Boomer Space

QUEENSRŸCHE - Praha, Retro Music Hall, 21.října 2013

Pražské vystoupení znesvářených QUEENSRŸCHE, to je dnes záležitost týkající se zhruba necelých třech stovek příchozích fanoušků. Konkrétně tedy koncert té jejich části, která stojí proti frontmanovi Geoffu Tateovi, a která v létě vydala s novým pěvcem - Toddem LaTorrem (ex-CRIMSON GLORY) znamenitou bezejmennou desku, jenž seattleské rockery vrátila až kamsi k pompéznímu metalovému soundu osmdesátých let. Necelé tři stovky příchozích tak měly velký prostor k užití si celé té starodávné atmosféry, do které je QUEENSRŸCHE bez Tatea dnes zavádí. Přesně tak si dnes stojí kapela, která druhdy sklízela vavříny prostřednictvím nejrůznějších ocenění (včetně Grammy) a právě jejíž starší alba se ještě dnes v metalových kruzích skloňují s patřičnou vážností. Nedokážu odhadnout jak to celé s QUEENSRŸCHE nakonec dopadne, každopádně na návštěvnosti koncertu byl celý rozkol hodně znát, jakkoliv tahle nová sestava působí patřičně semknutě a výkonnostně velmi dobře, což se ostatně ten večer před sporadicky zaplněným hledištěm klubu Retro Music Hall na Francouzské třídě plně potvrdilo. Šlo o prvotřídní koncert, ale rovněž šlo o koncert striktně nostalgický, týkající se pouze dobře obeznámených pamětníků.


 

Vítězem celého večera byl tak jednoznačně nový zpěvák, prcek Todd LaTorre, který, díky své přirozenosti, obrovské síle a rozpětí svého hlasu, nechal alespoň na chvíli na svého (a nutno zde říci, že o dost charismatičtějšího) předchůdce zapomenout. La Torreho projev totiž nepostrádal potřebnou dávku zaujetí a nemalou jistotu, a tak tento poměrně nenápadný chlápek působil, jakoby u této kapely úřadoval odnepaměti. Bylo doslova lahůdkou poslouchat jeho hlasové eskapády, kterými opanoval třicet let starý materiál, tedy tvorbu, kdy QUEENSRŸCHE ještě patřili jednoznačně do metalového ranku. Rozhodně tak svou návštěvou neprohloupil především ten, kdo má v největší oblibě tvorbu QUEENSRŸCHE z osmdesátých let. Hrálo se totiž nejvíc songů z debutového alba „The Warning“, ale také pár věcí z druhé řadovky „Rage For Order“ a rovněž z bájemi opředeného konceptu „Operation: Mindcrime“. Nezapomnělo se však ani na novinkové album, jenž tak nějak přirozeně navazovalo na právě výše zmíněné metalové období.

 

Kapela šlapala jako dobře namazaný stroj a Ed Jackson s Parkerem Lundgrenem nového frontmana vydatně podporovali svými doprovodnými zpěvy. Kytarista Michael Wilton byl kdesi stranou zcela pohlcen svým nástrojem a Scott Rockenfield se stal spolu s pěvcem ústředním motorem (hnací silou) celého setu. V přídavcích pak došlo na povinnou látku, a sice na tři písně z alba „Empire“ – titulní věc, „Jet City Woman“ a „Silent Lucidity“, které se staly vrcholem večera. Za mne rozhodně povedený koncert, který navíc nebyl zdržován žádnými zbytečnostmi, ani oddalován předkapelami, zkrátka kdo přišel na staré QUEENSRŸCHE, ten hned dostal reprezentativní vzorek jejich hudby z jejich dávného období. Spokojenost.


31.10.2013Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz