Boomer Space

OZZY OSBOURNE - Vlak který nestaví 9/10

Přes nezadržitelně postupující Ozzyho věk se na začátku nového milénia opravdu nezdálo, že by měl v úmyslu svou kariéru rockové star brzy ukončit. Naopak mám pocit, že si právě v té době udržoval kondici pomocí koncertních štací. Takže když v rámci evropské šňůry Ozzfest v létě roku 2002 koncertoval na pražském Strahově spolu s předkapelami TOOL a SLAYER a propagoval zde svou poslední sólovou desku „Down  To Earth“, měl za sebou více než třicetiletý zápřah odehrávající v kolotoči hudebního byznisu. Z Ozzyho se zkrátka stal globální kulturně-společenský fenomén nereprezentující jen tvrdou muziku. Nicméně vraťme se do roku 2002. Sestava jaká s ním tenkrát absolvovala ony koncerty byla už pár let stejná – jmenovitě rytmika Trujillo/Bordin a u kytary znovu Zakk Wylde. Koncertní formu vlastně dobře vystihuje živák realizovaný tou dobou a sice japonský záznam „Live At Budokan“. Zmíněný pražský koncert je dodnes mnohými považován za legendární událost, byť měl zlobivý stařík tou dobou do bezproblémového výkonu skutečně daleko, ale s takovou sestavou za zády se prostě dají dělat pouze zázraky. Nicméně v Praze zejména obě předkapely tehdy opravdu zabodovaly. 


Rok 2003 Ozzy neukončil zrovna povedeným způsobem, protože utržil následkem jisté nehody poranění. Když se totiž v prosinci proháněl v terénní čtyřkolce po svých rozsáhlých pozemcích v hrabství Buckinghamshire v Anglii, havaroval a zlomil si klíční kost a osm žeber, což samozřejmě vyžadovalo delší rehabilitaci. Nicméně se ze všech komplikací pod dohledem lékařů vysekal. Následující rok sice nazpíval pouze duet se svou dcerou Kelly a to novou verzi legendární skladby od BLACK SABBATH „Changes“, ale to neznamenalo, že by zahálel. Song byl až v roce 2005 součástí alba předělávek Ozzyho oblíbenců z šedesátých let, které nakonec dostalo název „Under Cover“ a nacházely se na něm songy od takových jmen jako MOUNTAIN, THE BEATLES, CREAM, ANIMALS nebo THE ROLLING STONES. Zajímavostí je, že se jedná o jediné Ozzyho sólové album, na které nahrál všechny kytary pouze Jerry Cantrell, kapelník od ALICE IN CHAINS.Mezi tím došlo rovněž na realizaci rozsáhlého CD set-boxu „Prince Of Darkness“ , což byla vlastně rozšířená čtyřdisková kompilace rekapitulující od základu jeho pozoruhodnou sólovou kariéru. První dva disky patřily výběru z jeho největších šlágrů, třetí disk shrnoval nejrůznější rarity a kolaborace s jinými umělci a právě tím posledním a čtvrtým CD bylo již výše zmíněné album předělávek „Under Cover“. Tou dobou ovšem rovněž došlo k znovuobnovení koncertní činnosti. Regulérního řadového alba jsme se zkrátka mnoho let nemohli dočkat, protože stárnoucí nezmar měl tou dobou koncertně hodně rozlítáno po obou březích Atlantiku, a to jak za účelem podpory sólové dráhy, tak především došlo po letech znovu na koncertní reunion BLACK SABBATH, který byl vlastně přerušen až když se dvojice Tony Iommi/ Geezer Butler spojila v roce 2007 s Ronnie Jamesem Diem a dala základ zcela nové kapele HEAVEN AND HELL, neboť se tou dobou pánové z původní sestavy prostě smluvně nedohodli. Nicméně BLACK SABBATH v sestavě Iommi/ Butler/ Osbourne a Vinnie Appice, tedy totožné jako v roce 1998, u nás vystoupili v červnu roku 2005 ve Sportovní hale na Výstavišti s předkapelami VELVER REVOLVER a SOULFLY.


