Last Hardrock Outsider

RED FANG - Only Ghosts

Oregonská čtveřice RED FANG zůstává věrná svému vydavatelství Relapse Records a v průběhu letošního jara sestavila již své čtvrté řadové album, které dostalo podivuhodný název „Only Ghosts“. Sludge/ stoner-metalová formace proslula nejen úsměvnými videoklipy, kde členové potvrzují, že si ze sebe umí udělat srandu, ale i velmi dobrou koncertní formou a připraveností, takže se do širšího povědomí metalových posluchačů dostala průběžně a zejména díky předskakování na světových turné takových veličin jako FAITH NO MORE, MASTODON, THE DILLINGER ESCAPE PLAN, OPETH nebo třeba také IN FLAMES, kteří si je nakonec do svého předprogramu vybrali. O čtveřici neholených vtipálků z Oregonu, kteří ve zkušebně nechodí daleko pro řízný rock´n ´rollový vál, se druhdy pochvalně vyjádřil dokonce James Hetfield z METALLICY, takže se v poslední pětiletce má tahle sympatická kapelka šanci vymanit z jí poněkud nespravedlivě přiřknuté škatulky, která je popisuje jako další z řady ne až tolik zajímavých následovníků BARONESS či KYLESA. Už předchozí řadovky jako „Murder The Mountains“ (2011) a zejména „Whales And Leeches“ (2013) však potvrdily, že nepůjde o zas až tak banální krátkodechý projekt, právě naopak, zde se RED FANG dařilo svůj neotesaný garážový metal vybrušovat a dostat do něj celou řadu chytlavých momentů.

 

 

Novinka všechno tohle pouze potvrzuje a i ona obsahuje typickou dravost, živelnost a pořádně nahuštěný zvuk. Skladby jsou dělané přesně tak, aby vyzněly především na pódiích. Ona přirozenost je vlastně RED FANG vlastní už od počátků. Důležité však je, že jejich sludge metal sestavený z ingrediencí příznačných výhradně pro americkou školu toho žánru, nepůsobí ani letos vyčpěle a skladby se vcelku bez problémů dají poslouchat a baví. Ať už jde o rychlejší hitovky jako „Flies“ nebo „Shadows“ postavené na riffových výpadech, nebo naopak roztahané, hororově ponuré věci typu „The Smell Of Sound“, rochnící si zaujatě v atmosféře zoufalství a beznaděje a to prostřednictvím psychedelických zvuků a různého kytarového kvílení. 


Nejvíce mne zde baví souhra právě kytarového dua. Mezi zpívajícím Bryanem Gillesem a Davidem Sullivanem, který má na starost valnou většinu sól a ozdůbek, to opravdu parádně funguje. Rytmická sekce rovněž spolehlivě šlape a zbytečně songy nekomplikuje, naopak, chtěný je zde tah na branku a přímočarost, takže druhý zpěvák Aaron Beam, jinak rovněž obsluhující baskytaru, a rovněž bubeník John Sherman,  jsou právě těmi, kdo materiálu umožňuje stát se bytelným a energickým. Možná nejde o nejlepší desku RED FANG, ale vy, kteří máte tuhle partičku v oblibě, určitě zklamáni nebudete. Poctivá sada amerického garážového metalu.


21.10.2016Diskuse (3)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Valič
23.10.2016 21:45

80% U téhle kapely mě vždy spíš bavilo sledovat ty ujeté videoklipy než naposlouchávat její alba, ale to samozřejmě neznamená, že by se mi ta hudba nelíbila.

 

Stray
21.10.2016 13:23

Ano, Testament už jsou ve skladu, vložení na pondělí.

 

Hugo Stiglitz
21.10.2016 11:48

Dobrý den. Ehm...nic proty RED FANG, nebo TYKETTO, ale recenze na nové (a podle mě skvělé)TESTAMENT také bude?