Boomer Space

PANDEMIA - Death metal je životní styl (rozhovor)

Koncem února vychází západočeské deathmetalové stálici PANDEMIA zbrusu nová řadová deska „At The Gates Of Nihilism“ a to byl tedy hlavní důvod, trochu vyzpovídat samotnou kapelu na okolnosti jejího vzniku. 


V případě novinky jde tuším o vaše páté album a první po zhruba pěti nebo šesti letech. Můžete tedy o jeho vzniku a realizaci něco říci? Kde se nahrávalo? Jak to celé probíhalo? U koho album vychází? Kdo byl u nahrávání?

 

Nejsme typ kapely, co natáčí alba každý rok, to je asi každému jasné, když se podívá na naši diskografii, že? Po natočení každého alba s ním pár let jezdíme po světě  a pak si dopřejeme i čas odpočinku. Ten pravý čas na komponování je pro nás většinou nějaký termín, který dostaneme od vydavatele, pak už to jde samo, někdy rychleji, jindy pomaleji. Záleží na rozpoložení jednotlivých členů, jak se sejdeme a začneme kolektivně pracovat, jak to jde od ruky. Každý člen PANDEMIA je osobnost a je si vědom své pozice, kterou musí v kapele odvádět na 100 %. Album se nahrávalo zčásti v Čechách a v Německu, za producenta jsme si tentokrát vybrali fenomenálního Waldemara Sorychtu. Deska vychází u dánské společnosti Mighty Music  a Target Group celosvětovou distribucí.

 

 

Jde o vaší první spolupráci s vydavatelstvím Mighty Music, jak jste na sebe vlastně kápli? Co můžeš o tomhle vydavatelství říci?

 

 

Úplně jednoduše, vypršela nám smlouva s bývalým vydavatelem a tak jsme se porozhlédli po novém. PANDEMIA nikdy neměla problém na každou desku uzavřít výhodnou  smlouvu a dostat vždy velice slušnou, nebál bych se říct na domácí poměry velice vysokou, částku na nahrávání. Ale musím se přiznat že s novým albem to bylo trochu složitější, a přestože nabídek bylo dost, bylo velice náročné a zdlouhavé vybrat tu nejlepší vhodnou a ta od Mighty Music přišla jako poslední a byla rozhodně nejzajímavější. Distribuci mají přes Target Group profesionální a po celém světě, rozhovory dělám každý den do těch největších evropských magazínů jako je německý Metal Hammer, Legacy, francouzský Metalian, dánský Metalized  atd. ...takže zatím maximální spokojenost!

 

 

Jak by jste jednoduše charakterizovali novou desku? Zkuste ji trochu čtenářům přiblížit a co na ní nejvíce oceňujete?

 

Nové album je hodně dynamické, zemité a zní hodně živě. Každý fanda PANDEMIE však pozná základní poznávací kameny souboru ihned a bude určitě spokojen. Nějaké zásadní změny stylu od nás nikdo čekat nemůže a vlajku death metalu dřímem stále hodně vysoko. S každým albem se posouváme dál a u nového to platí obzvlášť! Když si album poslechneš, zjistíš, že jednotlivé songy zní i hodně odlišně, co se nálady a tempa týče, řekl bych že je nová deska i hodně barevná a jsou tam i momenty, které by třeba od nás nikdo nečekal jako skladby „Godless Bitch“ nebo instrumentálka „Broken Soul...“, kde se podílel na aranžích i pan Sorychta...

 

 

Jak se vám spolupracovalo právě s Waldemarem Sorychtou, známým německým producentem a muzikantem, který je zodpovědný za nejeden slavný metalový artefakt let devadesátých? A v čem byla spolupráce s ním jiná než s Andy Claessenem, který bděl u minulé řadovky „Feet Of Anger“ v roce 2009?

 

Tak oba jsou naprostý profíci v oboru a odvádí vždy jen maximální  kvalitu a bylo nám ctí s oběma spolupracovat. Zásadní rozdíl mezi nimi je ale ten, že Andyho produkce zní hodně podobně a my se nechtěli opakovat a pro nové album jsme nehledali jen standardní evropskou kvalitu, ale i něco víc, co by naší produkci posunulo dál. Když jsem slyšel poslední práci, co dělal Waldemar pro SODOM a VERY END, bylo rozhodnuto! Pak už jenom záleželo na samotném mistrovi, jestli se mu naše hudba bude líbit. Nechal si poslat demo verze všech skladeb a po pár dnech se ozval, že se mu to líbí a rád by s námi spolupracoval. Zrovna před pár dny mně psal, že se mu deska pořád líbí a stále ji poslouchá.

 

 

Vaším teritoriem je odnepaměti death metal, asi je možná zbytečné ptát se na to, jak by jste charakterizovali svůj vztah k této hudbě, ale přesto bych otázku rád zachoval, přeci jen stát dvacet let uprostřed deathmetalové vánice, není jen tak. Nacházíte v death metalu stále potřebné impulsy a životabudiče?

 

 

PANDEMIA se vždy hrdě hlásila k death metalu a některý narážky, že už je tenhle styl za zenitem, nás nikdy nezajímaly. Hrát dvacet let death metal není určitě jen nějakej koníček, ale určitě životní styl! Určitě je to mnohdy náročné, ale vždy tě povzbudí fans a úspěchy! Za těch dvacet let jsme vydali dvě dema, jedno DVD, pět alb, odehráli stovky koncertů ve více než třiceti zemích světa a to jsou ty životabudiče a i když už nejsme nejmladší a záda bolí více než před lety, válečná mašina se valí dál!

 

 

Objevili jste poslední dobou pro sebe nějakou zajímavou novou kapelu? Co ve volném čase poslouchají členové kapely PANDEMIA?

 

 

Přiznám se, že si nevybavuji nějakou současnou mladou zajímavou kapelu. Čím jsem starší, poslouchám více starší muziku, čím to asi je? ;-)  Momentálně denně dělám tuny rozhovorů k novému albu do celého světa a u toho si poslechnu PINK FLOYD, Franka Sinatru , MÖTLEY CRÜE, ale i poslední album BEHEMOTH, to mě hodně vzalo...

 

 

V minulosti jste absolvovali celou řadu zajímavých koncertních štací po boku světově známých deathmetalových veličin (za všechny uvedu pár jmen: BOLT THROWER, VITAL REMAINS, VADER…), chystá se letos něco podobného k podpoře právě vycházející desky?

 

Stát na jednom pódiu s DEATH ,VADER, BOLT THROWER, MORBID ANGEL, KREATOR, SODOM...to byly vždy nádherné chvíle. Ale naplánovat to nejde, vždy záleží na pořadatelích, kdy nás pozvou. Pro letošní rok plánujeme standardní evropské turné, ve kterém se chceme také podívat do zemí, kde jsme ještě nehráli, jako jsou Dánsko,Švédsko atd. 

 

 

Hráli jste v Evropě i třeba v Latinské Americe. V čem vidíte hlavní rozdíly mezi publikem na mnoha rozdílných kontinentech?

 

Tak střední Evropa je vždy taková klidnější konzervativní, ale třeba v jižní části Kontinentu jako je Španělsko nebo Portugalsko, tak tam jsou fans divočejší a podobný těm z Latinské Ameriky. O tom už jsme vyprávěli mnohokrát a je to tam opravdu jiný svět. Byli jsme tam na dvou dvouměsíčních turné, projeli to od Brazílie až po Mexiko a všude peklo pod pódiem, narvané sály i haly, tiskové konference, několika hodinové autogramiády atd. ... masakr. Takže máme jenom ty nejlepší vzpomínky a celé jsme to zdokumentovali na DVD, které už je vyprodané a budeme dělat právě speciálně pro jihoamerickou scénu dolis.


25.02.2015Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz