Boomer Space

QUEENSRŸCHE - Empire

Po milionovém úspěchu koncepčního díla „Operation: Mindcrime“ byli již QUEENSRŸCHE jedněmi z největších hvězd zámořské Hard´N´Heavy scény. S přehledem vyprodávali hokejové haly a jejich alba se velmi dobře prodávala. Nová deska připadla na rok 1990 a byla pečlivě připravovaná ve spolupráci s perfekcionalistickým Peterem Collinsem. Dílo ovšem avizovalo změny, a to i přesto, že onen zvukový šaman s kapelou spolupracoval již na předchozím albu a uspěl. Samotný Collins však poprvé vešel ve známost jako producent několika počinů kanadských RUSH. Zatímco předchozí alba bylo ještě možné nazvat heavy metalem, od „Empire“ už lze o QUEENSRŸCHE hovořit spíše jako o kapele hrající jakousi umělečtější podobu hard rocku. Stejně jako předchozí nahrávka, je však i tohle dílo považované za zcela zásadní v kontextu zámořské rockové produkce své doby. Když si tak vzpomenu na to jak bylo právě „Empire“ poměrně často propagované tehdejší MTV, napadá mě jediné: Jak je možné, že tahle kdysi vcelku obstojná hudební stanice za posledních dvacet let doslova zdegenerovala? Tehdy totiž reprezentovala, vedle celé řady jednosezónních objevů a rychlokvašek, i skutečně kvalitní věci, a právě parta kolem Geoffa Tatea byla jednou z nich.Podle mého vzniklo jen velmi málo alb prokazujících se takto perfekcionalistickou a vkusnou produkcí - zaštiťující jak výtečnou zvukovou stránku, tak komplexní skladbovou náplň, bezchybně utvářející neprůstřelný monolit bez slabých míst. Každá ze skladeb obstojí sama za sebe, ale rovněž i jako položka pouze dotvářející výsledné puzzle, které to nakonec v přímém souboji s časem dokonale zválcovalo. Určité jednotné motto ani tomuto dílu nechybělo, byť nejde o koncepční příběh, tak, jako tomu bylo u albového předchůdce. Sociálně kritický ráz nahrávky dokonale reprezentuje text titulního songu „Empire“, zabývajícího se organizovanými drogovými kšefty uvnitř Spojených států amerických. Dokonalá byla forma, s jakou se tehdy poprvé QUEENSRŸCHE světu představili. Metalové kvapíky z vlastní historie byly ponechány napospas minulosti a do popředí se drala touha stvořit zejména silné rockové skladby bez ohledu na jejich stylovou příslušnost, ovšem s vlastním nezaměnitelným otiskem. Barvité a na svou dobu moderní album tak fascinuje každým svým detailem. Celkově pročištěnější výraz totiž umožnil vyniknout mnoha pozoruhodným jednotlivostem (například - výrazná baskytara v hypnotické „Della Brown“, časté klávesové vstupy v groovy položce „The Thin Line“ nebo kytarové kejkle dua Chris DeGarmo/Michael Wilton a vrstevnaté vokály v celé řadě ostatních songů) a přestože skladby byly vystavěné zcela v kontextu pompézní dobové stylizace, v žádném případě nešlo o záležitost samoúčelně přeplácanou. Nebylo zde nic navíc, nic, co by zavánělo zbytečnou exhibicí.


Už od úvodního nástupu klavíru a dětského vokálu v „Best I Can“ posluchače zasáhne ta čarokrásná aura, která z této nahrávky doslova vyzařuje. Prvotřídní hlas Geoffa Tatea se zde ukazuje v širších rejstřících než tomu bylo obvyklé kdykoliv předtím a opouští metalové teritorium ve prospěch sofistikovanějších hudebních hájemství, takže v kombinaci s nosnou kytarou Chrise DeGarma patří k tomu, co QUEENSRŸCHE té doby doslova udělalo. Rockovější zaměření je patrné z fenomenálního riffu zahajujícího právě již zmiňovanou titulní skladbu, která se stala jakýmsi flagboatem celé kolekce, tak ve vygradovaných hitových jízdách „Jet City Woman“ nebo „Another Rainy Night (Without You)“, zkrášlených mnohými vyhrávkami a sóly, což byly zrovna dva songy s nemalým hitovým potenciálem, které stavěly jak na výtečné instrumentaci, tak samozřejmě na refrénové gradaci a vkusně dávkované chytlavosti. Jak Tate tak DeGarmo drželi tehdy taktovku kapely pěvně v rukách a utvářeli jakýsi silný skladatelský tandem, který stál u zrodu fenomenálního díla.


Přestože lze „Empire“ nazvat nejkomerčnějším albem v historii QUEENSRŸCHE, má k nějakému lacinému podbízení se sakra daleko, což dosvědčí zejména dva výstavní baladické kousky „Silent Lucidity“ a „Anybody Listening?“, které jsou spíše songy hrajícími se silnou atmosférou než sladkými cajdáčky, navíc jsou jejich melodie podporovány velmi zajímavými aranžemi a podpůrnými vstupy smyčcového orchestru. Jde o opravdu povedené věci, které dodnes přežily absolutně bez úpadku svého kouzla. Neobyčejnost „Empire“ je rovněž ve skutečnosti, že i méně známé skladby jako „The Thin Line“, „Della Brown“, „Resistance“ nebo „Hand On Heart“ mají hodně co říct a jsou bez diskusí platnými položkami.


Na počátku devadesátých let tedy QUEENSRŸCHE stanuli na svém pomyslném vrcholu, ať už uměleckém nebo komerčním. Byli jednou z kapel určující chod zámořské Hard´N´Heavy scény. Z jejich alba vzešlo šest zdařilých singlů, vyprodávali velké haly a účastnili se prestižních klání, jako třeba hned zkraje roku 1991, kdy stanuli mezi vyvolenými na festivalu Rock In Rio, nebo o půlroku později v anglickém Donningtonu, kde před AC/DC, METALLICOU a MÖTLEY CRÜE rozehrávali tehdejší Monsters Of Rock.


06.09.2016Diskuse (5)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Bluejamie65
09.09.2016 17:08

to asgard: a u Qryche to máme sejně

 

Bluejamie65
09.09.2016 17:06

To asgard: pokud máš na mysli pořady typu "Geordie shore", tak mi zkus naznačit, u které soukromé stanice u nás nebyl stejný vývoj? nemyslím si, že by to byla záhada, je to normální minimalizace nákladů provedená tak, aby se maximalizoval zisk. Jo jo z devadesátého třetího roku pamatuju stránku na veřejné odesílání zpráv do nějakého programového řediteství mtv, za celé měsíce se tam neobjevila jediná zpráva, kde by se neobjevila otázka ve smyslu "Co ste to udělali vy zasraní bastardi?"

 

asgard09.09.2016 15:08

U mna od zaciatku az po album Empire boli srdcovka , myslel som si ze Operation nepremozu ale dali to este na Empire potom prisla doba hladania aj ked Promised Land bol super ale uz v inej vode sa plavili. "Když si tak vzpomenu na to jak bylo právě „Empire“ poměrně často propagované tehdejší MTV, napadá mě jediné: Jak je možné, že tahle kdysi vcelku obstojná hudební stanice za posledních dvacet let doslova zdegenerovala?" MTV pomohla vela kapelam ale potom sa tak dosrali ze koniec , otazka MTV je asi zalahena ruchom tajomstva :D

 

Bluejamie65
06.09.2016 18:24

sakra rozumíte tomu zázraku, to nejtišší album metalové kapely je tím nejpůsobivějším a pro mnoho lidí jejich absolutně nejlepším. Ten protimluv doslova bije do hlavy:-) a mně to taky nedává spát....

 

Imothep
06.09.2016 09:56

Absolutni bomba album I kdyz vrchol pro me prijde az s nasledujici radovkou. Jinak za zminku stoji I tato DVD audio verze: novy zazitekhttp://www.worthpoint.com/worthopedia/queensryche-empire-dvd-audio-disc-1-153519574