Boomer Space

RAINBOW - Hitparádám vstříc 3/4 (1979-1980)

Na počátku roku 1979 již bylo jasné, že na sebe další změny v sestavě a s tím související obměna hudebního zaměření kapely nenechají dlouho čekat. Ritchie Blackmore totiž velmi toužil, konečně se svými RAINBOW dobýt severoamerický kontinent a rovněž věděl, že se mu to s textovou složkou plnou všech těch démonických postaviček, patosu a mysticismu, kterou se vykazoval právě Ronnie James Dio, nikdy nepodaří, takže jej sice zpočátku neúspěšně nutil k něčemu, co bylo pro malého derviše nemyslitelné, a sice do světštěji pojatých textů o vztazích a lásce, ale později obě strany uznaly, že bude lepší se rozejít. Své rovněž udělala Blackmoreova čím dál větší náklonnost k produkci slavné švédské čtveřice ABBA, jejíž hity mu v té době učarovaly a chtěl podobný potenciál vtěsnat do drážek rockové nahrávky. Brzy tedy došlo k rozchodu, a tak mohl zakrátko Dio stanout za mikrofonem u jiné hardrockové legendy sedmdesátých let – BLACK SABBATH a později odstartovat svou pozoruhodnou sólovou dráhu. U RAINBOW naopak začalo období honění hitparádových úspěchů, stejně jako období velmi častých obměn sestavy.


 

Mezi tím tedy došlo rovněž k výměnám obsazení i na jiných postech. Zatímco Jimmyho Baina u baskytary vystřídal Blackmoreův bývalý kolega z DEEP PURPLE Roger Glover, na postu klávesisty došlo k příchodu Dona Aireyho, který nahradil Davida Stonea. Airey byl později v průběhu nastupujících osmdesátých let znám ze sólové sestavy OZZYHO OSBOURNEA a nyní již nějakou tu sezónu obsluhuje klapky u DEEP PURPLE, kde před lety nahradil Jona Lorda. Novým zpěvákem RAINBOW se pak na dva roky stal Graham Bonnet, přicházející z mnohem popovějšího prostředí, než kdokoliv jiný z osob, které se do té doby ukázaly u RAINBOW. Bonnet byl znám úspěšným popovým singlem, který nazpíval na sklonku šedesátých let s kapelou THE MARBLES a o deset let později zrovna působil na sólové dráze, kde se vykázal dvěma nepříliš nápadnými alby, tak jako tak, nabídku stát se novým frontmanem kapely Ritchieho Blackmorea bez odkladů přijal.

 

Čtvrté řadové album RAINBOW produkoval Roger Glover a vznikalo znovu ve Francii na zámku Chateau Pelly De Cornfeld. „Down To Earth“ bylo od počátku orientováno zejména na americký trh, takže mu vládly hlavně dva obrovské singlové hity „Since You Been Gone“ a „All Night Long“, díky kterým se kapela dostala do zorného pole fanoušků i ve Spojených státech. Jinak šlo opravdu o nemalou změnu stylového zaměření, protože nový materiál byl velmi přímočarý, postavený na snadno zapamatovatelných rockových popěvcích, které se dmuly do výrazných refrénů. Najednou skoro nic nepřipomínalo ty staré mystikou prolezlé RAINBOW, snad kromě stále skvělé kytary Ritchieho Blackmorea, následkem čehož hodil brzy ručník do ringu i Cozy Powell, kterému se nové popovější zaměření začalo zajídat a připadalo mu na druhdy těžkotonážní hardrockový soubor velmi povrchní. Doba se však měnila a rovněž Ritchie Blackmore chtěl přispívat svou trochou do mlýna k nastupující vlně pro široké publikum učesaného AOR.

 

V roce 1980 byli RAINBOW nominováni do role headlinerů prvního ročníku festivalu Monsters Of Rock, který se posléze každoročně konal na území automobilového závodiště v Donningtonu. Zde odehraný koncert byl jedním z posledních, který s kapelou odzpíval Graham Bonnet. Přestože s ním byl Blackmore od počátku velmi spokojen a pěl na jeho hlasovou vybavenost jen samou chválu, brzy si našel jiné důvody k jeho nekompromisnímu vyhazovu. O to víc jsou tyto důvody z dnešního pohledu kuriózní. Nešlo totiž o nic závažnějšího než o fakt, že Blackmoreovi začal vadit Bonnetův krátký vlasový sestřih. Samotný Graham Bonnet se později v roce 1983 ještě zaskvěl coby frontman melodického AOR projektu ALCATRAZZ, kde s ním v určité době působil jak mladý Steve Vai, tak jeden z největších Blackmoreových imitátorů - geniální kytarista, avšak průměrný skladatel - Yngwie J. Malmsteen.


24.01.2013Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz