Boomer Space

PIPES AND PINTS - Dát lidem 100% (rozhovor s Vincou)

V rámci zdejší rozhovorové rubriky s tuzemskými muzikanty přišel poprvé čas na bubeníka a protože zde chci zachovat kromě nástrojové různorodosti zpovídaných především i pestrost žánrovou, jde o bicmena působícího v oblasti punkové scény. Zde je tedy Lukáš Vincour alias Vinca.


Působíš u dvou vcelku popředních tuzemských kapel. Zatímco punk rock ozvláštněný zvukem skotských dud od PIPES AND PINTS se v širším festivalovém měřítku u nás ujal, rock´n´rollový desperáti BOY jsou stále spíše klubovou atrakcí. Jak vůbec zvládáš hraní u těchto dvou kapel, jenž sám osobně považuji zejména za skupiny koncertní?


Ahoj. Předně Ti děkuji mockrát za oslovení! Ano, momentálně hraji v PIPES AND PINTS, BOY, dále ještě v hc/punkové HANBĚ, která stojí určitě také za zmínku. Vše se stíhat dá. Ani jedna z kapel není momentálně koncertně úplně vytížená a tak se to hezky doplňuje.


 

Můžeš na úvod prozradit něco o sobě? Kolik ti je let? Kdo tě přivedl k hudbě? Kdy si začal hrát na bicí? Tvá první kapela? Případně další kapely? Vznik kapel BOY  a PIPES AND PINTS? Tvůj nejoblíbenější hudební žánr na poslech? Pokud máš i výrazně oblíbené některé konkrétní kapely, jaké?


Je mi čerstvě třicet let a pocházím z Moravy. Ach ten věk, vůbec se na něj necítím :) K hudbě jsem se dostal přes punkové kapely a mé kamarády. Někdy v prváku na střední jsme se rozhodli, že chceme kapelu a tak jsem dostal do ruky baskytaru. Poté odešel bubeník, žádného jsme nemohli sehnat a tak jsem si tam sedl. A zrodila se naše první kapela FREE X TOWN, které spíše než o hudební um šlo o šíření myšlenek. Poté jsem dostal nabídku hrát v RAF a to byla po dlouhou dobu má velká srdcová záležitost. A samozřejmě ještě je, ač už nehrajeme. Dále jsem prošel kapelami PUNKHART, REAL, THALIDOMIDE. Kapela PIPES AND PINTS vznikla v roce 2006 a já dostal nabídku skočit do rozjetého vlaku v létě 2008 na festivale Mighty Sounds, kde jsem hrál právě s RAF. Po dlouhém rozmýšlení jsem se v říjnu 2008 přestěhoval do Prahy, spolu s Mikem a tak vznikla nová éra  PIPES AND PINTS. Později se připojil na basu Ondra. Do kapely BOY jsem přišel také relativně náhodou. Byl jsem oslovený mým dlouholetým kamarádem Martinem (Kejklou), zpěvákem BOY, že mají v kapele nějaké trable a zda bych jim nenabubnoval desku. A tak jsme si sedli, že jsme si nakonec řekli, že se stanu oficiálním členem. Můj nejoblíbenější žánr na poslech je určitě punk rock. Někdy tomu říkáme romantický punk. Má obrovskou energii, melancholii a často z něj mám husí kůži (kapely jako BOUNCING SOULS, GASLIGHT ANTHEM, HOT WATER MUSIC, GOOD RIDDANCE,...), dále mám hodně rád punkové písničkáře (Chuck Ragan, Austin Lucas, Tim Barry),hardcore (H2O, SNAPCASE, SICK OF IT ALL,...), skate punk (LAGWAGON, NOFX, BLINK 182...), pak country, hip hop, rock, pop, zkrátka se nebráním vůbec žádnému žánru. Buď se mi to líbí nebo ne. Rozhodně jsem otevřený a bez předsudků. Momentálně zkouším set s DJ LU2 a hrozně mě baví bubnovat do stylu drum´n´bass.

 

Máš nějaké bubenické vzory? Muzikanti, kteří tě nejvíc ovlivnili a muzikanti, kterými ses nechal při hře na bicí nejvíce inspirovat?

Zrovna nedávno jsem přemýšlel, kdo jsou vlastně mé bubenické vzory. Je jich pět a skoro se všemi jsem měl tu čest se potkat. Určitě je to Travis Barker (BLINK 182, TRANSPLANTS,...) - pro jeho styl, akčnost, veganství,… S tím jediným jsem se tedy zrovna nepotkal.:-) Mezi další patří Atom Willard (AGAINST ME, OFFSPRING, ANGELS AND AIRWAVES,...). Má obrovský úder a styl! Dále Mike McDermott (BOUNCING SOULS), ten mi dal asi největší školu spolu ještě se Seanem Sellersem (GOOD RIDDANCE). A mezi poslední patří určitě Bill Stevenson (BLACK FLAG, ONLY CRIME, DESCENDENTS, ALL), který všem těmto bubeníkům dával školu. :-)



Garážový punk rock od BOY považuji za reminiscenci na skandinávskou scénu dvou právě uplynulých dekád. Jak se ti vůbec líbí všechny ty kapely typu TURBONEGRO, GLUECIFER, THE HIVES, MILLENCOLIN, BACKYARD BABIES a další? Nechali jste se jimi inspirovat, nebo ten nápad založit podobně stylově znějící kapelu, navíc ve své „image“ rovněž užívající uniforem, vyvstal bez ohledu na ně?


Kapelu BOY rozhodně ovlivnili TURBONEGRO. O tom žádná. Kluci je bez výjimky milují, stejně jako MOTÖRHEAD a podobné kapely. Mě tahle vlna celkem minula. Než jsem přišel do BOY, neznal jsem žádné album od TURBONEGRO, ale po cestách na koncerty jsem měl možnost se dostatečně seznámit.:-) Inspirace je určitě na místě. Z tvých zmiňovaných kapel mě hodně ovlivnili MILLENCOLIN a poté i THE HIVES.


Co je pro Tebe tím nejdůležitějším na členství a působení u obou Tvých kapel? Jaké bys vyzdvihl nejsilnější stránky PIPES AND PINTS? A naopak, co je hlavní devízou fungování BOY? Pokud jsou nějaké nápadné rozdíly ve fungování obou kapel, můžeš je tedy popsat? Případně – upřednostňuješ některou z těchto kapel? Pokud ano, tak díky čemu?

 

To je těžká otázka. PIPES AND PINTS jsou pro mě už více než pět let jako rodina! Vlastně ne „jako“! Jsou se mnou ve špatných i dobrých chvílích a jednu dobu daleko častěji než kdokoliv jiný. Projel jsem s nimi Evropu a zažil úžasné časy, splnění svých snů. BOY jsou skvělá parta mladých kluků, kteří na svůj splněný sen teprve čekají. Už v těchto chvílích jsou ale mnohem dál než spousta jim podobných kapel. Jsou to neskuteční dříči, makáči a velkou zásluhou na tom má Martin! PIPES AND PINTS jsou momentálně hodně rozlítaní po světě, takže se soustředíme na živé hraní a nové album bude vznikat trošku jinak než ty předešlé. BOY makají několikrát týdně na zkouškách a v tom je ten rozdíl. Tedy beze mě. Na prvním místě jsou pro mě určitě PIPES AND PINTS! Jak jsem již říkal, je to srdcová záležitost, rodina, dítě, tak proto. V BOY jsem byl dosud jen hráč a zatím do nich nevložil moc svých nápadů, což se doufám na nové desce změní :-)

 

S PIPES AND PINTS máte za sebou zatím dvě alba. Debut „Until We Die“ byl vydán v Evropě i za Atlantikem v roce 2009 a dvojka „Found And Lost“ vyšla o tři roky později. Přibliž tedy styčné body a rozdíly obou nahrávek? Těmi rozdíly mám na mysli nejen zvuk a styl skladeb, ale popiš i atmosféru v jaké samotná tato alba vznikala. Na co jste se zaměřily při nahrávání debutu „Until We Die“, a co určovalo vývoj vzniku dvojky „Lost And Found“?


Album „Until We Die“ vlastně vzniklo hrozně rychle. Každý jsme dali dohromady nějaké své nápady a vlastně do půl roku jsme šli natáčet. Takže to byla taková splácanina všeho co jsme měli po kapsách. :-) Natáčelo se ve Svárově (basa, bicí), zbytek ve studiu u Kouliče. K nahrávání „Found and Lost“ jsme chtěli přistoupit trošku jinak. Skladby tedy vznikaly pozvolna dva roky a jsme to nakonec asi víc „my“ než na předchozí desce. Zavolali jsme si do Cech producenta Dariana Rundalla (PENNYWISE, SUICIDAL TENDENCIES, ...), který nás postavil pěkně do latě. Byl s námi po tři týdny a byla to doba k nezaplacení! Spoustu nás toho naučil, ale také nám dal pěkně najevo, že musíme makat a víc přemýšlet. Bylo to tvrdé, ale skvělé zároveň! Album pak míchal ve svém studiu v Kalifornii a masterováno bylo ve Finsku.


 

 

S brněnskou punkrockovou smečkou BOY máte na svém kontě zatím jen debut „Darkest Visions“ vydaný u německé značky Wolverine Records, takže teď trochu něco o něm?


A to co PIPES AND PINTS udělali na druhé desce, BOY zvládli hned na první. Pozvali jsme si Tommyho (bubeníka z TURBONEGRO) na produkci zpěvů do Brna a ta práce s ním byla skvělá! Martin pak letěl do Norska dozpívat pár vokálů, mix probíhal také v Norsku v Tommyho studiu a masteringu se nakonec ujal Amák v pražském Golden studiu. Výsledek je si myslím víc než skvělý! Album vyšlo u německého vydavatelství Wolverine Records na CD a na Voltage/Rebel Sounds na vymazleném vinylu. Povinnost pro všechny sběratele hudby a pro všechny ty, co chtějí podporovat českou punkovou (hudební) scénu.


Je pro Tebe přítomnost zkušeného producenta při tvorbě alba zas až takovou nutností? Pokud ano, pak by mne zajímalo proč?


Producent určitě nutností není. Ale když uslyšíš kam Tě může posunout, je to někdy neuvěřitelné. Je to hned další osoba mimo kapelu, která má nezávislý pohled ke skladbám a to je důležité.


BOY vnímám rovněž jako koncertní kapelu stavící na výrazném projevu frontmana. Co pro Tebe znamená podobné showmanství?


Showmanství a živé vystupování kapely jde ruku v ruce. Dává to kapele určitou tvář. Bez něho by lidé asi na koncerty neměli důvod chodit. Někdy je to spíš herecký výkon, jindy přirozený projev. To záleží na druhu kapely.

 

Koncertujete poměrně často i mimo Českou Republiku. Všiml sis určitých rozdílů v publiku v konkrétních evropských zemích? Pokud ano, jakých?

 

Ty rozdíly jsou nepatrné a je to spíš místo od místa než dle země. Všeobecně jsou ale fanoušci divočejší na východ a v menších městech. Což neznamená, že by to třeba v Moskvě byla nuda. :-) 


Hráli jste tedy v Rusku? Co na tenhle kout světa říkáš?


S PIPES AND PINTS jsme hráli v Rusku dvakrát. Jednou na čtrnáct dní a podruhé jsme odehráli čtyři vystoupení. V Moskvě jsme hráli dokonce třikrát.:-) Rusko je úžasná země. Lidé jsou tam hrozně přátelští, milí a pohostinní. Koncerty tam bývají jednoduše řečeno masakr! Hrozně si to užívají. Scény (punk, hardcore, ska...) tam bývají propojené. Moc rádi se tam budeme vracet, ale zároveň si tam uvědomíš, jak moc se máme tady u nás dobře a nemůžeme si vůbec na nic stěžovat.



Hlavní koncertní devíza PIPES AND PINTS? To samé můžeš popsat u BOY.


Hlavní koncertní devízy u obou kapel jsou - dej těm lidem 100% co můžeš! Oni přišli na Tebe a chtějí vidět pořádnou show a energii.:-)

 

Co obě kapely nyní dělají? Chystá se něco, co by za to stálo říct? Jaká je aktuální situace?


BOY se momentálně chystají na listopadové evropské turné (Německo, Francie, Polsko) a stále pracují na nových skladbách. Ve hře je split album spolu s zatím nejmenovanou kapelou. PIPES AND PINTS jedou na podzim české turné s HORKÝŽE SLÍŽE a pomalu připravujeme materiál na novou desku, kterou bychom rádi vydali v roce 2015!

 

A to by asi mohlo stačit, ne?:-) Díky za odpovědi a ať se daří.


Mockrát díky a buďte šťastni!




Fotografie: Vojta Florian


14.08.2014Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz