Boomer Space

PANDEMIA - At The Gates Of Nihilism

Západočeská kapela PANDEMIA, jakožto jeden z toho mála vývozních artiklů na poli tuzemské deathmetalové scény, přichází právě v těchto dnech s albovou novinkou „At The Gates Of Nihilism“. Jde celkově již o jejich páté řadové album a první po zhruba šestileté pauze. Deska se tak snaží především navázat na onen tradiční rukopis z minulosti a ještě přidat něco navíc. Produkce se tentokrát ujal renomovaný Němec Waldemar Sorychta a o distribuci se premiérově stará dánský label Mighty Music. Jak už jsem výše naznačil, PANDEMIA platí za klasické old-schoolové deathmetalové těleso, které představuje přesně tu žánrovou formu z dob, kdy se zahraničním špičkám tohoto stylu nejvíce dařilo, tedy model odpovídající začátku devadesátých let. Vzory jsou tedy jednoznačné a soudě podle skladeb, které jsem právě naposlouchával, bych mezi ně zařadil Američany MORBID ANGEL, Poláky VADER a nebo třeba i Francouze MASSACRA z éry jejich prvních alb, navzdory skutečnosti, že se na desce objevuje předělávka songu od jejich krajanů LOUDBLAST. Západočeši se nesnaží o úhybné manévry někam mezi extrémně brutální spolky, ani nelavírují s možnostmi dostat do svých písní nějaké komplikované postupy, jenž by odpovídaly spíše progresivní sféře metalové hudby, pouze vybrušují stávající a lpějí na tom podstatném, co taková kvalitní deathmetalová hudba ctí a potřebuje. Jsou zkrátka kapelou staré školy, která své řemeslo zvládá velmi dobře a tomu také odpovídá výsledek, kdy nové skladby sice představují více než dvacet let starý metalový formát, ale jsou především zhotoveny v současných podmínkách, tedy s plným soundem, odpovídajícím době svého vzniku.


 

V roce 2009 vyšlo kapele minulé album „Feet Of Anger“ (produkce Andy Claessen), které bodovalo i mimo hranice naší země a já jsem přesvědčen o tom, že jistým způsobem může zabodovat i tahle novinka, která má v sobě dostatek energie a tolik deathmetalové zatvrzelosti, že zkrátka fanoušky žánru ani nemůže zklamat. PANDEMIA je rovněž známá svým vydatným koncertováním po světě. V minulosti kluci již absolvovali celou řadu turné, z nichž některé (mimo jiné) zavítaly dokonce do zemí Latinské Ameriky a rovněž turné odehraná ve společnosti velkých jmen jako jsou BOLT THROWER, MORBID ANGEL, VADER nebo VITAL REMAINS.

 

Co tedy říct k nové desce? Jde o klasický kus death metalu v jeho old-schoolovém pojetí, tedy na nic si nehrající metalová hudba, která je poctivě zhotovena podle dlouhodobě (první půle devadesátých let) daných pravidel. Fanoušky žánru nahrávka určitě potěší, ale na druhou stranu si jsem také jistý, že zrovna ty, kteří stojí svým vkusem vně tento specifický metalový chlívek a nemají potřebu do něho vstoupit, určitě nestrhne k změnám/ neosloví, což však nevnímám jako chybu, protože je zřejmé, že o něco podobného se PANDEMIA ani nesnažila. Cílem bylo prostě nahrát další schopné deathmetalové album, které by zvukově odpovídalo současným technickým vymoženostem a podmínkám 21.století. Zvuk je dostatečně rvavý a dynamický a kapela na novince střídá několik obvyklých poloh, kdy pozvolnější skladby (oslavná hitovka „Godless Bitch“ nebo úvodní hymna „Rotting In Mold“) obohacuje celou řadou zajímavých kytarových vyhrávek a řekněme hitovějších momentů, vnášejících do alba osvěžující světlo. Naproti tomu stojí nekompromisní vánice, kde se plně odhaluje i odvrácená strana jejich deathové mysli (masakry „Nihilistic Age“ a „Cult Of God“). Nakřáple znějící growling frontmana Jirky Krše je řádně šťavnatý a dobře srozumitelný, dodávající vyznění skladeb jisté „pleasure to kill“ rvavosti. Další skladby pokračují v podobném duchu a utvářejí kompaktní celek, i když u sebe postupem časomíry občasně pozoruji výpadky koncentrace (část okolo songu „Killed“ značí mírný příklon k monotónnosti), naopak zaujme dynamit „Warmonger“. Vše je zakončeno výše zmíněnou předělávkou „After Thy Thought“ od LOUDBLAST. Prostě jde o sympatické a kvalitně zhotovené deathmetalové album staré školy. 


23.02.2015Diskuse (4)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Lord VILE
20.05.2024 21:52

3 CD PANDEMIA V reedicích u AWAKENING RECORDS.
Dance in Vicious Circle 1997 demo
Spreading the Message 1999
Personal Demon 2003

 

Lord VILE
09.03.2024 17:49

https://youtu.be/rMCH1Do5k7I?feature=shared

 

Lord VILE
06.12.2022 16:52

Ten nový singl nezní špatně, ale chtěloby tojíný vokál!
https://youtu.be/_adgt-s-adk

 

Lord VILE
04.06.2022 14:01

Po obou demáčích, které vyšly na MC kazetě u norských SCREAMING SKULL REC. v limitovaném nákladu 60 kusů.Vychází u našinců NASPHYR prvně na vinylu jejich druhá řadovka "Personal Demon".Jednáse o klasickou černou edici v počtu 300 kusů.