Boomer Space

PARAMORE - This Is Why

Šestá řadovka „This Is Why“ od amerických PARAMORE se ukazuje být v mnohém jiná než předešlá tvorba této kapely. Lepší a zajímavější. Už v minulosti zde byla patrná snaha oprostit se od emo a pop-punkového prostředí, ale obdobně komplexně a organicky jako nyní jejich skladby ještě nezněly. I stylově jsou na novince patrné velké změny, které, zvláště díky štědré produkci Carlose de la Garzy, navádí PARAMORE spíše na území art-popu, jenž v sobě dokáže skloubit vlivy z celé řady zavedených žánrů moderní hudby.


Neklid a kytarová překotnost teenagerského punku ustoupily nyní muzikální pestrosti a touze dělat promakané popové hitovky, u kterých není nouze o pozvolnější gradaci, chytlavé vokální linky, silný groove a celou řadu zvukových ozdůbek. Jednou z velkých výsad je životný puls nových skladeb. Je dobré vědět, že PARAMORE si drží styl, netvoří rychlokvašky a jsou na míle vzdáleni lacinému syntetickému kýči. Avšak ještě důležitější je, že každý song zde strukturálně, stylově i svou náladou, platí za osobitou píseň s potenciálem singlu. Jestliže v titulní „This Is Why“ se trojice vzhlédne ve stylizaci konce šedesátých let a značná pozornost se upírá na funky groove či smyslně podaný a dosud nejvyspělejší pěvecký projev Hayley Williams, pak následující „The News“ má, jako jediná věc na desce, tak trochu parametry emo-punkového kvapíku, kde zpěvačka stále trochu balancuje na emotivních rejstřících.Letošní songy jsou jednoznačně uchopeny s větším muzikantským fortelem a celou řadou aranžérských kouzel, navíc každý může charakterizovat zcela odlišný pól aktuální tvorby PARAMORE. Zároveň skoro vždy můžeme přímo mluvit o trefě do černého, protože většina písní zde má ambice singlového trháku světového kalibru. S třetí „Running Out Of Time“ máme co do činění se surrealistickým art-popem, který je definitivním stvrzením přerodu PARAMORE v muzikantsky mnohem dospělejší projekt. I tahle pozoruhodná šílenost, jež je katarzí rozličných vokálů a instrumentálních aranží, má v sobě potenciál chytlavosti. Následuje tak trochu retro-taneční popěvek „C´est Comme Ca ve stylu bossanovy, jde o velice bezprostřední a snad i nejpřímočařejší záležitost na nové desce. Pravým opakem a snad i nejzdařilejší věcí na novince je naopak melancholická „Big Man, Little Dignity“, protkaná akustickými kytarami, kde se PARAMORE dokáží s bravurou zhostit velmi přitažlivého snového území, na kterém si v rámci svých pomalejších písní vedli velice dobře v devadesátých letech třeba GARBAGE.


Kapele, kterou tvoří sympatická trojice Hayley Williams, Taylor York a Zac Farro, jde zkrátka v současnosti karta a PARAMORE se můžou ve velmi krátké době vyvinout v jedno z nejpopulárnějších hudebních těles na planetě. Vždyť i další svižné a lehce taneční skladby „You First“ nebo „Figure 8“, či pomalé pocitovky „Liar“ a „Crave“, mají co nabídnout a tak nějak samozřejmě se s nimi může počítat na další singly. Zkrátka a dobře, novinka  „This Is Why“ je deskou, jež má jen velmi málo plonkových míst a celkově, stran svého studiového zpracování i skladatelské stránky, v moderním popu může patřit ke špičce. Úspěch nahrávky to samozřejmě ve velmi krátké době potvrdí.


20.02.2023Diskuse (5)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Stray
23.02.2023 09:49

Dal jsem ten hodinovej festivalovej koncert z Austinu z léta 2022, dobrý, ale z novinky byl bohužel uveden jen titulní song. Hayley luxus, jako tvář kapely značí doslova poklad, dle mého se do této branže náramně hodí, geniální souznění pohybového nadání s pěveckým, Taylor York i Zac Farro jsou dost talentovaný týpci, spousta koncertních hudebníků na pódiu. Do teď to byla kapela pro emaře a přerostlé teenagery, od této desky to bude velká záležitost globálně. Koupím si vinyl, první v roce 2023. Poslední klípek k singl Running Out Of Time je venku týden a má 6 milionů shlédnutí.:-) Co kdo chce víc?

 

Tomáš
22.02.2023 22:51

tož já bych se u předchozích alb (minimálně některých) dokázal podívat i k 70%, u některých samotných singlů bych se nestyděl dát i 100%, ale tahle deska jako celek je zatím skutečně jejich nejpovedenější dílko.

a co jsem na YT skouknul i nějaká aktuální živá videa z koncertů/TV vystoupení, i naživo ty nové věci fungují parádně

 

Stray
22.02.2023 21:36

Přiznávám, ta deska mě dostala. A to bych předchozí alba hodnotil max známkou 60%. Tohle je strmý nástup úplně jinam. Skvělá záležitost.

 

Pekárek
21.02.2023 23:18

Recka navnadila. Pustil jsem si titulku a zní fakt dobře. Hodně se mi líbí kytary, rytmika samozřejmě luxus. Může vůbec takovou hudbu podobně zahrát a nahrát někdo jiný než Amíci?:-)

 

Tomáš
20.02.2023 17:00

Plný souhlas, za mě taky 90%

začnu od konce - Hayley zraje věkem úplně neskutečně. Vždy se mi líbila, ale teď je velice blízko k dokonalosti.

album samotné je pestré a přitom velice dobře drží pohromadě. povedlo se jim natočit skutečně "dospělou" desku po všech stránkách - zvukově, textově, aranžérsky i kombinující retro s modernou.

skvělý zvuk bicích (hlavně kotlů a přechodů) jsem už zmiňoval v diskuzi. Samotná rytmika je ale taky úžasná, neokoukaná, plná nápaditých beatů, neobvyklých breaků a skladby krásně šperkuje.

kytary taky suprové, co ubrali na "tvrdosti" ze starších alb, vykompenzovali právě tím zmiňovaným groovem, který skladby neskutečně táhne.

a obrovské plus mají za to, že nesklouzli k "lacinému syntetickému kýči", který se jako mor šíří zhruba posledních 5 let kytarovou indie scénou.