Začátkem roku 2006 tedy pan Osbourne (nebo spíše jeho manželka) konečně svolává muzikanty za účelem nahrávání další studiové desky, tentokrát opravdu poslední, na které bude k slyšení kytara jeho nejvěrnějšího spoluhráče - Zakka Wyldea, který to s malými přestávkami vydržel u Madmana po dobu neskutečných dvaceti let. Deska nakonec dostala název „Black Rain“ a jistým způsobem se vracela k osvědčeným hodnotám nastíněným již na albech jako „No More Tears“ nebo „Ozzmosis“ v devadesátých letech, byť ze zpětného pohledu jejich kvalit nedosahovala. Nicméně šlo o solidní hardrockovou fošnu, moderně ozvučenou, ponurou a hutnou, přesně jak se na pána temnot sluší a patří. Producentem se poprvé stal  Kevin Churko, který se podle Ozzyho zjevně osvědčil, protože ten mu o tři roky později svěřil i řídící práce nad albem následujícím.V červnu roku 2007 vystupuje tedy Ozzy znovu v Praze, aby podpořil zbrusu nový kotouč a předkapelu mu v nově otevřené O2 Aréně dělají znamenití KORN a Zakkova kapela BLACK LABEL SOCIETY. Výkon hlavního performera však ten večer nebyl zrovna moc oslnivý. Což o to, po fyzické stránce makal nad své možnosti, běhal ze strany na stranu, vyléval kyblíky vody do lidí i na  sebe, chechtal se při tom všem a vytleskával ústřední beat, ale hlasově mu to zkrátka dost ujíždělo. V jeho sestavě se zde naposledy zaskvěl Zakk Wylde a rovněž rytmická sekce Mike Bordin/ Rob „Blasko“ Nicholson (posledně jmenovaný jako jediný zůstal). 


V roce 2010 vychází další sólové album „Scream“, na kterém se poprvé představuje dlouho avizovaný a očekávaný nováček v sestavě a sice kytarista řeckého původu GUS G., tou dobou již dobře známý ze sestavy kapely FIREWIND.  Dalšími členy jsou baskytarista Blasko (dříve ROB ZOMBIE), který s Ozzym již odjezdil poslední turné, bubeník Tommy Clufetos (rovněž ROB ZOMBIE) a klávesista Adam Wakeman, syn slavného otce - Ricka Wakemana, legendárního klávesáka od YES. V omlazené sestavě se podařilo nahrát album vcelku svěží a hitové, nicméně v podstatě nic neřešící, které tak nějak bezproblémově přineslo to, co každý věci znalý od pana Osbournea a jeho týmu asi očekával. Moderně znějící a až na hranici mainstreamové sterility vypiplaný vzorek rocku, přesně takového, na jaký je specialistou právě producent Kevin Churko. Po realizaci se samozřejmě znovu rozjel obvyklý kolotoč turné a nutno přiznat, že to omlazené soupisce velmi šlapalo a pomalu uvadající hardrockový kolos se tedy podařilo zdravě nahustit. I samotnému Ozzymu to začalo zpívat jaksi lépe (nepátrejme proč). Na jaře roku 2010 však  náhle umírá Ronnie James Dio na rakovinu slinivky, což vlastně značilo úplný konec souboru HEAVEN AND HELL, který oprášil skvělé časy BLACK SABBATH z úsvitu osmdesátých let, konkrétně z období alb „Heaven And Hell“ a „Mob Rules“. Jen rok předtím (v sestavě shodné s tou z „Mob Rules“) vydali  své jediné studiové album „The Devil You Know“ a měli nastartovanou slibnou dráhu. Nicméně vše dopadlo jinak. Znovu se tedy po nějakém čase fanouškům nastínila šance na obnovení staré sestavy BLACK SABBATH a jak už dnes dobře víme, v druhé polovině roku 2011 bylo vše upečeno a velký návrat původní sestavy byl připraven. Nicméně nebyli by to snad ani BLACK SABBATH, kdyby se to celé obešlo bez dalších komplikací. Ale o tom možná až v posledním díle, ... 


P.S: Poslední díl bude však dlouho v nedohlednu, neboť dění okolo Ozzyho sólové kariéry má dle mého stále otevřené pokračování, takže jej velmi pravděpodobně sepíši až po hodně dlouhé době, včetně pasáže k současnému reunionu BLACK SABBATH. Berte tedy seriál o Ozzym jako prozatím a dlouhodobě otevřený...


12.09.2014Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz