Boomer Space

RED HOT CHILI PEPPERS - Return Of The Dream Canteen

Vypustit v jednom roce hned druhé dvojalbum s časomírou blížící se hodině a půl nebývá pravidlem ani u leckterého hudebního workoholika a beznadějného snaživce. Vcelku mě tak zaráží, že něco podobného má zapotřebí takto etablovaná a populární kapela s miliony fans po celém světě. Jenže RED HOT CHILI PEPPERS jsou v podstatě už dávno v situaci, kdy si mohou dělat, cokoliv se jim zamane. Jakákoliv jejich aktivita totiž vzbudí pozornost. Jen půlroku po albu „Unlimited Love“, na kterém se věčně usmívající kapela ukázala poprvé po šestnácti letech v sestavě s kytaristou Johnem Frusciantem, přichází na řadu další obří porce písní nazvaná „Return of The Dream Canteen“.


Co tedy k překvapivě se vynořivší novince Red Hotů dodat? V podstatě se jedná o typicky žertovnou, jemně stylizovanou, sluníčkovou nahrávku, na jaké jsou od nich fanoušci v pozdní etapě jejich kariéry zvyklí. Jedno však novému albu, nad kterým přijal patronát osvědčený producent Rick Rubin, zcela jistě chybí, a tím jedním jsou silné skladby. Jestliže „Unlimited Love“ nabídla několik chytlavých tutovek a nespočet skladeb, které se, i skrze eklektičtější nástrojovou volnost, byly schopny dostat pozvolna do krve posluchače, zde se setkáváme většinou jen s tím nejprůměrnějším, co tvorba současných Red Hotů může reprezentovat. Ať už kapela nabídne rozskákaný funk, loví ve vodách plážového folk-rocku či poskytne nostalgičtější úsek plující na podkladě synťáků, činí tak s neuvěřitelnou opatrností. Jakoby se RED HOT CHILI PEPPERS roku 2022 na stará kolena stali vězni své vlastní hudby, či předpokladů toho, co od ní lidé vlastně očekávají.


Z mého pohledu jde bezpečně o nejslabší a nejprázdnější skladbový maratón celé jejich úspěšné kariéry. Celek i přes potencionální stylovou bezbariérovost působí jako obří zásoba nepříliš výrazných songů, slévajících se zde každou pětiminutovku do normativní jednolité podoby Redhotického popu, ze kterého nejvíc vyčuhuje jímavý hlas Anthonyho Kiedise a brebentivá baskytara ovládaná Fleaou. Nevím, do jaké míry mohl Frusciante ovlivnit podobu nových písní, ale působí na mne zaručeně (no spíše nezúčastněně než přímo) z formy, jakoby se do kapely ani nikdy nevrátil. Co na desce v kladném smyslu alespoň trochu upoutá, je výživný, organický sound, na kterém vynikne každý aranžérský detail a muzikantská perfekce. Jenže když se nedostavují silné songy, vychází tohle všechno tak nějak vniveč. Přeci jen kvůli funkově či dokonce jazzově nepoklidné baskytarové figuře poslouchá Red Hoty asi jen málokdo.Zajímalo by mne, jestli si členové této slavné kapely v rámci svých vztahových her lžou do kapsy nebo jestli si opravdu upřímně myslí, že tenhle maratón písňových zbytků bylo nutné stůj co stůj realizovat? Nedovedu si totiž představit člověka, jenž u podobně nudné, jednolité a velmi dlouhé nahrávky vydrží při soustředěném poslechu opakovaně. V žádném případě nezpochybňuji muzikantskou kvalitu této kapely, přeci jen těch fantastických věcí mají za sebou nespočet, ale tahle věc se s tím fantastickým z jejich portfolia prostě jednoznačně míjí. Nicméně abych kapele nekřivdil, pár zajímavějších položek je i zde k nalezení, přejděme tedy k nim.


Jednou z vůbec nejlepších písní je hned ta první - „Tippa My Tongue“, která u mne vzbuzuje vzpomínky na jejich slavné funkové devadesátky, ať už bytelným groovem nebo celkovým nasazením. Dokonce Frusciante se zde v refrénové části vytasí s nebývale znělým riffem a vše působí jaksi živelně a aerobně. Skladba „Eddie“ sice začíná podobným kytarovým motivem jako kdysi hymna „By The Way“, její úrovně však nakonec rozhodně nedosáhne, ale pořád se svou poetikou a nosnou zpěvovou linkou z novinky mírně vyjímá. Tak trochu zaujme i nostalgická „Bella“, píseň o dívce, která se toužila dostat do Los Angeles a prožívat zde své každodenní chvíle slávy. Ve smyslu chytlavosti a nasazení zde pak asi uprostřed alba máme nejzdařilejší tandem písní - „Afterlife“ a „Shoot Me a Smile“, ty potvrzují, že ani tak nezáleží na žánru, jako spíš na uvěřitelnosti a nápadech. Může vůbec ještě někdo současné RHCP chápat jako rockovou kapelu? Je to vůbec ještě důležité? To co nyní vadí, opravdu není otázkou žánru.


V souvislosti s poměrně tesknou noční baladičkou „La La La La La La La La“ se posluchač může dovtípit, že téhle kapele vlastně už ani nezáleží na volbě názvů svých skladeb a že tuhle záležitost nechávají tak nějak ladem. Mít tahle píseň nějaký normálnější název, namátkou jsem si vymyslel třeba „Honey“, zaručeně by mohl z tohohle alba vzejít alespoń jeden celosvětový hit. Na „Carry Me Home“ zaujme poloakustický ráz generující jiskrný kytarový zvuk, ale hitem se tento song s odérem blues zkrátka nemá šanci stát ani omylem. Zamrzí, že jedna z mála svižnější vypalovaček „The Shape I´m Taking“ byla umístěna v závěru jen do speciální japonské edice, přitom tenhle song svou energií a nápady převyšuje většinu ostatních. Celkově jsem z tohohle alba prostě v rozpacích, neboť při troše dobré vůle na něm baví jen asi třetina a člověk si po poslechu akorát řekne, zdali mají tohle RED HOT CHILI PEPPERS vůbec zapotřebí. Od poloviny osmdesátých let jde jednoznačně o jejich nejhorší a nejnudnější desku.


25.10.2022Diskuse (23)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Tomáš
28.10.2022 12:18

Za mě je bohužel tohle typ desky (podobně jako třeba noví Arctic Monkeys), které nemám sílu, motivaci, chuť a ani potřebu se věnovat, aby (možná někdy) ve mě uzráli.

Je spousta desek které si člověk vyslechne, a možná napoprvé ho nechytnou, ale má chuť se k nim vrátit. Tady to úplně absentuje. Neskutečně mě to nebavilo napoprvé, napodruhé a tím to asi i skončí...

Jiné hudby, která mě nenudí, dokonce i baví, je spousta a spousta. Není to nic osobního proti RHCP, jen se jim tahle deska prostě nepovedla.

Jestli se někomu líbí, good for him. Svět se točí dál

 

Dee
28.10.2022 08:25

Jo a song The Drummer je skvělej!

 

Dee
28.10.2022 08:24

Ještě jen dodávám info, které nebylo v recenzi zmíněno: "The Red Hot Chili Peppers wrote and recorded Return of the Dream Canteen during the same sessions as their previous studio album, Unlimited Love (2022)." V podstatě rozdělili hromadu songů, které nahráli do dvou alb. Podle mě, kdyby to dali na jedno album a ostatní jako B-sides, určitě by se trefili místním kritikům do not. Třeba Unlimited Love jsem sjížděl pořád, až jsem se ho přežral a po čase jsem si ho zas pustil a musím říct, že je to fakt skvělá deska. U poslední desky jsem byl ze songů ze začátku dost překvapenej, ale pořád to roste. Dám si zas pauzu a uvidím jestli to budu mít stejně jako u Unlimited Love :)

 

Spike191
28.10.2022 08:03

Ktovie, či za súčasnú impotentnosť skupiny nemôže do istej miery aj Rick Rubin, ktorý už dávno nie je producentom, ktorý dokáže z hudobníkov dostať to najlepšie. Ale či to vôbec skupine prekáža, zdá sa, že je im to celkom jedno, hlavné sú koncerty.

 

Hooya
27.10.2022 23:34

Co tady člověk může nechávat uzrávat. :)))


Vždyť něco tak vydojeného se jen tak neslyší. Všechno, co bylo fajn ještě na Unlimited Love, je tady úplně špatně.

Když jsem poprvé slyšel ten úvodní song, tušil jsem průser. Ale on to je ještě jeden z mála těch snesitelných. Zbytek škoda zevrubněji komentovat. Totální vzduchoprázdno.

Respekt Strayovi, že o tom vůbec něco smysluplného sepsal.

 

Stray
27.10.2022 19:33

Kazdej článek je originál. Podmínky vzniku se liší od situace, kdy rozhoduje jak dalece mám kapelu najeto, jaký je to druh hudby, zdali na poslech a psaní mám dostatek času, jak mě dotyčná věc sedne - obecně i dle momentální nálady, proměnných je prostě dost a vše je o namichani adekvátního poměru, aby působil co nejstrizliveji. Nechat něco dozrávat dva měsíce si dovolit nemůžu, to by tu nebyly žádný články, ale když to neleze ven, tak počkám týden, dva a venuju se jiné věci. Kolikrát mám rozpracovanych třeba pět alb.

 

Dee
27.10.2022 18:42

Mně by spíš zajímalo, jestli někdo píše recenze tak, že to nechá uzrát. Každá deska není na pár poslechů a u někoho může "uzrát jako víno" :)

 

J.Rose
27.10.2022 17:07

Více než výstižná recenze (bohužel). Procentuální ohodnocení mi vlastně přijde ještě smířlivé, byť pod argumenty předložené v textu, se dá s klidným svědomím podepsat.

PS: John Frusciante je šikovný kytarista, možná dokonce jeden z mých nejoblíbenějších. Myšleno samozřejmě v rámci kompletní spolupráce s RHCHP. Jeho sólovkám moc nerozumím.

 

Petro Fialenko
27.10.2022 00:28

počínání RHCHP ve 2022 je pro mne nepochopitelné, celkový letošní tvůrčí náklad nebude za pár měsíců nikdo poslouchat ani řešit, vlastně se to ani nedá, podobně se obávám budoucího 3CD Smashing Pumpkins. V těchto dnech, před 27 lety vyšla, Mello collie, což byla pořádná porce a kreativní exploze a já bych řekl, některé kapely se snaží vyvolat ozvěny minulosti, ale 30 let je 30 let, a kvantita není kvalita. Za mne RHCHP vzor 2022 = ztráta času.

 

Stray
26.10.2022 22:24

Recenze je v pořádku, nepatřím k těm, kteří by se opajeli svou prací a ještě týden po zveřejnění by si po sobě své výroky četli (k článkům se v podstatě nikdy nevracím, ničím tu nelistuju, nečtu staré texty) , ale tady jsem vcelku spokojen. :-)