, jak jste s touto záležitostí spokojeni a kde vidíte přednosti této spolupráce? Jak se to s ní vlastně rozběhlo? Pokud se nemýlím, byli jste u nich již v časech debutu.


U Smile Music vyšlo debutové album až na LP, které naše předchozí vydavatelství bohužel nedokázalo dotáhnout. Za což jsme jim velice vděční a vážíme si toho, že nechtěli čekat jen na nový materiál, ale investovali už do naší staré desky! Jinak jsme s vydavatelstvím nad míru spokojení, díky Sparku jsou schopní zajistit promo, jako nikdo jiný u nás a jejich osobní přístup taky dnes není vůbec běžná věc, jsme vlastně šťastlivci, že nás oslovili. 


Máte v rámci žánru nějaké své osobní objevy ať už v rámci tuzemské scény nebo případně i v zahraničí? Co třeba momentálně nejvíc posloucháte a co posloucháte tak nějak obecně? Jste i po stránce poslechu pohlceni stylem, který sami hrajete, nebo je váš výběr hudby volnější?


Stále posloucháme thrashové kapely, jak už nové nebo zaběhnuté, ale hodně tíhneme k death metalu poslední dobou. Z tuzemské scény posloucháme hodně kapel, ať už thrashové nebo tvrdší. SNĚŤ, MORDLOCH, BAHRATAL, to jsou kapely světové úrovně a jsou od nás.


Cítíte, že jste součástí nějaké širší hudební komunity? Jak to dnes na tuzemské scéně funguje? Máš pocit, že zde něco podobného existuje? Jaké kapely u nás považujete za své oblíbené?


U nás je thrashová, respektive old-school scéna podle mého názoru funkční, všichni se navzájem podporujeme a vídáme se na nespočtu akcí každý rok. Z kapel, se kterými se aktivně setkáváme, je to třeba FAÜST, EXORCIZPHOBIA, MÖRGHUUL, ACID FORCE, ale skvělých kapel je u nás teď spousta. 
Máte již nápady na nové album či dokonce představu, jak příští materiál bude vypadat?


Máme pár rozpracovaných nápadů, ale aktivně na tom teď rozhodně nemakáme, necháváme tomu volný průběh.


Kde vás bude možné v nadcházejících týdnech a měsících vidět?


Všechny nadcházející koncerty máme vypsané na naší facebookové stránce a seznam průběžně aktualizujeme, takže určitě doporučuju mrknout tam. 


29.04.2024Diskuse (2)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Pekárek
30.04.2024 20:30

Opět velmi sympatická parta. Na koncertě byli výborní, vinyl už je doma.

 

Widl
29.04.2024 18:36

Jen tak dál Francine, dobře to děláte :)