Boomer Space

PROTECTOR - Cursed And Coronated

Němečtí PROTECTOR se před několika lety vrátili po dvou dekádách pauzírování na scénu, ačkoliv je dnes jediný původní člen, vokalista Martin Missy, v sestavě obklopen hned třemi švédskými nováčky. Tento nadšenec čím dál více potvrzuje, že návrat byl především podložený velkou chutí po nové tvorbě. Teutonský thrash/death nejenže neztratil absolutně nic ze své někdejší zarputilosti, agresivity a ševelící temnoty, tak jak si tyto vlastnosti mnozí nadšenci pamatují z časů neobvykle temných alb „Golem“ (1988), „Urm The Mad“ (1989) nebo z dob jejich vrcholného počinu „A Shedding Of Skin“ (1991), ale zdá se, že znovuobnovením PROTECTOR dnes narazil na úrodnou půdu zájmu metalových fans. Ukazuje se, že je mezi old-schoolovými fanoušky a pamětníky po této formaci velký hlad. Nikdy nepatřili mezi absolutní velikány germánského militantně naladěného thrashe, ale určitě si svým osobitým pojetím jedovaté metalové hudby získali už v osmdesátých letech nemalou fanouškovskou základnu, vždyť leckdo z tuzemských metlošů může zavzpomínat na jejich společný koncert s KREATOR v Praze na počátku roku 1990, kterému přihlížela plná Sportovní hala.Díky skutečnosti, že zkušeného Missyho dnes na kvartet doplňují hned tři Švédové – jmenovitě Mathias Johansson (baskytara), Michael Carlsson (kytara) a Carl Gustav Karlsson (bicí), uvádí tohle původně wolfsburské komando za svou dnešní základnu Stockholm. Nakaženěji vyznívající příbuzní gelsenkirchenských SODOM nás v roce 2013 upozornili, že se s jejich výtvory stále musí počítat, a sice prostřednictvím povedeného comebackového zápisu „Reanimated Homunculus“, na který letos navazují snad ještě o kus propracovanější a zvukově vyšlechtěnější sbírkou „Cursed And Coronated“. Ta byla nahrána v legendárním Sunlight studiu. Dílo je sestaveno s rozmyslem a koncentruje v sobě veškerou sílu thrash/deathové jednotky, která na přelomu osmdesátých a devadesátých let zdatně dýchala na záda větším a slavnějším kolegům z kapel jako KREATOR, DESTRUCTION a SODOM.


Nové skladby zní doslova znamenitě, působí hodně sevřeně, nadupaně a převládají v nich hlavně ultra-rychlá tempa. Přehršel riffů je kombinována se zručnou sólovou kytarou, jenž songy zaobluje a dodává jim ráz větší mohutnosti, což je podtrženo zručnými staromilskými laufy, které výsledek notně větrají. Přestože kapela svým riffovým pojetím vychází z historie stylu thrash, konkrétně z jeho obdoby zrozené v polovině osmdesátých let, činí tak v souladu se současnými technickými podmínkami a zvukovými možnosti, přesněji řečeno – postupy novinky jsou historické, ale hrány profíky a výbornými instrumentalisty, zformovány tak, aby to celé nevyznívalo úsměvně, nýbrž jako bujará oslava hrdinského metalového věku a oněch starých časů denim and leather dekadence. 


Ve skladbách je koncentrováno značné množství dynamiky, zvuk je plný, průrazný a právě díky vysoké instrumentální úrovni nových členů nepůsobí novinka „Cursed And Coronated“ ani trochu monotónně. Naopak, posluchač se čím dál tím více seznamuje s dalšími a dalšími zajímavými momenty. Jestliže se před lety SODOM i KREATOR vrátili ke svému kreditu německých thrashových velikánů, musím zde potvrdit, že i PROTECTOR zdárně navazují na svůj někdejší odkaz, a protože jsem k jejich starším albům zas až tak silný vztah neměl, užívám si především jejich novou podobu. Deska možná není vygradovaná do zvířecké bestiality „Urm The Mad“, ale po muzikantské stránce je profesionálnější. Ona perfekce a promyšlenost však nepřebíjí nápady a energii skladeb. Otázku všudypřítomného hněvu zodpovídá chraplák přestárlého buřiče Missyho velmi přesvědčivě. Jde tak o skvělé thrash/deathové album, napěchované celou řadou povedených skladeb (netřeba žádnou vyjmenovávat). Tihle stoupenci zla jsou na tom dost možná lépe než kdykoliv předtím.


23.03.2016Diskuse (6)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Valič
17.10.2016 18:29

Moc nechápu, proč by někdo vyhazoval peníze za nějaké sběratelsky bezcenné neoficiální verze, když jsou teď celkem běžně dostupné re-edice od High Roller Records.

 

spajk
14.10.2016 18:12

Nesháněl tu někdo staré Protector? 1989 + 1991 zapečetěné, avšak jde o neoficiální verze.

 

stefanos11.09.2016 22:35

Tenhle novej Protector je parádní, zrovna to sjíždím :-)

 

bizz13.04.2016 12:08

strasna sracka ta deska

 

Pekárek
23.03.2016 09:24

Výborná recka(!), děkuji:)

 

Valič
23.03.2016 00:24

80% Slyšel jsem pouze dvakrát, ale zatím celkem spokojenost. Nejlepším albem Protector pro mě ale asi už navždy zůstane Golem, kterého jsem v době vydání poslouchal určitě častěji než cokoliv od Sodom nebo Destruction (s Kreator to bylo zhruba vyrovnané). :-)