Boomer Space

PROTECTOR - Summon The Hordes

Asi nikdy nebudu patřit k těm die-hard figurám, které během každého vydání nového alba německých PROTECTOR hulákají, s rukou staženou v pěst a obepnutou povinným stahovákem : „Se hoši, jak já miluju ty vaše sračky!“ Ale není v tomhle mém postoji ani špetka nějaké antipatie, zkrátka jsem se s humpoláckou hudbou téhle německé smečky nikdy nesešel a nezažil při občasném koštování skoro žádnou rezonanci. Respekt v mezích možností zde určitě je, a tak dávkuji velice pozvolna a skromně. Rozhodně si nemyslím, že zanedbanou látku během jejich post-comebackového období doženu, jakkoliv ty nové věci určitě nehodnotím jako úplně zlé a slabé. Ostatně, vždyť si můžete přečíst i mé starší recenze na ně. 


Proč tedy na mne tahle kapela zas až tolik nefunguje? Zkrátka a dobře si myslím, že PROTECTOR produkují už dávno přežitý model thrash metalu, navíc s deathově zachroptělým vokálem, který je doznáním k průměrnosti a metalově undergroundové uniformitě. Ta kapela na mne čím dál tím víc působí, jako když se o podobně tvrdou hudbu snaží nějaký venkovský hejvíkář s potřebou hrát hrozně tvrdej metal. Mezi námi, ono hnětat desítky riffů, nepolevovat v rytmice a do toho ještě něco záhrobně chrčet, to může prakticky leckdo. Ale třeba to někomu může imponovat a vyznívat fakt hustě a silně, nevím. Opravdu to netuším. Kdo má tuhle kapelu fakt rád, tomu určitě nová deska zpříjemní pár chvil. Úmyslně netvrdím, že mu udělá radost, protože se domnívám, že jde v případě novinky „Summon The Hordes“ o trochu vyčichlejší materiál, než představovaly obě předchozí post-comebackové nahrávky. Zdá se mi, že PROTECTOR dnes vše sázejí na jednoduchost a přímočarost. Jsou to stále oni, ale trochu mě v jejich hudbě chybí vyšší míra nadstavby, ať už za ní považujete někdejší osobitost, hnilobnější zvuk, záhrobní atmosféru nebo chaotická sóla. Prostě to dnes Němci pouze hnětaj, Martin Missy do toho jakoby fortelně huláká, a vše působí jako docela dobrý thrash metal pro old-school lidi, co vždy, už od osmdesátých let, nesnášeli melodie. 


Je to zkrátka typická deska těchto Němců, která je dělaná výhradně pro ty, kteří ví, o čem je řeč a vedle SODOM KREATOR (úmyslně nepíšu DESTRUCTION, protože vím, že primitivnější fanoušci PROTECTOR nikdy DESTRUCTION nemuseli a vždy se dožadovali výměny v rámci hlavní trojice thrashe) :-), představují záruku. Výslednou známku udílím pouze za fantastický, old-schoolově vedený výplach, který zde představuje hymna „Steel Caravan“, jinak se všechno drží, tu lepšího, mnohdy však horšího a hodně nepřekvapivého průměru. Už jsem zkrátka dávno posluchačsky nastaven na pestřejší a zajímavější hudbu. Omlouvám se, ale já prostě nejsem schopen o tomhle kusu metalové flákoty plkat do detailu a věnovat se zajímavých fázím jednotlivých skladeb. Kdo chodí na tyhle stránky, to přeci už dávno musí vědět.


08.05.2019Diskuse (12)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

stefanos
11.05.2019 21:10

Tohle není nějaké umění, ale jsem rád vždycky, když to tam někdo sype a bručí tak nějak svojsky a s rodokmenem, ať už klikatým. S recenzí souhlasím, akorát bych dal tak 63%

 

Demonick
10.05.2019 23:58

Novinka POSSESSED tvrdo ničí všetku konkurenciu a minimalne u mna bude asi útočit na jeden z albumov roka! Fantasticky a nesmierne autenticky výlet do dalekej minulosti s parádnym zvukom, obalom, výkonmi. Mňam!
PS: gitarové sólo/vyhrávku v No More Room In Hell uz teraz považujem za geniálne/u...

 

Stray
10.05.2019 23:33

Tak já mám Davida Vincenta v oblibě a první čtyři alba MORBID ANGEL jsou povinnost. VLTIMAS naprosto v pohodě poslouchatelná deska, žádný zběsilý nesmysly, má to kvalitu a Blasphemerova kytara tomu taky pomohla.

Na těch nových POSSESSED se mi líbí, jak se nesnažili o žádný novoty, ale naopak navázali tam, kde kdysi skončili. Konkrétně u nich je ten old-school přístup ve spojení s kvalitním provedením velké plus.

 

Alda
10.05.2019 23:18

Pozitivně překvapuješ... :-) mě docela "šoklo" že jsis pořídil origoš VLTIMAS!!!

 

Stray
10.05.2019 22:00

POSSESSED bude, zrovna to mám na gauči v uších, první song ok, před ksichtem mám při tom hokej bez zvuku.:-)

 

Alda666
10.05.2019 21:52

PROTECTOR je OK, deska Golem z 1988 kult???, Urm the Mad 89 šleha!
Bude prosím recenze na nový POSSESSED??? Právě to posloucháme mezi třetinami hokeje a na první poslech - 666% :-)

 

Stray
10.05.2019 16:48

Jsem asi zmlsán. V 95% případů je to tak, jak říkáš - lepší nějaká odezva než žádná, ale existuje určité procento příspěvků, bez kterých bych se obešel. hele, s vyjadřováním v diskusi to mám stejné. Snad na žádném hudebním webu, se kterým bych neměl aktivně nic do činění, jsem se v životě nevyjádřil, ono je to vlastně tak, že programově ani moc nikam nechodím, nemám na to čas, energii věnuju svému stánku. Že máš PROTECTOR radši než já je normální a v pořádku, přesně takový druh lidí sem pravděpodobně chodí, metalisté, které asi zajímá můj názor, protože denní návštěvnost moc neklesá a drží se pořád kolem 500, ale kteří pravděpodobně dost často nesdílí stejný pohled na věc jako já a nemaj potřebu se ve věcech pitvat, taky v pořádku.

 

Martin
10.05.2019 15:54

Lepší nějaká odezva než žádná ne? Mě se tyto stránky hodně líbí a čtu je pravidelně už dlouhou dobu ale málokdy mám potřebu se k něčemu vyjádřit v diskuzi i když je čtu pravidelně a rád,k tomuto tématu jsem cítil potřebu se vyjádřit tak jsem to udělal. Jinak Protector mám podle recenze radši než ty ale chápu i to když je někdo neuznává téměř vubec.

 

Stray
09.05.2019 18:57

Jasně, ty kapely tak jsou po právu brané, ale spíš jsem myslel na to, jak nesmyslné to metalové řazení a procpávání se vlastně je, asi to z toho textu nebylo moc patrné, pokud je pro někoho PROTECTOR nejlepší, tak super, ať je, pro mne není. Chci říct, že je škoda, že zrovna tenhle moment článku jako jediný stál za koment.

 

Martin
09.05.2019 11:13

Vždycky se říkalo velká německá čtyřka a kromě Sodom, Kreator a Destruction tam patrili i Tankard.